REKLAMA

Zapowiedź dnia - 23 października 2020 r.

Michał Żuławiński2020-10-23 06:24analityk Bankier.pl
publikacja
2020-10-23 06:24
Bankier.pl

Przed nami piątek, 23 października, 297. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy poranka

Marże w górę – tak zdrożały kredyty hipoteczne. Bankier.pl porównał propozycje dla tego samego profilu kredytobiorców z października 2019 i 2020 r. W niemal wszystkich bankach kredyty hipoteczne są obecnie sporo droższe niż przed rokiem.

Transformacja WIG20 uratuje indeks? W ciągu kilku miesięcy WIG20 przeszedł rewolucję, która zmienia postrzeganie tego indeksu. To być może wystarczy, by pozbył się on łatki najbardziej siermiężnego indeksu na GPW, z drugiej strony rodzi nieznane do tej pory ryzyko. 

Ruszył sezon wynikowy na GPW. Te daty warto zapamiętać. Rozpoczął się sezon publikacji wyników za III kwartał 2020 roku na warszawskiej GPW. Sprawdzamy, kiedy raporty opublikują najpopularniejsze spółki i w których dniach będzie największe ich nagromadzenie.

Protest pod Trybunałem Konstytucyjnym. Przed gmachem Trybunału Konstytucyjnego odbył się protest przeciwko czwartkowemu wyrokowi TK, który orzekł, że aborcja z powodu ciężkiej wady płodu jest niezgodna z Konstytucją.

Ostatnia debata w USA. W Nashville w stanie Tennessee odbyła się druga i ostatnia debata prezydencka. Ubiegający się o reelekcję Donald Trump i jego wyborczy rywal Joe Biden spierali się m.in. w kwestiach odpowiedzi władz na epidemię koronawirusa, zmian klimatycznych i bezpieczeństwa narodowego.

Wydarzy się w Polsce

Koronawirus. Po 11:00 rząd przedstawi nowe zasady bezpieczeństwa i obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Premier jeszcze w środę poinformował, że będzie rekomendowałby od przyszłego tygodnia nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych odbywało się zdalnie lub w sposób hybrydowy. Ponadto z uwagi na dużą liczbę powiatów czerwonych będzie także rekomendował, by cała Polska od soboty była strefą czerwoną. Więcej…

Miasta. Międzynarodowa konferencja online "IF - Social Design for Sustainable Cities", organizowana przez Stowarzyszenie Instytutów Kultury i Ambasad Państw Unii Europejskiej (EUNIC Warszawa) oraz Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych (09:00)

Wody Polskie. Konferencja prasowa PGW Wody Polskie nt. odtwarzania ciągłości rzek.

Wydarzy się na świecie

Bruksela. Rada ds. środowiska UE rozpocznie debatę na temat europejskiego prawa klimatycznego. Celem dyskusji jest osiągnięcie jak największych postępów w sprawie propozycji zmian w tym prawie, poprzez dążenie do wypracowania częściowego stanowiska negocjacyjnego Rady w oczekiwaniu na decyzję Rady Europejskiej dotyczącą zaktualizowanego celu klimatycznego UE na 2030 rok.

Bruksela. Nieformalne spotkanie ministrów konkurencyjności państw UE.

Bruksela. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotka się z premierem Francji Jeanem Castexem.

Waszyngton. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo spotka się z ministrami spraw zagranicznych Armenii i Azerbejdżanu, Zohrabem Mnacakanianem i Dżejhunem Bajramowem, by podjąć próbę zażegnania konfliktu o Górski Karabach.

Tokio. Podpisanie porozumienia o partnerstwie gospodarczym między Japonią i Wielką Brytanią.

Moskwa. Rozmowy ministrów spraw zagranicznych Rosji i Kirgistanu, Siergieja Ławrowa i Rusłana Kazakbajewa.

Cardiff. W Walii po południu rozpoczyna się 17-dniowy lockdown w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zamknięte muszą zostać wszystkie sklepy z wyjątkiem tych, które sprzedają artykuły pierwszej potrzeby, a także puby, bary, restauracje i miejsca rozrywki. Z wyjątkiem kluczowych pracowników, wszyscy pozostali powinni pracować zdalnie, jeśli to możliwe. Ludzie powinni pozostawać w domach, jeśli wyjście nie jest niezbędne.

Kalendarium ekonomiczne 23 października 2020 r.

Wstępne indeksy PMI dla Francji (09:15), Niemiec (09:30), strefy euro (10:00), Wielkiej Brytanii (10:30) i USA (15:45).

Stopa bezrobocia w Polsce (10:00).

Podsumowanie sesji

Sesja na GPW: Korekta KGHM. WIG20 trwoni wzrosty.

Sesja na Wall Street: Dow Jones w górę pod pretekstem stymulantów.

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

STELMET - Publikacja rozszerzonego skonsolidowanego raportu za III kwartał roku obrotowego 2019/2020.

MAKARONPL - Wypłata dywidendy 0,25 zł na akcję.

INTROL - Wypłata dywidendy 0,38 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 23 października

1739 – Wielka Brytania wypowiedziała Hiszpanii tzw. wojnę o ucho Jenkinsa.

1793 – Sejm grodzieński ratyfikował II rozbiór Polski.

1944 – Założono Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

1950 – Na ulice Warszawy wyjechały pierwsze miejskie taksówki.

1956 – Na Węgrzech wybuchło powstanie antykomunistyczne.

1987 – Utworzono Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze.

2000 – Powstała Oficjalna Lista Sprzedaży (OLiS) Związku Producentów Audio-Video.

2001 – Premiera iPoda.

2005 – W II turze wyborów prezydenckich Lech Kaczyński pokonał Donalda Tuska, uzyskując 54,04% głosów.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki