REKLAMA

Kryptowalut używa 100 mln ludzi

Michał Kisiel2020-09-25 10:27analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-25 10:27
Kryptowalut używa 100 mln ludzi
Kryptowalut używa 100 mln ludzi
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Najnowsze szacunki Cambridge Centre for Alternative Finance mówią o ponad 100 mln posiadaczy cyfrowych aktywów na świecie. W porównaniu z wynikami podobnego badania przeprowadzonego w 2018 r. oznacza to wzrost o 189 proc.

Najstarsza kryptowaluta ma za sobą ponad 10-letnią historię, a klasa tzw. cyfrowych aktywów obejmuje dziś tysiące różnego rodzaju tokenów. Chociaż fenomen ten trudno dziś już nazwać nowością, to nadal brakuje wiarygodnych danych o jego skali. Badacze z Cambridge Centre for Alternative Finance po raz trzeci spróbowali opisać stan branży kryptoaktywów w raporcie „Global Cryptoasset Benchmarking Study”.

W raporcie znalazły się wyniki badania przeprowadzonego w 280 podmiotach z 50 krajów. Uczestniczyły w nim firmy z czterech głównych segmentów: giełdy, operatorzy płatności, przechowujący cyfrowe wartości na zlecenie (custody) oraz „górnicy”. Jednym z elementów sondażu była próba oszacowania liczby aktywnych użytkowników usług finansowych powiązanych z cyfrowymi aktywami.

W 2018 r., korzystając z podobnej metodologii, CCAF określił liczbę użytkowników kryptoaktywów na świecie na poziomie 35 mln osób. Pod uwagę brano nie liczbę „rachunków”, ale unikalnych tożsamości, dlatego liczone były wyłącznie osoby, które przeszły weryfikację tożsamości u badanych dostawców.

W trzecim kwartale 2020 r. liczba korzystających z cyfrowych aktywów sięgnęła co najmniej 101 mln. Zidentyfikowani użytkownicy otworzyli łącznie 191 mln rachunków w podmiotach z badanej branży. 189-procentowy wzrost na przestrzeni dwóch lat wynika, zdaniem autorów badania, z dwóch czynników. Pierwszym jest wzrost liczby rachunków (o 37 proc.), a drugim zwiększenie proporcji rachunków ze zweryfikowaną tożsamością klienta.

fot. / / Cambridge Centre for Alternative Finance

„Pomimo ograniczeń przyjętej przez metodologii są podstawy, aby przyjąć, że szacunek daje dobre przybliżenie łącznej liczby posiadaczy kryptoaktywów na świecie” – twierdzą autorzy badania, powołując się na zbliżone dynamiki wzrostu odnotowane m.in. w badaniach zlecanych przez regulatorów rynku finansowego.

Ze zgromadzonych przez badaczy danych wynika, że dominującą grupą klienteli branży kryptoaktywów są klienci detaliczni. Ich udział waha się od w przedziale od 63 do 82 proc. w zależności od regionu. Wśród klientów instytucjonalnych najliczniejszą grupę stanowią fundusze hedgingowe, sprzedawcy z branży e-commerce i „górnicy” kryptowalut.

Raport przynosi także kilka ciekawych spostrzeżeń dotyczących przemian zachodzących w branży kryptoaktywów. Odsetek dostawców, którzy nie wdrożyli żadnych procedur KYC (identyfikacji klienta), spadł z 48 proc. w 2018 r. do 13 proc. w 2020 r. Branża „wydobywcza” (hashers) w znaczącym stopniu korzysta dziś z odnawialnych źródeł energii (pokrywają 39 proc. zapotrzebowania). 23 proc. podmiotów z tego sektora korzystało z pomocy sektora publicznego. Zjawisko to dotyczy przede wszystkim „górników” ulokowanych w Chinach.

Raport Cambridge Centre for Alternative Finance [PDF]

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (18)

dodaj komentarz
wiktoria51
Jak ktoś poważnie myśli o kryptowalutach to kochani gorąco sugeruję zajrzeć do tej książki (Sekrety 12 sposobów jak zarabiać na kryptowalutach). Fantastyczna wiedza!
hfjdj
Ja ci mogę powiedzieć jak zarobić. Kupić taniej a sprzedać drożej.
specjalnie_zarejstrowany1
za 10 lat nie bedzie juz gadania o wahaniach cen bitcoina tylko beda artykuly ile zlotowka do niego stracila tak jak dzis do eur i usd
lightning_network
Bitcoin nie jest i nie będzie już 'get-rich-quick scheme'...

Natomiast jest i będzie szalupą ratunkową - jeśli aktualne zaufanie do dolara legnie w gruzach, a do cyfrowego juana - nie wzrośnie, co jest niezbyt prawdopodobne...

https://wpolityce.pl/swiat/519024-prawdziwy-koniec-amerykanskiego-porzadku-swiatowego
xiven
w świecie gdzie dyskryminuje się złoto, papiery FIAT drukuje się bez opamiętania

poprzeczka dla pieniądza upadła nisko, aż cyfrowe tokeny zaczęły być traktowane na poważnie
xiven
a śmieszą mnie też próby wizualizowania kryptowalut, na zdjęciu ktoś wziął przedmiot w kolorze sugerującym złoto, w kształcie sugerującym środek płatniczy, położył to na gnieździe procesora żeby udawało że jest procesorem :D
ractaros96
No cóż ludzka chciwość i ułomność wychodzi na wierzch. Najwyraźniej kontrolę nad podażą pieniądza musi przejąć ustalony z góry algorytm odporny na wpływy i ludzkie emocje, bo bankierzy centralni z taką władzą rozwalają pieniądz.
specjalnie_zarejstrowany1 odpowiada ractaros96
A mnie to bardzo cieszy ze przecietni ludzie nie rozumieja matematyki i kryptografii dzieki czemu moglem sie zapakowac pod korek i zarobic kupe kasy. Wy chlopaki bedziecie kupowac jak juz nie bedziecie mieli wyjscia. To tak jak z emerytem ktory zawsze jak przechodzi kolo banku to potrzasa piescia i mowi ze nigdy nie zalozy konta A mnie to bardzo cieszy ze przecietni ludzie nie rozumieja matematyki i kryptografii dzieki czemu moglem sie zapakowac pod korek i zarobic kupe kasy. Wy chlopaki bedziecie kupowac jak juz nie bedziecie mieli wyjscia. To tak jak z emerytem ktory zawsze jak przechodzi kolo banku to potrzasa piescia i mowi ze nigdy nie zalozy konta albo z dzieckiem co na zlosc sobie odmrozi uszy.
ractaros96 odpowiada specjalnie_zarejstrowany1
W kryptowalutach nie chodzi o samo zarabianie, choć na wzroście kursu z powodu popularyzacji wszyscy zyskają - takie piękno ograniczonej podaży. Ja sobie cenię zabezpieczenie majątku zarówno przed inflacją, jak i przed władzą, która by mogła chcieć z byle powodu ten majątek mi odebrać, a patrząc na sądy w Polsce W kryptowalutach nie chodzi o samo zarabianie, choć na wzroście kursu z powodu popularyzacji wszyscy zyskają - takie piękno ograniczonej podaży. Ja sobie cenię zabezpieczenie majątku zarówno przed inflacją, jak i przed władzą, która by mogła chcieć z byle powodu ten majątek mi odebrać, a patrząc na sądy w Polsce możliwość obrony przez obywatela jest ograniczona. Szczególnie, że przed nami niespokojne czasy w których przyciskani przez bankierów politycy będą nam dalej próbowali zacieśniać pętlę na szyi.

Ostatnio czytałem artykuł o fikcyjnych długach, które próbują wyegzekwować komornicy. Nikt nie sprawdza czy oszust zaciągnął dług czy nie. Jak mam się w takiej sytuacji nie bać o swój majątek?
xiven odpowiada ractaros96
no i tu niestety masz racje, coraz głupsza polityka odbiera również prestiż nieruchomościom, czyniąc coraz mniej możliwymi do realnego posiadania a uzależnionymi od kaprysu władzy

ucieczka kapitałem w kryptowaluty to niestety nie rozwiązanie problemu a jego eskalacja

powinniśmy walczyć o nasze prawa do
no i tu niestety masz racje, coraz głupsza polityka odbiera również prestiż nieruchomościom, czyniąc coraz mniej możliwymi do realnego posiadania a uzależnionymi od kaprysu władzy

ucieczka kapitałem w kryptowaluty to niestety nie rozwiązanie problemu a jego eskalacja

powinniśmy walczyć o nasze prawa do posiadania prawdziwego pieniądza i do własnej ziemi zamiast uciekać do coraz bardziej przekombinowanych "bezpiecznych przystani"

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki