REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Zaskakująco dobre dane z gospodarki. Bezrobocie spada, sprzedaż rośnie

2014-03-25 10:03
publikacja
2014-03-25 10:03

Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 13,9 proc. - poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny. Poznaliśmy także najnowsze dane o sprzedaży detalicznej, które również okazały się lepsze od przewidywań analityków.

Dzisiejsze dane GUS były lepsze niż wcześniejsze doniesienia Ministerstwa Pracy, czym zaskoczyły ekonomistów. Według wcześniejszych informacji ministerstwa, stopa bezrobocia wyniosła 14%.

Jak wynika z danych GUS, Po raz ostatni bezrobocie w lutym spadło w 2008 r. Dla porównania w styczniu stopa bezrobocia wynosiła 14%, natomiast w lutym 2013 r. 14,4%.

W sumie w ubiegłym miesiącu w Urzędach Pracy zarejestrowano 2255,9 tys. bezrobotnych wobec 2260,7 tys. w styczniu i 2336,7 tys. przed rokiem. W lutym napływ nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniósł 194,1 tys., o wiele mniej niż na początku roku (269,2 tys.).

Bez prawa do zasiłku pozostawało 1943,7 tys. osób (tj. 86,2% ogółu zarejestrowanych bezrobotnych), wobec 1944,2 tys. osób (86,0%) w styczniu 2014 r. i 1931,1 tys. (82,6%) w lutym 2013 roku. W tej grupie bezrobotnych 44,4% to mieszkańcy wsi.źródło:GUS

Sprzedaż detaliczna w lutym wzrosła w ujęciu rocznym o 7% wobec 4,8% w styczniu. Ekonomiści oczekiwali wzrostu o 5,9%. W ujęciu miesięcznym sprzedaż detaliczna spadła o 0,6% po tym jak w styczniu spadła o 21,3%, co spowodowane było grudniowym efektem świąt Bożego Narodzenia.

Po raz ostatni sprzedaż w ujęciu rocznym rosła tak mocno 2 lata temu, w lutym 2012 r.

/mz

Źródło:Depesza Bankier.pl: Rynki finansowe

Do pobrania

bezrobopng
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (33)

dodaj komentarz
~bezrobotny
no ja tak kolorowo nie mam brak pracy juz rok skonczylem liceum i nic mam 6 maja doradctwo zawodowe i co kilka miesiecy podpisac liste brak pracy ;/ zamość zero przyszlosci jak dla mnie
~as
Najpierw naucz się pisać. Tekst zupełnie niezrozumiały, poza ortografami. Żenada.
~as
2 słowa - klucze:
1) "kratka" - robienie dobrze dilerom aut poprzez brak Vat
2) inflacja - magicy z GUS zapewne liczą sprzedaż w cenach sprzedaży bez korekty o CPI.
Rzeczywistą dynamikę pokazuje sprzedaż paliw - minus 5,1% (chwała akcyzie, przemyt z Rosji kwitnie). Niech jeszcze policzą sprzedaż alkoholu
2 słowa - klucze:
1) "kratka" - robienie dobrze dilerom aut poprzez brak Vat
2) inflacja - magicy z GUS zapewne liczą sprzedaż w cenach sprzedaży bez korekty o CPI.
Rzeczywistą dynamikę pokazuje sprzedaż paliw - minus 5,1% (chwała akcyzie, przemyt z Rosji kwitnie). Niech jeszcze policzą sprzedaż alkoholu LEGALNEGO - będzie minus 20% pewnie. Ciekawe, jak wybrną z tej wykręconej bazy za rok? Nowa sztuczka statytyczna? Brak Vat na luksusowe wille?
Swoją drogą to ciekawe, jak sobie te tęgie głowy tłumaczą wzrost sprzedaży aut o 25% w połączeniu ze spadkiem zakupu paliw o 5% To naprawdę f\geniusze...statytstyki!
~kubaseed1
Wzrost sprzedaży nowych samochodów nie oznacza że w Polsce wzrosła ogólna liczba samochodów ,człowieku myśl .
~haha
Prace sezonowe ... bez perspektywy! i to jest niby lepiej. Kpina!
~polka
pewnie znawca tego tematu jak zwykle jest platforma debil.i i idiotow,,nierobow,oszustow,zlodziei,klłamcow najgorszych miernot swiata jakimi sa,,,wedlug tej bandy idiotow bezrobocia by wcale nie bylo gdyby mieli wladze nad wszystkim,,,bo klamstwo,oszustwo to icj pierwsze imie bandy niedojdow,,
~palacz
O jakiej gospodarce tu jest mowa,bo nie wiem.Spółki z tymi koreańczykami,chińczykami,japońcami nazywacie gospodarką,-to jakaś obłuda.Gdzie jest polski przemysł,polska gospodarka?,----w lesie,w dupie.
~ZNAWCA TEMATU
2015 NADCHODZI!!! DWOR RUDEGO PANIKUJE I GUS POZYTYWNE DANE DLA NARODU PUBLIKUJE!!!!
~logik
Ważna jest nie stopa bezrobocia tylko liczba pracujących. Stopa spada przez "uszczelnienie" systemu. czyli wykreślenie tych co nie szukaja pracy, wyjechali, albo zależy im tylko na opiece zdrowotnej. Bądzmy szczerzy, mało kto wierzy, że znajdzie pracę przez pośredniak.
~agent bolek
Niezła propaganda sukcesu.Dorzucić do tego tych co wyjechali i nie są zarejetrowani w urzędach pracy i wyjdzie sporo powyżej 20%.ZAcznijcie podawać ilu jest zatrudnionych i to najlepiej na umowę o pracę i wtedy pogadamy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki