Zalety i wady zamkniętego rachunku powierniczego

2015-07-31 14:51
publikacja
2015-07-31 14:51
fot. theta / theta

 W ostatnim czasie trwa dyskusja na temat propozycji wystosowanej przez UOKiK odnośnie do likwidacji otwartych rachunków powierniczych. Według nowego projektu na rynku powinny pozostać tylko rachunki zamknięte. Część specjalistów z branży uważa, że jest to zbyt duża ingerencja w obecny system funkcjonowania deweloperów.

(theta)

Czym jest zamknięty rachunek powierniczy? Stosowanie zamkniętego rachunku powierniczego opiera się na gromadzeniu środków pieniężnych, które wpłacane są przez nabywców na cele określone w ustawie deweloperskiej. Wypłata deponowanych środków następuje jednorazowo w momencie, gdy inwestycja mieszkaniowa jest całkowicie ukończona, a na nabywcę zostaje przeniesiona odrębna własność lokalu, nieruchomości zabudowanej budynkiem lub innej nieruchomości.

Ideą wprowadzenia rachunków powierniczych było podniesienie poziomu bezpieczeństwa klienta na rynku nieruchomości oraz wiarygodności branży deweloperskiej. Do tej pory najchętniej wykorzystywanymi przez deweloperów były rachunki otwarte, w których środki zgromadzone na zakup mieszkania były uwalniane w transzach. Czas wypłaty kolejnych pieniędzy był w tym wypadku uzależniony od postępu prac dewelopera.

Tego typu sposób wypłat nie dawał według niektórych wystarczającego zabezpieczenia klientom kupującym mieszkania lub domy na rynku nieruchomości. Zawsze bowiem istniało zagrożenie, że w pewnym momencie trwania inwestycji firma deweloperska może wstrzymać prace po wypłaceniu części środków. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy mogłaby być chwilowa utrata płynności finansowej lub w najgorszym przypadku - upadłość. Analizy UOKiK wskazują, że w takiej sytuacji klienci mieliby wyraźny problem z odzyskaniem do tej pory wypłaconych środków przez dewelopera.

Aby temu zapobiec powstały plany ograniczenia się jedynie do stosowania zamkniętych rachunków powierniczych. Inną koncepcją było również ustalenie wymogu posiadania odpowiedniej gwarancji bankowej lub ubezpieczenia w przypadku, gdy deweloper decydowałby się na dalsze korzystanie z rachunku otwartego. To z kolei mogłoby przełożyć się na znaczne podrożenie kosztów finansowania inwestycji. Z tego typu zmian nie są zadowolone firmy deweloperskie, które wskazują że głównymi poszkodowanymi będą finalni nabywcy nieruchomości. Wynika to z faktu, że wyższy poziom kosztów finansowania budowy nieruchomości zostanie przeniesiony przez dewelopera poprzez podniesienie cen mieszkań i domów.

Zwolennicy wprowadzenia zmian w rachunkach powierniczych utrzymują jednak, że tego typu rozwiązanie cechuje się znacznie wyższym bezpieczeństwem i skutecznie niweluje patologie na rynku deweloperskim.

W obecnej chwili na rynku funkcjonuje zarówno otwarty jak i zamknięty rachunek powierniczy. Z obserwacji metod ,w jaki sposób realizowane są bieżące inwestycje mieszkaniowe, można zauważyć, że tylko pojedyncze projekty korzystają z rachunków zamkniętych. Analitycy rynku obawiają się, że wprowadzenie zmian w sposobie finansowania inwestycji może skutkować znacznym ograniczeniem zasięgu działań mniejszych i średnich firm deweloperskich. To bowiem właśnie w tym sektorze zdecydowanie trudniej jest uzyskać finansowanie.

Z obserwacji obecnej sytuacji na rynku kredytowym wynika, że tego typu podmioty mają większe problemy z zakładaniem nawet otwartych rachunków powierniczych. W dłuższej perspektywie czasu wprowadzenie zaostrzonych regulacji może determinować wyhamowanie dynamiki podaży na rynku mieszkaniowym. Wyeliminowanie z rynku mniejszych firm doprowadzić może z kolei do spadku poziomu konkurencji i do dalszych wzrostów cen mieszkań i domów.

Deweloperzy często wskazują jednak na inny problem związany z kwestią funkcjonowania rachunków powierniczych w obecnym kształcie. Instytucje bankowe rzadko kiedy decydują się udzielać kredytów na zakup nieruchomości w chwili, gdy firma deweloperska realizująca projekt prowadzi rachunek powierniczy w innym banku niż w tym, w którym posiada kredyt. Z punktu widzenia deweloperów jest to często bardzo niekorzystne.

Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Bankster
Bzdury o zabarwieniu politycznym. Prawo bankowe zna tylko jeden rodzaj rachunku escrow czyli rachunek powierniczy i tylk ten jest bezpieczny. W tej paplaninie dziennikarsko-politycznej odpowiada on rachunkowi zamknietemu. Wszystko inne jest wyjete spod prawa i w zaden sposob nie gwarantuje zajecia przez komornika srodkow.
To
Bzdury o zabarwieniu politycznym. Prawo bankowe zna tylko jeden rodzaj rachunku escrow czyli rachunek powierniczy i tylk ten jest bezpieczny. W tej paplaninie dziennikarsko-politycznej odpowiada on rachunkowi zamknietemu. Wszystko inne jest wyjete spod prawa i w zaden sposob nie gwarantuje zajecia przez komornika srodkow.
To roznica zasadnicza jak w przypadku banku i parabanku.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki