REKLAMA

Zapowiedź dnia - 23 listopada 2020 r.

Michał Żuławiński2020-11-23 06:29analityk Bankier.pl
publikacja
2020-11-23 06:29
Bankier.pl

Przed nami poniedziałek, 23 listopada, 328. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

AstraZeneca: Skuteczność szczepionki na koronawirusa to ok. 90 proc. Brytyjska firma AstraZeneca ogłosiła w poniedziałek, że szczepionka przeciw koronawirusowi opracowana przez nią wraz z Uniwersytetem Oxfordzkim spełniła wymagania dotyczące skuteczności.

"Inaczej to nam będą zapalać znicze". Lekarze na granicy. Od 23 do 27 listopada zaplanowano narodowy tydzień zdrowia lekarzy. To inicjatywa oddolna, która ma pokazać, że ta grupa zawodowa też jest tylko ludźmi, też choruje, też umiera. 

Prognoza walutowa: koniec wiary w mocniejszego złotego. Analitycy gremialnie porzucili nadzieje na wyraźne umocnienie polskiej waluty w całym horyzoncie prognozy. Obecnie mało kto zakłada, że kurs euro szybko powróci do stanu sprzed wiosennego lockdownu.

Rząd przedłuża obowiązywanie obostrzeń. Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Gowin i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili plan dalszej walki z koronawirusem i etapy odmrażania gospodarki.

Nawet 1,3 mln zł kredytu – na tyle można liczyć przy zarobkach 11 tys. zł. Rodzina „2 plus 1” zarabiająca co miesiąc łącznie 11 tys. zł może otrzymać nawet 1,3 mln zł kredytu hipotecznego, wynika z analizy Bankier.pl. Różnice w ocenach banków są jednak spore – sięgają ponad 400 tys. zł.

Allegro ze skrajności w skrajność. Chwiejny lider GPW. Inwestorzy posiadający akcje Allegro nie mogą narzekać na nudę, sytuacja na papierach spółki zmienia się bowiem jak w kalejdoskopie. Ze względu na swoją wielkość Allegro trzęsie jednak i przy okazji całym rynkiem. 

Pierwsi Amerykanie mogą zostać zaszczepieni na Covid-19 już 11 grudnia. Pierwsi Amerykanie mogą otrzymać szczepionki na koronawirusa już 11 grudnia - poinformował w rozmowie z CNN szef amerykańskiego programu szczepień na Covid-19 dr Moncef Slaoui.

Tym będą żyły rynki: Allegro i CD Projekt odkryją karty. W nowym tygodniu zamkniemy cykl publikacji październikowych danych z Polski i otworzymy listopadową rundę danych ze świata. Na GPW w końcową fazę wejdzie sezon wynikowy, a raporty pokażą m.in. CD Projekt i Allegro.

Wydarzy się w Polsce

Koronawirus. O 11:00 odbędzie się konferencja prasowa pełniącego obowiązki szefa GIS Krzysztof Saczka z udziałem wiceministra zdrowia Waldemara Kraski nt. nowych narzędzi i systemów informatycznych inspekcji oraz weryfikacji danych dotyczących zakażeń. Spotkanie odbędzie się ze stacjonarnym udziałem dziennikarzy.

Wymiar sprawiedliwości. O 10:00 przed warszawskim sądem okręgowym ma się rozpocząć proces znanego handlarza dopalaczami Jana S. oskarżonego o m.in. podżeganie do zabójstwa Zbigniewa Ziobry, prokuratora i policjantów, którzy rozbili grupę handlującą dopalaczami. Początek rozprawy w Sądzie Okręgowym w Warszawie został wyznaczony na godz. 10.

Edukacja. O 12:30 rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem wiceministra edukacji Dariusza Piontkowskiego.

Wydarzy się na świecie

Bruksela. Posiedzenie unijnych ministrów odpowiedzialnych za kwestie rozwoju. W planie ich wirtualnego spotkania wymiana poglądów na temat łączenia inwestycji i redukcji długu z celami zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza w kontekście międzynarodowej reakcji na Covid-19 i działań na rzecz odbudowy. Ministrowie będą też rozmawiać o tym, jak promować równość płci i upodmiotowienie kobiet we wszystkich działaniach zewnętrznych.

Bruksela. Rozpoczęcie sesji Parlamentu Europejskiego. Pierwszego dnia eurodeputowani będą głosować nad przepisami pozwalającymi na złagodzenie kosztów szczepień i testów Covid-19 poprzez wprowadzenie zerowej stawki VAT na szczepienia, dostawy szczepionek, zestawy do badań i ściśle powiązane z tym usługi medyczne.

Bruksela. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg weźmie udział w dorocznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Sojuszu.

Amsterdam. Doroczne Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) (do 25 listopada).

Paryż. Proces byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w związku z korupcją w tzw. aferze podsłuchowej.

Genewa. Konferencja darczyńców dla Afganistanu (do 24 listopada).

Moskwa. Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif z wizytą w Moskwie; spotkanie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Hongkong. W Hongkongu przed sądem staną aktywiści Joshua Wong i Ivan Lam za działania przeciwko policji.

Kalendarium ekonomiczne 23 listopada 2020 r.

Sprzedaż detaliczna i produkcja budowlano-montażowa w Polsce (10:00)

Wstępne indeksy PMI: Francja (09:15), Niemcy (09:30), strefa euro (10:00), Wielka Brytania (10:30), USA (15:45)

Podsumowanie sesji

Polska: WIG20 europejskim liderem. Allegro i KGHM "zrobili robotę"

USA: Fed przestanie dosypywać USD? Wall Street w dół

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

MABION TSGAMES ASSECOPOL FORTE – Publikacja raportu za III kwartał 2020 roku.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 23 listopada

1793 – Zakończyły się obrady Sejmu grodzieńskiego, ostatniego sejmu I Rzeczypospolitej.

1890 - Luksemburg odzyskał niepodległość (od Holandii).

1889 – W Palais Royale Saloon w San Francisco zainstalowano pierwszą szafę grającą.

1963 – Wyemitowano premierowy odcinek brytyjskiego serialu science-fiction Doctor Who.

1972 - W Paryżu została sporządzona Konwencja o ochronie światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego.

1989 – Sejm kontraktowy zlikwidował Urząd do Spraw Wyznań i ORMO.

2007 – Premier RP Donald Tusk wygłosił w Sejmie najdłuższe w historii III RP exposé.

2008 – W pobliżu granicy gruzińsko-południowoosetyjskiej nieznani sprawcy ostrzelali konwój, w którym jechali prezydenci Micheil Saakaszwili i Lech Kaczyński.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki