REKLAMA

Zarobki w Szwecji. Ile płacą w państwie bez płacy minimalnej?

2021-06-10 07:34
publikacja
2021-06-10 07:34
Zarobki w Szwecji. Ile płacą w państwie bez płacy minimalnej?
Zarobki w Szwecji. Ile płacą w państwie bez płacy minimalnej?
fot. Jeppe Gustafsson / / Shutterstock

Z danych Szwedzkiego Urzędu Statystycznego wynika, że średnia pensja w Szwecji wynosi 35,3 tys. koron brutto (ok. 15 tys. zł). Mediana wynosi 31,7 tys. koron brutto (ok. 14 tys. zł).

Najwyższe zarobki osiągają: szef w banku lub firmie ubezpieczeniowej (143,3 tys. koron/ ok. 63 tys. zł), makler finansowy (102 tys. koron/ ok. 45 tys. zł), dyrektor generalny urzędu (92,6 tys./ ok. 40 tys. zł) oraz lekarz ze specjalizacją (78,7 tys./ ok. 34 tys.).

Najniższe pensje otrzymują: pracownik kawiarni (22,3 tys. koron/ 9,7 tys. zł), pracownik sektora usługowego (23 tys. koron/ ok. 10 tys. zł), kasjer w sklepie (23,9 tys. koron/ ok. 10,6 tys. zł), sprzątacz (24,2 tys. koron/ ok. 10,7 tys. zł), zbieracz runa leśnego, w tym jagód (24,3 tys. koron/ ok. 10,7 tys. zł), hodowca bydła (24,5 tys. koron/ ok. 10,8 tys. zł).

W Szwecji nie ma płacy minimalnej, a najmniejsze stawki w danych zawodach ustalają na mocy umów zbiorowych związki zawodowe. W praktyce ten system nie dotyczy często osób nieposiadających etatu. Wówczas otrzymują one stawki od 120-150 koron (53-66 zł) za godzinę przy wykonywaniu prostych prac.

Każdego roku do Szwecji przybywa 4-6 tys. zbieraczy jagód z Tajlandii. To doświadczeni rolnicy, którzy są w stanie zebrać dziennie nawet 150 kg owoców, czyli kilka razy więcej niż Europejczycy.

W 2009 roku, gdy był słaby sezon, pozostali oni w Szwecji, gdyż nie zarobili na bilet powrotny. Od tego czasu wprowadzono dla nich pensję gwarantowaną, 21 tys. (9,3 tys.). Tyle zobowiązują się im zapłacić bez względu na urodzaj firmy uzyskujące dla nich pozwolenie na pracę.

Oprócz tego punkty skupu określają stawkę za 1 kg oczyszczonego owocu. Cena waha się w zależności od sezonu. Może to być np. 25 koron (ok. 11 zł) za kilogram. Wówczas zbieracze z Tajlandii, jeśli przekroczą próg obiecanej im pensji, mogą zarobić dodatkowe pieniądze. Od wszystkich innych skupowane są owoce na zasadzie akordu.

W latach 90. na jagody do Szwecji przyjeżdżali Polacy oraz mieszkańcy krajów bałtyckich. Teraz decydują się na to jeszcze Bułgarzy oraz Ukraińcy.

Według nieformalnej listy przedsiębiorstwa skupującego runo leśne Balsjoe Frys & Baer Tajowie zbierają dziennie średnio 133 kg jagód, Ukraińcy 60 kg, Rosjanie i Białorusini 40 kg, Polacy i Bałtowie 10 kg, a Szwedzi 4 kg. W Szwecji podatek od dochodu wynosi ok. 25-30 proc., a na jego wysokość ma wpływ kwota wolna od podatku, miejsce zamieszkania (region oraz gmina). Przy najwyższych dochodach od pewnego pułapu podatek zwiększa się do 40-50 proc.

Daniel Zyśk (PAP)

zys/ cyk/ kgod/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
ivankrakow
To teraz dzielone przez pół - pokazuje, ile to mniej więcej do Polski.
Wdłg numbeo - życie jest ok 2 x droższe niż w PL

koba2020
Imponujące a jednocześnie przerażające są te dysproporcje zbieraczy jagód, tzn. ilości kg wg kraju pochodzenia zbieracza, ale jak się płaci za "stanie czy leżenie" jakieś minimum, bo się należy, bo coś tam, to efekt może być tylko jeden.
infinum
Same zarobki nic nie mówią, bo bez kosztów nie sposób ocenić siły nabywczej tych pensji.
koba2020
Naturalnie. Za 200€ w takim Paryżu, to można zabrac partnerkę na dobrą kawę z ciastkiem no i może lampkę wina, a na Wybrzezu Kości Słoniowej to rocznych dochód zbieracza kakao.
innowierca odpowiada koba2020
Nie lapie tego. Wypicie kawy w ulicznej kawiarence w Paryzu cenowo jest podobne jak wypicie kawki w Krakowie. W zaleznosci od wybranego ciastka w typowej kawiarence w Paryzu wiecej jak 30 EUR nie zaplacisz. Ale ze zwyklym rogalikiem to kawa z partnerka nie powinna kosztowac wiecej niz 20 EUR. Skad ta cene 200 EUR????
samsza
W Polsce wynagrodzenie lekarza ze specjalizacją w stosunku do wynagrodzenia szefa banku ?
Wg. ludu pisowskiego i nie tylko to i tak za dużo...

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki