REKLAMA

Zaprezentowano nowy superczołg wspomagany przez sztuczną inteligencję. "Prawdziwa rewolucja na polu bitwy"

2023-09-23 16:00
publikacja
2023-09-23 16:00

Po pięciu latach prac badawczych prowadzonych w Izraelu przez wojsko i firmy zbrojeniowe, minister obrony Joaw Galant zaprezentował we wtorek najnowszy czołg, wykorzystujący systemy sztucznej inteligencji, co według izraelskiego resortu obrony będzie "prawdziwą rewolucją na polu bitwy".

Zaprezentowano nowy superczołg wspomagany przez sztuczną inteligencję. "Prawdziwa rewolucja na polu bitwy"
Zaprezentowano nowy superczołg wspomagany przez sztuczną inteligencję. "Prawdziwa rewolucja na polu bitwy"
fot. Ministry of Defense @Israel_MOD / / twitter

Czołg Merkawa piątej generacji o przydomku Barak (po hebrajsku błyskawica - PAP) jest wyposażony w najnowszą technologię, w tym systemy sztucznej inteligencji, które zwiększają jego skuteczność i zdolności do generowania raportów wywiadowczych zarówno dla samego czołgu, jak i dla innych jednostek wojska - podał resort obrony, cytowany przez portal Times of Israel.

Ministerstwo obrony podkreśliło, że siła ognia najnowszej Merkawy została "znacząco zwiększona", tym samym przyczyniając się do poprawienia celności i siły ognia czołgu.

Nowością są sensory wykorzystujące sztuczną inteligencję, które umożliwiają samodzielne namierzanie celów i ich szybkie atakowanie.

Dowódca czołgu będzie wyposażony w hełm opracowany przez firmę Elbit, podobny do hełmu pilota myśliwca, który zapewnia mu pełny widok otoczenia i wyświetla istotne informacje o toczącej się walce.

"System umożliwi 360-stopniowe skanowanie poprzez poruszanie głową i lokalizowanie celów w czasie rzeczywistym za pomocą sztucznej inteligencji" – wyjaśnił minister obrony Galant.

Twórca rewolucyjnego rozwiązania, firma Elbit, przekazała, że hełm, nazwany IronVision, "generuje obraz, który pozwala załodze +widzieć+ przez pancerz pojazdu" i pomoże żołnierzom "przezwyciężyć nieuchronne ograniczenia widoczności, jednocześnie poprawiając wydajność i bezpieczeństwo misji".

Ponadto system obronny maszyny składa się z radaru wykrywającego nadlatujące pociski i przewidującego ich trajektorie oraz wyrzutni wystrzeliwujących metalowe granulki, które powodują detonację nadlatującego pocisku lub rakiety z dala od czołgu.

Merkawa jest głównym czołgiem bojowym Sił Obronnych Izraela od lat 80-tych. Według resoru obrony piąta generacja maszyny w wersji Barak ostatecznie stanie się głównym czołgiem bojowym izraelskiego wojska.

Z Jerozolimy Marcin Mazur (PAP)

mma/ fit/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jas2
Jednak "Terminator" był filmem dokumentalnym.
samsza
"metalowe granulki, które powodują detonację nadlatującego pocisku lub rakiety z dala" - tańsze niż antyrakiety
:)
samsza
Jak te sensory wykorzystujące sztuczną inteligencję, które umożliwiają samodzielne namierzanie celów i ich szybkie atakowanie, odróżniają wrogi cel od własnych "celów" ?
derper
Pewnie za pomocą informatycznego systemu odróżniania celów "Odróżniator 1.0"
trolley
To proste. AI żydowskiego czołgu zostało nakarmione zdjęciami Palestyńczyków :)
trolley
A czy ten superczołg sprawdzi się w starciu z 5 gownodronami z aliexpress z głowicami kumulacyjnymi? Możliwe że nie :)
polonu
żydzi już zostali rozszyfrowani , żadnej wojny już nie wykombinują razem z pobratymcami Amerykańskimi wybiją pejsów , zawęża się teren ,
zoomek
"poprawiając wydajność"
W zabijaniu Semitów Palestyńczyków!
Szalom!
inwestor.pl
Czy AI aby na pewno poprawnie oznaczyła tereny należące do Palestyny, na które nie można wjeżdżać?

Powiązane: Izrael

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki