Zespół ekspertów: frankowcy dostaną "wachlarz możliwości"

analityk Bankier.pl

Zespół ekspertów pracujących przy Kancelarii Prezydenta przedstawił wnioski, które mają prowadzić do ustawowego rozwiązania kredytów walutowych. Konkluzje zaprezentowane na konferencji mają jednak bardzo ogólnikowy charakter - efektem prac specjalistów nie jest projekt aktu prawnego, a tylko "wachlarz możliwości".

Z materiałów zaprezentowanych na konferencji wynika, że rozwiązanie dotyczyć będzie, podobnie jak poprzednia wersja prezydenckiej ustawy, kredytów udzielonych w okresie 2000-2015. Zakłada się dobrowolność przystępowania kredytobiorców do procesu restrukturyzacji. Klienci będą mieli rok na złożenie wniosków oraz dodatkowy czas na podjęcie ostatecznej decyzji.

Eksperci zalecają wdrożenie mechanizmu  zwrotu pobranych przez banki spreadów. Drugim elementem propozycji jest usunięcie z umów klauzul denominacyjnych, indeksacyjnych i waloryzacyjnych. Kredyt walutowy będzie można zastąpić nową umową opartą na wskaźniku WIBOR, a etapem wstępnym ma być restrukturyzacja, w której znajdzie zastosowanie kilka wariantów "kursu sprawiedliwego". Mechanizmów ich wyliczania nie przedstawiono na spotkaniu dla mediów.

Zespół ekspertów: frankowcy dostaną "wachlarz możliwości"
Zespół ekspertów: frankowcy dostaną "wachlarz możliwości" (fot. BARTLOMIEJ KUDOWICZ / FORUM)

Specjaliści proponują także, w ślad za pierwotną wersją prezydenckiego projektu, wprowadzenie możliwości uwolnienia się od długu poprzez zrzeczenie się własności nieruchomości ("oddanie kluczy").

W prezentacji prowadzonej przez prof. Witolda Modzelewskiego podkreślano, że propozycje mają nie rodzić finansowych skutków dla podatników. Wykluczono udział Narodowego Banku Polskiego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego w procesie restrukturyzacji kredytów. Eksperci uchylili się jednak od jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o koszty sugerowanych rozwiązań. Wskazano, że banki będą mogły dokonać sekurytyzacji kredytów objętych restrukturyzacją poprzez wydzielenie ich do spółek specjalnego przeznaczenia.

Informacyjny chaos - do ustawy jeszcze daleko?

Zarówno bardzo ogólnikowa treść przedstawionych propozycji, jak i chaos w prezentacji "konkluzji" zespołu ekspertów wskazują, że do uformowania się ostatecznego kształtu ustawy droga jest jeszcze bardzo daleka. Uczestnicy zespołu wspomnieli o łącznie czterech wariantach "kursu sprawiedliwego". Kredytobiorcy mieliby samodzielnie ocenić, która opcja będzie dla nich najbardziej korzystna. Jeśli poziom komplikacji algorytmu wyznaczania kursu będzie chociażby zbliżony do tego, co zaproponowano w styczniowej wersji projektu ustawy, frankowcy będą mieli nie lada orzech do zgryzienia.

Specjaliści bardzo skrótowo potraktowali także problem skutków proponowanych rozwiązań. "Makroenomiczne skutki nie są nam znane" - powiedział prof. Jarosław Mielcarek, podkreślając, że będzie je można ocenić po tym, jak kredytobiorcy dokonają wyboru metod restrukturyzacji. Tajemniczo prezentuje się również koncepcja przeniesienia części zobowiązań do osobnych spółek. Czy eksperci proponują utworzenie "złego banku"? W tej sprawie także będziemy musieli czekać na szczegóły.

Prezentacja, która w założeniu miała rozwiązać nieco wątpliwości dotyczących kierunku prac nad ustawą "frankową" wprowadziła tylko jeszcze więcej znaków zapytania. W obliczu "wachlarza możliwości" zespołu prof. Modzelewskiego wszyscy mają prawo czuć się zdezorientowani.

Klauzule niedozwolone w umowach kredytów „walutowych”

Klauzule niedozwolone w umowach kredytów „walutowych”

Rzecznik Finansowy uważa waloryzowanie kredytu kursem walut za niezgodne z przepisami prawa bankowego i kodeksu cywilnego. To istota konstrukcji znacznej części szeroko pojętych kredytów „walutowych". Naruszające interesy konsumentów są też zapisy pozwalające na uznaniowe ustalanie przez banki kursów walut czy też oprocentowania kredytów.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~gosc

Czy ktoś rozważał inny scenariusz, niż powrót do złotówek i zakaz kredytów walutowych? Dlaczego nie nakazać bankom udzielania kredytów we franku na preferencyjnych warunkach, szczególnie że LIBOR obecnie jest na 'minusowym' poziomie (np. max marża 2%)? Przy dzisiejszych kursach tych walut, za kilka lat jak złotówka się umocni kredytobiorcy będą wygrani, a banki dostaną do łapkach!!!! To całe zamieszanie z kredytami walutowymi oraz niby ratowaniem kredytobiorców jest po to żeby bankom nie stała się krzywda i żeby sztucznie wzmocnić złotówkę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~JA6969

Ale to frankowicze chcieli zakazu kredytów "walutowycch". A ty chcesz ich powrotu?
A co do niby ratowania kredytobiorców to masz rację. politycy przed wyborami obiecali a teraz mają ich głęboko w d... tylko jak w mediach zrobi się głośno to sobie przypominaja i jakiś ochłap walna z którego i tak nic się nie stanie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Jaaaasdffs odpowiada ~JA6969

Ja bym chciał powrotu. Ciekawe że jak Frank poszedł w górę to banki przestały udzielać kredytów a jednocześnie jak już banki nie udzielały kredytów to się pokazał zakaz udzielania kredytów frankowych.

! Odpowiedz
0 0 ~JA6969 odpowiada ~Jaaaasdffs

To podziękuj frankowiczom. To ich zasługa

! Odpowiedz
3 1 ~Gnida

Napiszę co myślę o frankowcach i ich ratowaniu... Ale zrobię to ich językiem bo po polsku to do nich nie dociera:

Meeeeeeee.... beeeeeeeee, beeeeeeeeeee, meeeeeeeee, meeeeeeee, meeeeee

Zrozumiały owieczki i baranki?

! Odpowiedz
2 18 ~XXXX

FRANKOWICZE NIE CHCĄ ŻEBY KTOŚ ZA NICH SPŁACAŁ KREDYT ,TYLKO CHCĘ SPŁACAĆ TYLE ILE MU POWIEDZIANO W DNIU UDZIELENIA KREDYTU!!!! BIORĄC KREDYT 10 LAT TEMU MIAŁEM NIŻSZĄ RATĘ BIORĄC W CHF I MIAŁEM POWIEDZIANE ,ŻE RATA WYNOSI TYLE I TYLE I PRZEZ NAJBLIŻSZE LATA TYLE BĘDZIE WYNOSIŁA!!!! MIAŁEM RÓWNIEŻ POWIEDZIANE W DNIU PODPISYWANIA KREDYTU ,ŻE CAŁKOWITY KOSZT KREDYTU WYNIESIE DANĄ KWOTĘ PRZEDSTAWIONĄ PRZEZ PRZEDSTAWICIELA BANKU!!! A NIE JAK NA DZIEŃ DZISIEJSZY MAM 80% WIĘCEJ DO SPŁATY PO 10 LATACH SPŁATY!!! POZDROWIENIA DLA OBSRAŃCÓW -LAMENCIARZY G..WNO WIEDZĄCYCH.POZDRO FRANKOWICZE!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 2 ~Ty

Trzeba byc idiota zeby zapifgfac 16 godz dziennnie

! Odpowiedz
8 13 ~Kotekbrytyjski

Maliniak obiecywał, że jak do końca 2015 nie będzie ustawy to się poda do dymisji

Czekamy na spełnienie tej obietnicy.

! Odpowiedz
0 2 ~Gnida

On nic takiego nikomu nie obiecywał. Obiecywał, że złoży wniosek. A że ty tak dokładnie słuchałeś to znów zostałeś jeleniem. Jak z kredytem. Też czytałeś mało dokładnie.

! Odpowiedz
25 13 ~Jaa

HWD Frankowiczom. Całe życie zapiepszam po 16h / dobę żeby się czegoś dorobić bez kredytów, a teraz mam jeszcze z moich podatków spłacać kredyty spekulantów?

Mam nadzieję że banki będą się latami odwoływać i sądzić.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2019-12-12
WIBOR 3M 0,0000 1,7000%
2019-12-12
LIBOR 3M CHF 0,0048 -0,7176%
2019-12-06
EURIBOR 3M -0,0050 -0,4000%
2019-12-13