REKLAMA

Kryptowaluty coraz częściej wykorzystywane do prania brudnych pieniędzy

2021-08-01 07:14
publikacja
2021-08-01 07:14
Kryptowaluty coraz częściej wykorzystywane do prania brudnych pieniędzy
Kryptowaluty coraz częściej wykorzystywane do prania brudnych pieniędzy
fot. Virrage Images / / Shutterstock

W Polsce w 2020 r. wykryto 3805 operacji powiązanych z procederem prania pieniędzy. Do prokuratury trafiło 378 zawiadomień. Coraz częściej przestępcy wykorzystują do prania pieniędzy kryptowaluty - przekazał PAP dyrektor ds. operacyjnych w NatWest Polska Bartosz Michałkowski.

W Polsce w 2020 r. wykryto 3805 operacji powiązanych z procederem prania pieniędzy. Do prokuratury trafiło 378 zawiadomień o podejrzeniu przestępstwa prania pieniędzy, Generalny Inspektor Informacji Finansowej nakazał również blokadę 673 rachunków, na których zgromadzona została kwota 245,2 mln zł. Wstrzymał także 32 transakcje na łączną kwotę 26,7 mln zł - przekazał PAP Michałkowski.

Według eksperta od kilku lat widocznie zwiększa się wykorzystanie przez przestępców do prania pieniędzy kryptowalut i ich giełd. Jednym z przykładów z polskiego rynku jest, jak wskazał przedstawiciel banku NatWest, sprawa z 2017 r., w której GIIF zablokował pięć rachunków bankowych, na których zgromadzono łączną kwotę ok. 31 mln zł z obrotu wirtualnymi walutami, wykorzystywanych do prania pieniędzy.

"Jako jednostkowe podmioty tak naprawdę nie możemy zrobić za wiele, aby zmniejszyć bądź zniwelować proceder prania pieniędzy z wykorzystaniem walut wirtualnych" - ocenił. Jego zdaniem "dostęp do tego typu usług jest relatywnie prosty i często pozwala na ukrycie danych identyfikacyjnych klientów". Jak wskazał Michałkowski, każdy dzięki dostępowi do internetu może korzystać z ofert podmiotów (takich jak wirtualne giełdy kryptowalut - PAP) zarejestrowanych poza Polską bądź UE, które nie podlegają przepisom i wynikającym z nich obowiązkom w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terorryzmu. "Jedynym skutecznym wyjściem są globalne obostrzenia i procedury, do których każdy z podmiotów musi się stosować" - ocenił ekspert.

Michałkowski wskazał, że aktualnie elektroniczne i wirtualne środki płatnicze podlegają tym samym obostrzeniom, co tradycyjne. "Podobnie jest z instrumentami finansowymi dostępnymi na naszym rynku" - dodał.

Coraz częściej zdaniem Michałkowskiego mówi się również o praniu pieniędzy w kasynach online, które z roku na rok zyskują na popularności. Przedstawiciel banku NatWest wskazał, że przestępcy wykorzystują również metody bazujące na skradzionych kartach kredytowych i e-portfelach, a wraz z rozwojem możliwości załatwiania spraw urzędowych online rośnie zagrożenie wykorzystywania nieprawdziwych tożsamości.

Impulsem do zwiększenia wykorzystania nowych technologii przez przestępców niewątpliwie jest pandemia koronawirusa, która przełożyła się na zamknięcie takich podmiotów, jak tradycyjne bary czy kasyna, ograniczenie aukcji dzieł sztuki oraz wzmożone kontrole na granicach kraju. Utrudniło to upłynnianie pieniędzy zdobytych na drodze przestępczej.

"Digitalizacja sprawia, że możliwość wykrywania przestępstw wszelkiego rodzaju jest znacznie ułatwiona" - ocenił Michałkowski. "Dzieje się tak z prostej przyczyny - im nowsza technologia, tym mniej osób ją zna, a tym samym jest w stanie obejść. Jednak to know-how jest nie tylko po stronie instytucji działających w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy, również przestępcy szybko się uczą i adaptują skomplikowane technologie" - dodał.

Odpowiedzią na problemy wynikające z cyfryzacji gospodarki miała być wprowadzona w Polsce w kwietniu tego roku ustawa impelementująca V Dyrektywę AML. Spełnienie jej wymogów kontrolują m.in. GIIF, Narodowy Bank Polski, KNF, prezesi sądów apelacyjnych czy naczelnicy urzędów celno-skarbowych. Ustawa przewiduje kary pieniężne sięgające ponad 20 mln zł za niespełnienie jej wymogów, a dla osób prawnych - nawet do wysokości 5 mln euro. Regulacja przewiduje również kary administracyjne, takie jak utrata koncesji lub zezwolenia czy wykreślenie z rejestru działalności regulowanej. (PAP)

autorka: Małgorzata Fraser

mfr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
bialy_kruk
Banki centralne to największe pralnie brudnych pieniędzy.
po_co
Legalne biznesy to najprostszy sposób wyprania pieniędzy. Już w ogóle nie ma co wspominać o fundacjach które od wielu lat są wykorzystywane do ukrywania prawdziwych majątków. W zasadzie ktoś kto ma miliony na koncie nie specjalnie przejmuje się tym czy zamek w którym mieszka jest jego własnością czy własnością fundacji Legalne biznesy to najprostszy sposób wyprania pieniędzy. Już w ogóle nie ma co wspominać o fundacjach które od wielu lat są wykorzystywane do ukrywania prawdziwych majątków. W zasadzie ktoś kto ma miliony na koncie nie specjalnie przejmuje się tym czy zamek w którym mieszka jest jego własnością czy własnością fundacji która do niego należy.
m00zyk
Uwaga, szokująca wiadomość! Noże kuchenne służą także do zaszlachtowania ludzi!!! Wniosek - należy zakazać noży!!!
po_co
I w jaki sposób kryptowaluta miałaby pomóc w wypraniu na przykład 100 milionów euro?
Ktoś kto pisze takie brednie albo w życiu nie widział dużych pieniędzy albo nie wie z czym tak naprawdę jest problem.

Włosi już lata temu zaczęli prać pieniądze na śmieciach i jest to jeden z lepszych sposobów na legalizowanie
I w jaki sposób kryptowaluta miałaby pomóc w wypraniu na przykład 100 milionów euro?
Ktoś kto pisze takie brednie albo w życiu nie widział dużych pieniędzy albo nie wie z czym tak naprawdę jest problem.

Włosi już lata temu zaczęli prać pieniądze na śmieciach i jest to jeden z lepszych sposobów na legalizowanie gotówki co więcej można tą metodą wielokrotnie ją pomnożyć z dostępnych dotacji.

Obracając kryptowalutami wciąż pozostaje się na świeczniku. Prowadząc legalny biznes najprościej jest ukryć wpływ dużej gotówki, a na końcu wystarczy słup który przejmie na siebie zobowiązania fiskalne. Nic prostszego.
historykgpw
To stanowiło i stanowi kroplę w morzu w obrocie kryptowalutami. Ogólnie mocno rośnie popularność kryptowalut. Jeśli ktoś zada sobie odrobinę wysiłku intelektualnego ażeby zrozumieć tę technologię, to zrozumie dlaczego. Genialna technologia, warto się zainteresować. Kilka procent zainwestować nie zaszkodzi a pomóc może
talmud
cos na .....deser...:)

https://www.youtube.com/watch?v=n8aDSFAJTcw
carlito1
Widać ewidentna nagonkę na krypto.... Nie dziwię się. Zaburza ona wprowadzenie nowego wspanialszego ładu. I myślę że za 2-3 lata zapomnimy o krypto lub będzie to rynek tak uregulowany jak akcyjny.
bankster-kreator
Najlepsze pralki podobno mają w bankach.
drdre1111
W Szwajcarii nie można prać już kasy od dawna bo ich USA przycisnęły żeby wszystkie dane z banków udostępniali więc musiało coś Szwajcarie zastąpić w praniu kasy i padło na kryptowaluty. Niestety czarny rynek ma się bardzo dobrze. Co prawda teraz Szwajcaria nic nie pierze ale za to pierzez się na bitcoinach. Jeśli W Szwajcarii nie można prać już kasy od dawna bo ich USA przycisnęły żeby wszystkie dane z banków udostępniali więc musiało coś Szwajcarie zastąpić w praniu kasy i padło na kryptowaluty. Niestety czarny rynek ma się bardzo dobrze. Co prawda teraz Szwajcaria nic nie pierze ale za to pierzez się na bitcoinach. Jeśli chcecie nieregulowanego obrotu kryptowalutami o tylko na równych zasadach. Jeśli bitcoin ma nie być regulowany to proszę też zwolnić z regulacji banki, ubezpieczalnie itd. TYLKO TAK BĘDZIE SPRAWIEDLIWIE
bankster-kreator
ale kiedy to największą kasę pierze się właśnie w bankach i przeróżnych instytucjach finansowych a najczęściej praną walutą jest dolar amerykański. Kryptowaluty przy tym to jest jakaś kropla w morzu.

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki