Wzrosty na GPW. Zieleń fotowoltaiki i Mercatora

2020-07-06 17:50
publikacja
2020-07-06 17:50
fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

Od wzrostów nowy tydzień rozpoczęły główne indeksy warszawskiej GPW. W pierwszej linii wyróżniały się akcje JSW, w drugiej Mercatora. Branżowo najlepiej wypadły spółki fotowoltaiczne.

Rynkowy optymizm przeważał na większości giełd w czasie poniedziałkowego handlu. W Europie hiszpański IBEX i brytyjski FTSE100 notowały przeszło 2-proc. wzrosty, a niemiecki DAX, czy węgierski BUX rosły o ponad 1,5 proc. Od zieleni dzień rozpoczęli także Amerykanie, gdzie w momencie zamknięcia sesji na GPW Nasdaq zyskiwał 2,5 proc. (poprawiając przy okazji historyczne maksima), a S&P500 szedł w górę o 1,6 proc.

Warto było zwrócić uwagę m.in. na ważne dla polskich eksporterów dane z Niemiec. Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w V 2020 r. o 10,4 proc. mdm - podał niemiecki urząd statystyczny w komunikacie. „Dzisiejsze dane dotyczące zamówień przemysłowych niosą dwa ważne przesłania - zniesienie restrykcji gospodarczych przyniosło wzrost aktywności w kształcie litery V, ale powrót do poziomów sprzed kryzysu nie będzie łatwy” - powiedział ekonomista ING Carsten Brzeski.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Polskie indeksy także załapały się na dzisiejszą wzrostową falę. WIG i WIG20 urosły o 1 proc., mWIG40 i sWIG80 zaś o 1,1 proc. Znów problemem były obroty, które na szerokim rynku sięgnęły ledwie 740 mln zł.

W składzie indeksu WIG20 wyróżniały się przede wszystkim akcje JSW, które umocniły się o 5,7 proc. Mocne, ponad 2-proc. wzrosty notowały także akcje Tauronu, KGHM-u, LPP oraz Pekao. W sumie po zielonej stronie znalazło się jednak aż 17 spółek z indeksu. Spadkami (nieprzekraczającymi 1 proc.) dzień zakończyły Play, PZU i CD Projekt.

W drugiej linii zdecydowanie najmocniejsze wzrosty notował Mercator (+25 proc.). Spółka poinformowała, że ma umowy na łącznie ponad 264 mln zł. Firma jest producentem przede wszystkim rękawic ochronnych i za sprawą koronawirusa wystrzeliła zarówno jej sprzedaż, jak i kurs. Od początku roku giełdowa wartość Mercatora urosła 11-krotnie.

Dobrą sesje zanotowała także inna spółka, której notowania rosną w związku z pandemią - Biomed (+9,4 proc.). W mWIG-u zwracali uwagę także producenci gier. PlayWay poszło w górę o 7,3 proc., a Ten Square o 6,5 proc. Ta druga spółka jest już warta dwukrotnie więcej, niż CD Projekt w momencie premiery "Wiedźmina 3".

Branżowo najlepiej wypadły dziś jednak spółki fotowoltaiczne i związane z zieloną energią. Aż 26 proc. zyskał Columbus, który, mimo iż notowany na NewConnect, ze swoją kapitalizacją mógłby się bić o miejsce w WIG20. O 27 proc. w górę poszedł Sunex, 30 proc. zyskał Photon, a PEP urósł o 13,3 proc.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
matiznewconnect
Spółka NOVAVIS jest mocno niedowartościowana względem sektora

W drodze inwestor
analizy
Jak poniżej w informacji z NBP:

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-mfw-ostrzega-przed-wzrostem-zadluzenia-publicznego,nId,4588387

tolo
Szkoda że autor zapomniał o Grodnie wzrost + 15 procent też fotowoltaika

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki