REKLAMA

Zamrożone ceny prądu dla firm. Aby skorzystać, trzeba złożyć oświadczenie

2022-11-15 08:45, akt.2022-11-30 15:43
publikacja
2022-11-15 08:45
aktualizacja
2022-11-30 15:43

Kilkukrotne podwyżki cen prądu, po których wielu przedsiębiorców chciało zamknąć biznes — to do niedawna był bardzo prawdopodobny scenariusz. Rząd postanowił zamrozić ceny prądu dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, ale nie odbędzie się to automatycznie. Potrzebne będzie oświadczenie, a czasu na jego złożenie jest coraz mniej.

Zamrożone ceny prądu dla firm. Aby skorzystać, trzeba złożyć oświadczenie
Zamrożone ceny prądu dla firm. Aby skorzystać, trzeba złożyć oświadczenie
fot. Kamil Zajaczkowski / / Shutterstock

Maksymalna cena prądu ustalona na 785 zł/MWh, czyli 79 groszy/kWh dotyczyć ma małych i średnich przedsiębiorstw oraz np. szkół, szpitali, czy gmin. Podmioty te muszą złożyć oświadczenie o zamrożenie cen prądu do 30 listopada 2022 r. Dotyczy to również działalności jednoosobowych.

Termin 30 listopada 2022 r. jest bardzo ważny. Jeśli oświadczenie zostanie złożone po tej dacie, z niższych cen prądu nie będzie można skorzystać od 1 grudnia 2022 r., a dopiero od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie.

Reklama

Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu — gdzie znaleźć?

Oświadczenie mali przedsiębiorcy muszą złożyć u swojego dostawcy prądu. Wzory oświadczeń zostały zamieszczone na stronach internetowych Tauronu, Enei oraz PGE. Wniosek można również pobrać z linku poniżej.

Warto przypomnieć, że oświadczenie to nie to samo co wniosek. Nie jest to rodzaj podania, które firmy energetyczne rozpatrują. Złożenie oświadczenia nie jest obowiązkowe. Warto jednak to zrobić, ponieważ bez tej informacji firmy energetyczne nie będą wiedziały jakie stawki zastosować.

Jak wypełnić oświadczenie o zamrożeniu cen prądu?

We wniosku o zamrożenie cen prądu na maksymalnym poziomie 785 zł/MWh, trzeba będzie podać takie dane jak:

  • nazwa, adres siedziby firmy, NIP lub PESEL,
  • telefon lub e-mail, dane kontaktowe do osób reprezentujących spółkę,
  • numer punktu poboru energii elektrycznej (PPE),
  • kategorię odbiorcy uprawnionego,
  • datę zawarcia umowy sprzedaży energii albo umowy kompleksowej dla każdego PPE.

Jak przypomina Tauron, maksymalna cena prądu dotyczy energii elektrycznej zużytej na potrzeby podstawowej działalności. Dlatego też w oświadczeniu przedsiębiorca będzie musiał poinformować, ile prądu (procentowo) z danego PPE jest zużywane na cele objęte ceną maksymalną i nieobjęte tą ceną (suma musi wynieść 100 proc.).

Jak złożyć oświadczenie?

Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu, będzie można złożyć w następujący sposób:

  • elektronicznie, w tym celu potrzebny będzie kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany lub podpis osobisty (certyfikat z e-Dowodu). Podpisany dokument w formie pliku .pdf trzeba przesłać na wskazany przez dostawcę energii adres e-mail;
  • pocztą, oświadczenie można wydrukować i podpisać własnoręcznie, a następnie wysłać na adres wskazany przez dostawcę energii;
  • osobiście, oświadczenie można złożyć również w punktach obsługi klienta danego dostawcy prądu.

Limity maksymalne cen prądu w 2023 r. 

Na zamrożenie cen prądu mogą liczyć nie tylko przedsiębiorcy. Dzięki ustawie o maksymalnych cenach energii dla gospodarstw domowych, sektora MŚP i samorządów również gospodarstwa domowe zostały objęte maksymalną ceną prądu. W tym przypadku limit wyniesie 693 zł/MWh. Oświadczeń nie muszą składać tylko gospodarstwa domowe.

Ogrzewający domy prądem mogą liczyć na specjalny dodatek. Jak się o niego ubiega można przeczytać w artykule "Dodatek elektryczny. Dla kogo, kiedy i ile?".

JM

Źródło:
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
men24a
Trzeba czym prędzej mrozić ceny prądu, gazu czy wungla, bo ceny światowe spadają a PLN się umacnia.
Takiego cudu to nawet Tusk nie potrafił dokonać !
"Wynik finansowy netto sektora górnictwa węgla kamiennego w okresie I-III kw. wyniósł 7,34 mld zł wobec straty 2,28 mld zł w analogicznym okresie 2021 roku - podała Agencja
Trzeba czym prędzej mrozić ceny prądu, gazu czy wungla, bo ceny światowe spadają a PLN się umacnia.
Takiego cudu to nawet Tusk nie potrafił dokonać !
"Wynik finansowy netto sektora górnictwa węgla kamiennego w okresie I-III kw. wyniósł 7,34 mld zł wobec straty 2,28 mld zł w analogicznym okresie 2021 roku - podała Agencja Rozwoju Przemysłu, która analizuje rynek węgla."
ministerprawdy
W Polsce to firmy kontrolowane przez państwo, wytwarzające energię z polskiego surowca, ceny zatwierdzone przez polski urząd kontroli po 10 i więcej razy ceny popodnosiły, a w cenie energii nawet 80% to marża czyli cena składa się głownie z zysku. Czy ruscy ponieśli koszty w polskiej kopalni np węgla brunatnego który jest podstawą W Polsce to firmy kontrolowane przez państwo, wytwarzające energię z polskiego surowca, ceny zatwierdzone przez polski urząd kontroli po 10 i więcej razy ceny popodnosiły, a w cenie energii nawet 80% to marża czyli cena składa się głownie z zysku. Czy ruscy ponieśli koszty w polskiej kopalni np węgla brunatnego który jest podstawą energetyki czy w elektrowni? Podobnie jest na całym postępowym świecie jak z covidem. Cele klimatyczne realizowane są w coraz brutalniejszy sposób. Inflacja to wspaniałe narzędzie rządzących. Podobnie jak z covidem, pandemią i restrykcjami. Można tym realizować cele na które ludzi by nigdy się nie zgodzili. Jak osiągnąć redukcję zużycia energii, spożycia pokarmów, zmusić ludzi by w 17 stopniach siedzieli czy nie jechali daleko na wakacje tylko do parku rowerem? Infalcją i covidem.
endes
Bohaterskie k..wa rozwiązywanie problemów które eurokomuna sama stworzyła!
endes
Nie idźcie na żaden układ z tym nierządem… nie ma żadnych podstaw aby ceny pradu były tak wysokie!… wystarczy nie kraść, tj okradać użytkowników podatkiem sięgającym 70%!… w tym głównie bzdurnymi opłatami co2!
samsza
I po co ludzi straszyć, przecież Jacek obiecał, że jak będzie NABE to lawinowych podwyżek cen nie będzie.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Sasin-NABE-zapobiegnie-lawinowemu-wzrostowi-cen-energii-8095459.html
kwiecień 2021r. - prorok jakowyś ?
bangladesznadwisla
absurdalna biurokracja. po co miliony ludzi ma wypełniać bzdurne oświadczenia że nie chcą płacić więcej i wolą mniej. pomysły z komuny
zenonn odpowiada (usunięty)
Kocham Polaków
Fuj
andregru
W Polsce wszystko musi się opierać na biurokracji , oświadczeniach , zarządzeniach aby coraz więcej urzędników miało pracę .
zenonn
Chazarstwo konwertowane niespalone wyżyje się na Bolakach i Wolakach.
Glosujemy na kartofla i ferajnę

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki