Pierwsza dama bez pensji na własne życzenie

Nie będzie uregulowania statusu małżonki głowy państwa. Nieoficjalnie powodem jest brak entuzjazmu Pałacu Prezydenckiego - pisze w środę "Rzeczpospolita".

(fot. Adam Chelstowski / FORUM)

"Ten punkt nie znalazł się póki co w planie komisji, a do końca kadencji są tylko dwa posiedzenia Sejmu i sporo ustaw na tzw. wczoraj" – mówi "Rzeczpospolitej" Urszula Rusecka z PiS, przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Nie ukrywa, że nie ma już zbyt wielu szans na uregulowanie statusu pierwszej damy.

"Rz" przypomina, że wszystko zaczęło się od petycji, którą w październiku ubiegłego roku do premiera Mateusza Morawieckiego wysłało stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych. Inicjatorem pisma był Daniel Kowalski, dyrektor zarządzający stowarzyszenia. "Zdaniem instytutu pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda niewątpliwie jest jedną z kobiet najbardziej zapracowanych w kraju, a jej ogromna aktywność wymaga wielu wyrzeczeń, takich jak porzucenie pracy zawodowej. Dlatego stowarzyszenie zaapelowało o przyznanie jej pensji. Zauważyło, że obecnie małżonka prezydenta nie jest nawet ubezpieczona, a składki musi odprowadzać jej mąż" - czytamy w dzienniku.

"Rzeczpospolita" zwraca przy tym uwagę, że krytycznie do przyznania pensji małżonce odnosił się w styczniu tego roku sam Andrzej Duda w rozmowie z Wirtualną Polską. "Moja żona nie oczekuje pensji, może sprawować funkcję honorowo, w pełni pro publico bono" – powiedział wówczas prezydent.

Według dziennika zamrożenie prac w Sejmie oznacza, że fiaskiem skończy się już druga próba przyznania pensji małżonce prezydenta za rządów PiS. "Pierwsza miała miejsce latem 2016 roku. Uposażenie dla pierwszej damy było elementem większej nowelizacji, podnoszącej pensje m.in. prezydenta i ministrów oraz parlamentarzystów. W przypadku pierwszej damy projekt przewidywał pensję w wysokości około 13 tys. zł brutto miesięcznie. Natomiast ok. 10 tys. zł miałyby zacząć dostawać małżonki byłych prezydentów. Po społecznej krytyce projekt podwyżek dla polityków został wycofany z Sejmu, choć akurat pensja dla pierwszej damy budziła najmniejsze kontrowersje" - przypomina "Rz".

mkr/ mam/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 0 hatlik1

HALO kto jej każe coś robic ??????
jest 21 wiek jak ma ochotę pracować
to niech idzie do pracy jak z mężem niechce jeździć po świecie i narzeka ze ona za darmo nie bedzie jeździć ....... to ja niewiem co w takiej sytuacji zrobić ale napewno nie pensja Jak ja dostaje kontrakt to moja żona pensji ekstra nie dostanie

! Odpowiedz
0 9 jes

Określenie dama jest dyskryminacją. A co będzie jak Biedroń zostanie prezydentem?

! Odpowiedz
4 8 talmud

jaka teraz obowiazuje definicja "damy" wie ktos ?

! Odpowiedz
2 7 grzegorzkubik

Otyłość drugiego stopnia u boku Szoguna.

! Odpowiedz
2 10 1a2b

Niech zmieni pracę i weźmie kredyt. A tak na poważnie; nie ufam obcym ludziom, którzy twierdzą, że robią coś dla mnie za darmo.

! Odpowiedz
6 2 jes

Płacić jej za to, że się wstydzi za męża? Fakt, ma rację że się wstydzi ale chociaż niech podatnik za to nie płaci. Raczej powinny to być jakiś dodatek szkodliwy za uszczerbek na zdrowiu psychicznym i utrata szacunku w rodzinie i wśród znajomych, a w zasadzie całego narodu.

! Odpowiedz
26 9 borma

Dlaczego Stowarzyszenie nie zauwazylo , ze poprzednie pierwsze damy duzo wiecej pracowaly . Chcialbym wiedziec coz takiego nadzwyczajnego robi dzisiejsza pierwsza dama. Mam wrazenie , ze to stowarzyszenie jest w rekach czlonkow PiSu i oczywiscie chce wyciagnac kase dla swoich. Tak jak to PiS robi w kazdym innym przypadku.

! Odpowiedz
17 12 slawko9999

z jakiej racji. A co ona takiego robi. Jak sie nie podoba to nie maz sie zwolni z funkcji i bedzue mogla wrocic na swoj etat do szkoly.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil