REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Wyniki dobre, a założyciel Netfliksa Reed Hastings odchodzi z fotela prezesa

Agata Wojciechowska2023-01-19 23:40, akt.2023-01-20 08:13redaktor
publikacja
2023-01-19 23:40
aktualizacja
2023-01-20 08:13

Założyciel Netliksa Reed Hastings zdecydował o odejściu z funkcji prezesa platformy streamingowej. Jego miejsce zajmie dotychczasowy dyrektor operacyjny Greg Peters, który będzie dzielił to stanowisko z Tedem Sarandosem.

Wyniki dobre, a założyciel Netfliksa Reed Hastings odchodzi z fotela prezesa
Wyniki dobre, a założyciel Netfliksa Reed Hastings odchodzi z fotela prezesa
fot. DAVID SWANSON / / Reuters

Reed Hastings zrezygnował ze stanowiska dyrektora generalnego firmy, którą pomógł założyć ponad 25 lat temu. To oświadczenie zbiegło się z publikacją wyników platformy, które pokazały duży wzrost liczby subskrybentów pod koniec ubiegłego roku. Było to o tyle zaskoczenie, że przy inflacji i niepewności co do przyszłości prognozy mówiły o ograniczaniu wydatków na rozrywkę, a więc i serwisy takie jak Netflix. Jak się okazuje, Netflix przełamał ten trend i dodał ponad 7 mln nowych subskrybentów, czyli znacznie więcej niż oczekiwali analitycy. Dużym zainteresowaniem pod koniec roku cieszyły się takie produkcje jak paradokuemt o Meghan i Harrym, serial -spinoff Rodziny Adamsów, czyli "Wednesday" i film z pierwszorzędną obsadą "Glass Onion". 

- Rok 2022 był trudny, z wyboistym początkiem, ale optymistycznym zakończeniem - podała firma w komunikacie. 

Hastings opuszcza platformę w interesującym okresie, kiedy z jednej strony Netflix jest podgryzany przez podążającą konkurencję, a z drugiej z 231 mln widzów zarejestrowanych na całym świecie. Teraz platformą będą kierować Ted Sarandos i Greg Peters, którzy już zajmują wysokie stanowiska kierownicze. Nie uciekną przed trudnymi decyzjami od zarządzania wysokimi wydatkami, odnośnie do udostępniania haseł i znalezienia nowych "Stranger Things". 

I dobre i złe, czyli wyniki za czwarty kwartał

W ostatnim czasie spółka podejmowała szereg działań w celu zwiększenia liczby abonentów po tym, jak pogarszały się jej wyniki, co przełożyło się na kilkudziesięcioprocentową przecenę akcji.

Wraz z ogłoszeniem rezygnacji Hastingsa z funkcji prezesa Netflix przedstawił swoje wyniki za czwarty kwartał 2022 roku. Okazały się one gorsze od oczekiwań analityków na poziomie zysku, ale koncern zaskoczył dużo większą liczbą nowych abonentów.

Zysk Netfliksa na akcję wyniósł w czwartym kwartale 12 centów, podczas gdy rynek szacował go na 45 centów.

Przychody koncernu wyniosły 7,85 mld USD, a konsensus zakładał, że wyniosą one 7,84 mld USD.

Netflix pozyskał netto 7,66 mln nowych abonentów. Jeszcze niedawno spółka wskazywała na spowolnienie tempa wzrostu, prognozując, że w IV kwartale pozyska 4,5 mln nowych abonentów.

W handlu pozasesyjnym akcje Netfliksa po ogłoszeniu wyników i rezygnacji Reeda Hastingsa zyskują ponad 7 proc. Łącznie w ciągu ostatniego roku spadły o prawie 38 proc. 

Hastings prekursorem w branży. Co oznacza jego odejście?

Jest uznawany za pioniera transmisji strumieniowej i postrzegany jako jeden z pierwszych, który zrewolucjonizował branżę technologiczną na stanowisku prezesa wykonawczego. Rozpoczynał bowiem działalność w 1997 roku jako wysyłkowa usługa DVD. Klienci zamawiali film poprzez stronę internetową i trafiała ona do nich pocztą. Sam Hastings przyznawał, że wpadł na ten pomysł, kiedy musial zapłacić wysoką karę za przetrzymanie kasety wideo w wypożyczalni. Dlatego wymyślił coś na kształ abonamentu, jak tego na siłowni, gdzie użytkownicy płacili stałą kwotę raz w miesiącu za wypożyczenie filmów. Nie zgadzało się to z wersją wydarzeń drugiego założyciela - Marca Randolpha, który stwierdził, że chcieli naśladować Amazona.

Zdaniem analityków, jego odejście rodzi wiele pytań dotyczących przyszłej strategii Netflixa - podaje BBC News. Platforma ma dwa sposoby na zatrzymanie subskrybentów. Po pierwsze wykazuje lepszą retencje w popularnych programach, a po drugie - każdemu, kto chce anulować abonament, otrzymuje propozycję jego tańszej wersji, ale z reklamami (opcja ta jest dostępna na razie w 12 krajach). Sam Netflix przyznał, że jest zadowolony z wczesnych wyników właśnie tej usługi.

Nadchodzący rok raczej nie będzie spokojny, ponieważ firmy medialne będą zmagały się z niepewnością, wynikającą m.in. ze spowolnienia na rynku reklam. O przyszłości platform streamigowych napisaliśmy w artykule "Dlaczego Netflix musi się zmienić? Zdradzamy, kto jest nowym "pociągowym" streamingu"

***

Popkultura i pieniądze w Bankier.pl, czyli seria o finansach "ostatnich stron gazet". Fakty i plotki pod polewą z tajemnic Poliszynela. Zaglądamy do portfeli sławnych i bogatych, za kulisy głośnych tytułów, pod opakowania najgorętszych produktów. Jakie kwoty stoją za hitami HBO i Netfliksa? Jak Windsorowie monetyzują brytyjskość? Ile kosztuje nocleg w najbardziej nawiedzonym zamku? Czy warto inwestować w Lego? By odpowiedzieć na te i inne pytania, nie zawahamy się zajrzeć nawet na Reddita.

aw/pap

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ogon111
Pewnie wolał odejść samemu niż zostać z jakiś czas brutalnie odwołany

Powiązane: Platformy streamingowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki