Zakład Ubezpieczeń Społecznych kwestionuje sposób zatrudniania osób współpracujących z pośrednikami finansowymi. Jeśli ustalenia ZUS pozostaną w mocy, branżę czekają straty sięgające nawet 2 mld złotych – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.


Chodzi kary stanowiące tzw. domiar składek na ubezpieczenie społeczne. Osoby współpracujące z pośrednikami finansowymi prowadzą z reguły własną działalność gospodarczą.
„Równocześnie jednak są formalnie zatrudnieni na niewielkiej części etatu (np. 1/60) w banku, którego kredyty dystrybuują. Chodzi o spełnienie wymogów nadzoru finansowego co do zasad outsourcingu. Bez cząstkowego etatu sprzedawcy nie mieliby prawa dostępu do danych klientów objętych tajemnicą bankową, potrzebnych do sprzedaży np. hipoteki” – wyjaśnia dziennik.
Pośrednicy finansowi pod lupą ZUS-u. Kontroli może być więcej
Taki model współpracy obowiązywał przez wiele lat. Do tej pory ZUS nie miał jednak w tej kwestii wątpliwości. Sytuacja zmieniła się w 2022 r. Zakład zaczął przeprowadzać kontrole, kwestionując sposób zatrudniania. „DGP” wie o co najmniej dwóch dużych firmach, w których zakład przeprowadził ostatnio kontrole i zakwestionował dotychczasową praktykę. Chodzi o mFinanse i Expander Advisors.
- Tworzenie kilkudziesięciomilionowych rezerw poważnie obciąży wyniki firm. Na razie mamy tylko jednostkowe przypadki kontroli ZUS u pośredników, ale można się obwiać, że jeśli interpretacja zakładu by się utrzymała, to zaczną się kontrole również w innych firmach – komentuje dla dziennika Marcin Czugan ze Związku Przedsiębiorstw Finansowych.

Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl