REKLAMA

Zdrowie w zapaści, 30-krotność bez konsultacji czy deforma edukacji. Komentarze po expose

Katarzyna Waś-Smarczewska2019-11-19 13:10, akt.2019-11-19 16:03redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-11-19 13:10
aktualizacja
2019-11-19 16:03

Już w trakcie trwającego expose premiera Mateusza Morawieckiego w mediach zaroiło się od niemalże na żywo wygłaszanych komentarzy polityków i publicystów. Oto kilka z nich.

Prezydent Andrzej Duda: Wystąpienie premiera było spójne i bardzo konkretne. "Cieszę się, że pan premier w tak spójny sposób przedstawił zręby swojej polityki i cieszę się, że ta polityka tak mocno nawiązuje do tego, z czym mieliśmy już do czynienia przez ostatnie cztery lata" - ocenił prezydent.

Musimy dążyć do normalności i normalność powinna nam towarzyszyć we wszystkim; potrzebny jest patriotyzm i dobra wola - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w sejmowej debacie nad expose premiera Mateusza Morawieckiego.

To będzie rząd kontynuacji, będzie kontynuował nieudolność, łamanie prawa, brutalną propagandę i kłamstwo - mówił we wtorek w Sejmie w debacie nad expose premiera Mateusza Morawieckiego lider PO Grzegorz Schetyna (Koalicja Obywatelska).

/ fot. Łukasz Błasikiewicz / Sejm RP

Expose premiera Mateusza Morawieckiego było "koncertem życzeń", bez konkretów, bez odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, bez propozycji i rozwiązań w kwestiach bezpieczeństwa - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podczas sejmowej debaty nad wystąpieniem szefa rządu.

Polska nie jest po czterech latach pana rządów państwem dobrobytu - zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego poseł Lewicy Adrian Zandberg. Zapowiedział też szereg ustaw m.in. dotyczącej reprywatyzacji czy podatku dla zagranicznych firm cyfrowych.

Na "materialistyczną ideologię, uległość wobec lewackiej rewolucji obyczajowej" oraz "radykalną zmianę charakteru etnicznego, kulturowego, religijnego" poprzez przyjmowanie przybyszów spoza UE wskazał poseł Robert Winnicki (Konfederacja) oceniając w Sejmie expose premiera Mateusza Morawieckiego.

Dalsza repolonizacja sektora bankowego nie jest już kluczowa jak kiedyś - powiedział we wtorek w Sejmie dziennikarzom prezes PFR Paweł Borys, komentując zapowiedź dalszej repolonizacji spółek. 

"Mandat repolonizacji rozumiem tak, że chcemy zwiększyć udział polskich spółek w łańcuchu wartości, szczególnie w łańcuchu wartości kluczowych sektorów eksportowych - ale niekoniecznie poprzez przejęcia polskich podmiotów, ale poprzez wsparcie polskich podmiotów" - powiedział Borys.

"Jeżeli chodzi o sektor bankowy, dalsza repolonizacja po przekroczeniu połowy udziału polskiego kapitału w aktywach nie jest kluczowa jak kiedyś. Decyzję, czy angażować się w przejecie mBanku zostawić należy zarządom poszczególnych spółek" - dodał.

Premier mówi w expose, że PiS inwestuje zdrowie, a tymczasem Polska ma jeden z najwyższych wskaźników umieralność na raka spośród krajów OECD.

Informatyzacja służby zdrowia... Rewolucja 4.0, milion e-recept. A gdzie lekarze? A gdzie pieniądze na służbę zdrowia? Psychiatria w zapaści, onkologia, kardiologia, coraz większe zadłużenie szpitali - powiatowych i innych - pisze na Twitterze Michał Jaros z KO.

Cezary Tomczyk zwraca uwagę na to, że premier pochwalił się rozwojem leczenia onkologicznego w Polsce, a tymczasem NIK w niedawnym raporcie określił tę dziedzinę jako jedna z najgorszych w UE. 

Premier mówił o tym, że w Polsce spadł poziom biedy: w ciągu 3 lat wyrwaliśmy z zagrożenia biedą 2 mln Polaków, a wskaźnik Giniego spadł poniżej 28 pkt. Komentuje to Agnieszka Pomaska z KO:

Bogdan Zdrojewski skomentował proekologiczne plany premiera i porównał je z dotychczasowymi działaniami: "Likwidacja elektrowni wiatrowych, import gigantycznej ilości węgla z Donbasu, kłopoty na poziomie państwa z selekcją i przetwarzaniem odpadów, wielki import śmieci do Polski, wycinka Puszczy Białowieskiej i.... zapowiedź premiera "będziemy proekologiczni"?!"

Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej punktuje zapowiedzi dotyczące podatków:

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy zwróciła uwagę, że ustawa o 30-krotności jest forsowana jako poselska, gdy podczas expose premier zapowiada "cierpliwe konsultacje społeczne: 

PSL i Stanisław Tyszka postanowili expose kometnować na wesoło:

Zapowiedzi dotyczące szkolnictwa komentuje ZNP:

"Kwestie gospodarcze zajęły w expose premiera bardzo ważne miejsce, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami szef rządu zadeklarował, że kolejna kadencja ma być okresem skokowego rozwoju gospodarczego Polski" - powiedział PAP Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

W ocenie prezesa Instytutu Nowych Mediów Eryka Mistewicza expose premiera Mateusza Morawieckiego opierało się na dwóch kluczowych zagadnieniach: normalności i ambicji. "Było to najsilniej oparte o wartości expose w polskiej polityce po 1989 roku" - stwierdził w rozmowie z PAP Mistewicz.

Prezydent Wrocławia wsparł pomysł premiera ws. możliwości korzystania z BUSpasów, gdy w samochodzie znajdują się minimum cztery osoby. Zapowiedź Mateusza Morawieckiego popieramy - napisał Jacek Sutryk.

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki