Kilkukrotne podwyżki cen prądu, po których wielu przedsiębiorców chciało zamknąć biznes — to do niedawna był bardzo prawdopodobny scenariusz. Rząd postanowił zamrozić ceny prądu dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, ale nie odbędzie się to automatycznie. Potrzebne będzie oświadczenie, a czasu na jego złożenie jest coraz mniej.


Maksymalna cena prądu ustalona na 785 zł/MWh, czyli 79 groszy/kWh dotyczyć ma małych i średnich przedsiębiorstw oraz np. szkół, szpitali, czy gmin. Podmioty te muszą złożyć oświadczenie o zamrożenie cen prądu do 30 listopada 2022 r. Dotyczy to również działalności jednoosobowych.
Termin 30 listopada 2022 r. jest bardzo ważny. Jeśli oświadczenie zostanie złożone po tej dacie, z niższych cen prądu nie będzie można skorzystać od 1 grudnia 2022 r., a dopiero od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie.
ReklamaOświadczenie o zamrożeniu cen prądu — gdzie znaleźć?
Oświadczenie mali przedsiębiorcy muszą złożyć u swojego dostawcy prądu. Wzory oświadczeń zostały zamieszczone na stronach internetowych Tauronu, Enei oraz PGE. Wniosek można również pobrać z linku poniżej.
Przeczytaj także
Warto przypomnieć, że oświadczenie to nie to samo co wniosek. Nie jest to rodzaj podania, które firmy energetyczne rozpatrują. Złożenie oświadczenia nie jest obowiązkowe. Warto jednak to zrobić, ponieważ bez tej informacji firmy energetyczne nie będą wiedziały jakie stawki zastosować.
Jak wypełnić oświadczenie o zamrożeniu cen prądu?
We wniosku o zamrożenie cen prądu na maksymalnym poziomie 785 zł/MWh, trzeba będzie podać takie dane jak:
- nazwa, adres siedziby firmy, NIP lub PESEL,
- telefon lub e-mail, dane kontaktowe do osób reprezentujących spółkę,
- numer punktu poboru energii elektrycznej (PPE),
- kategorię odbiorcy uprawnionego,
- datę zawarcia umowy sprzedaży energii albo umowy kompleksowej dla każdego PPE.
Jak przypomina Tauron, maksymalna cena prądu dotyczy energii elektrycznej zużytej na potrzeby podstawowej działalności. Dlatego też w oświadczeniu przedsiębiorca będzie musiał poinformować, ile prądu (procentowo) z danego PPE jest zużywane na cele objęte ceną maksymalną i nieobjęte tą ceną (suma musi wynieść 100 proc.).
Jak złożyć oświadczenie?
Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu, będzie można złożyć w następujący sposób:
- elektronicznie, w tym celu potrzebny będzie kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany lub podpis osobisty (certyfikat z e-Dowodu). Podpisany dokument w formie pliku .pdf trzeba przesłać na wskazany przez dostawcę energii adres e-mail;
- pocztą, oświadczenie można wydrukować i podpisać własnoręcznie, a następnie wysłać na adres wskazany przez dostawcę energii;
- osobiście, oświadczenie można złożyć również w punktach obsługi klienta danego dostawcy prądu.
Limity maksymalne cen prądu w 2023 r.
Na zamrożenie cen prądu mogą liczyć nie tylko przedsiębiorcy. Dzięki ustawie o maksymalnych cenach energii dla gospodarstw domowych, sektora MŚP i samorządów również gospodarstwa domowe zostały objęte maksymalną ceną prądu. W tym przypadku limit wyniesie 693 zł/MWh. Oświadczeń nie muszą składać tylko gospodarstwa domowe.
Ogrzewający domy prądem mogą liczyć na specjalny dodatek. Jak się o niego ubiega można przeczytać w artykule "Dodatek elektryczny. Dla kogo, kiedy i ile?".
JM