WEBINAR

WYKRESY, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆBudownictwo komunalne w kryzysie. Wyższe czynsze, mniej mieszkań i miliardy złotych długów

Marcin Kaźmierczak2023-04-24 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-04-24 06:00

W ostatnich latach gminy coraz rzadziej stawiają na budownictwo komunalne. Spada także liczba sprzedawanych mieszkań, również obecnym najemcom, którzy muszą z kolei mierzyć się z rosnącymi czynszami. Zobacz osiem wykresów o mieszkaniach komunalnych.

Budownictwo komunalne w kryzysie. Wyższe czynsze, mniej mieszkań i miliardy złotych długów
Budownictwo komunalne w kryzysie. Wyższe czynsze, mniej mieszkań i miliardy złotych długów
fot. NVS my world / / Shutterstock

1. Setki tysięcy najemców mieszkań komunalnych

W 2022 r. gminy wynajmowały 613,5 tys. mieszkań komunalnych. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego było ich o 2,7 proc., a nominalnie o 17 tys. mniej niż w 2021 r.

Łączna powierzchnia użytkowa wynajmowanych od gmin mieszkań komunalnych na koniec 2022 r. wyniosła 27 679 mkw. i była o 1,4 proc. niższa niż rok wcześniej.

Bankier.pl

Jak wynika z danych GUS, w 2022 r. w Polsce zawarto 47 890 nowych umów najmu dotyczących mieszkań komunalnych, co przełożyło się na wzrost o 9,3 proc. względem 2021 r.

W jedenastu największych polskich miastach na koniec 2022 r. znajdowało się blisko ćwierć miliona mieszkań komunalnych – 245 942 lokale. Najwięcej było ich w Warszawie – ponad 81 tys.

2. Coraz mniej oczekujących na mieszkania komunalne

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec grudnia 2022 r. na najem lokali mieszkalnych w Polsce oczekiwało 126,3 tys. gospodarstw domowych. Większość z nich odnotowano w miastach, 108,4 tys., co stanowiło 85,8 proc. ogółu.

W miastach liczba oczekujących gospodarstw zmniejszyła się o 2,0 proc. w porównaniu do 2021 r., natomiast na obszarach wiejskich spadła o 2,8 proc.

Bankier.pl

Jeszcze w 2014 r., gdy GUS zaczął zbierać powyższe dane, na mieszkania komunalne oczekiwało ponad 165 tys. gospodarstw domowych. W kolejnych latach liczba ta spadała, z nieznacznym odbiciem w 2019 r. Najmocniejszy spadek w ujęciu rocznym – o blisko 10 proc. – zanotowano w 2020 r.

3. Budownictwo komunalne w kryzysie

Jeszcze w 2018 r. w Polsce oddano do użytku 1863 mieszkania komunalne. W 2022 r. było ich trzykrotnie mniej – 629 lokali – o 50 proc. mniej niż rok wcześniej (1261 w 2021 r.), a h mniej niż w 2020 r., gdy mierzyliśmy się z wybuchem pandemii COVID-19.

Bankier.pl

Niższa niż w poprzednich latach (z wyjątkiem 2020 r.) była także liczba rozpoczętych budów mieszkań. W 2022 r. polskie gminy ruszyły z budową 839 lokali komunalnych (-20,5 proc. r/r). Wzrosła za to liczba uzyskanych przez gminy pozwoleń na budowę mieszkań komunalnych. W 2022 r. Główny Urząd Statystyczny zanotował 2251 pozwoleń.

Spada także liczba oddawanych do użytku i budowanych mieszkań socjalnych oraz społecznych czynszowych i zakładowych. Razem z lokalami komunalnymi w 2022 r. w Polsce oddano do użytku 2273 takie mieszkania – blisko dwukrotnie mniej niż jeszcze dziesięć lat temu.

4. Sprzedaż coraz bardziej ograniczona

Wraz z niższą aktywnością na budowach mieszkań komunalnych gminy zmniejszyły w ostatnich latach również liczbę sprzedawanych mieszkań. Jak wynika z danych serwisu rynekpierwotny.pl, jeszcze w latach 2009-2010 polskie gminy sprzedały rekordowe 95 167 mieszkań komunalnych.

Bankier.pl

W latach 2017-2018 było ich już ponad dwukrotnie mniej – 34 794. W kolejnych dwóch latach (2019-2020) gminy sprzedały 34 076 lokali komunalnych.

5. Ponad miliard złotych długów czynszowych

Ponad 1,2 mld zł – tyle na koniec 2022 r. wyniosło zadłużenie z tytułu niepłaconych czynszów w sześciu największych polskich miastach – wynika z danych Bankier.pl. Zadłużone jest niemal co piąte mieszkanie komunalne. Chcących odpracowywać długi wciąż jednak ubywa.

Bankier.pl

Sumarycznie najwięcej do oddania mają warszawianie. Długi czynszowe w stolicy wynoszą obecnie 507 mln zł i to tylko jeśli weźmiemy pod uwagę lokatorów zalegających z co najmniej czterema miesięcznymi czynszami.

6. 11 tys. dłużników w Warszawie

W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Gdańsku zadłużenie przekraczające trzykrotność miesięcznych opłat posiada ponad 36 tys. rodzin zamieszkujących lokale komunalne. Zadłużone jest niemal co piąte spośród 195 tys. mieszkań pozostających w gminnych zasobach. Rekordzista, zamieszkujący jeden z lokali komunalnych w Lublinie, ma do oddania 640 tys. zł.

Bankier.pl

Jak z kolei wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, największą grupę dłużników mieszkaniowych stanowią osoby w wieku 46-55 lat, które jednocześnie mają najwyższe zadłużenie wynoszące prawie 72 mln zł. Niewiele mniej, bo w obu przypadkach po ok. 64,5 mln zł, zalegają dłużnicy młodsi (26-35 lat) oraz starsi (56-65 lat). Osoby powyżej 65. roku życia są winni spółdzielniom, TBS-om i zakładom gospodarki mieszkaniowej 54,3 mln zł.

7 i 8. Czynsze coraz wyższe 

W największych polskich miastach, choć nie wszystkich, początek 2023 r. przyniósł podwyżki czynszów płaconych przez najemców mieszkań komunalnych. W każdym przypadku podwyżki były dwucyfrowe.

W Warszawie czynsz wynosi obecnie 10,81 zł/mkw. wobec wcześniejszych 9,83 zł/mkw. (+10 proc.). Oznacza to, że rodzina mieszkająca w 50-metrowym mieszkaniu komunalnym musi co miesiąc na rzecz gminy (z wyłączeniem opłat za media) uiszczać 540,50 zł.

Wyraźniejszą podwyżkę jeszcze w poprzednim roku zastosowali krakowscy radni. Czynsz za mieszkania komunalne położone w stolicy woj. małopolskiego waha się od 5,96 zł/mkw. do 15,22 zł/mkw., co przełożyło się na wzrost o 21,6 proc. Jest to jednak podwyżka nie liczona w ujęciu rocznym, a dwuletnim, względem lipca 2020 r.

Najmocniej spośród największych polskich miast wzrost czynszu odczuli lokatorzy poznańskich mieszkań komunalnych. Od 1 stycznia 2023 r. płacą oni od 6,90 zł/mkw. do 14,35 zł/mkw., co w obu przypadkach oznacza wzrost o 40,8 proc. Stawka bazowa została podniesiona jednak po raz pierwszy od… 2008 r.

Ile tymczasem może wynieść maksymalny wymiar czynszu za gminne mieszkania komunalne? Jest on różny w zależności od województwa.

Bankier.pl

Najwięcej – 15,18 zł/mkw., mogą żądać włodarze dolnośląskich gmin, przy czym w samym Wrocławiu limit został ustalony na 19,85 zł/mkw. Spośród miast wojewódzkich więcej oczekiwać od najemców mogą jedynie władze Warszawy.

Bankier.pl

W oczu przypadkach najniższe limity dotyczą woj. zachodniopomorskiego oraz jego stolicy – Szczecina – odpowiednio 10,37 zł/mkw. oraz 11,88 zł/mkw.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
ppooll
Długi są wynikiem przepisów, które chronią niepłacących lokatorów. Możesz nie płacić i nic ci nie mogą zrobić. Ludzie chcą ratować oszczędności przed inflacją i zrujnowaną złotówką. Budują lub kupują pod wynajem. Da się zarobić na wynajmie, ale problemem jest to, że u nas chroni się najemców, którzy nie płacą - złodziei i oszustów,Długi są wynikiem przepisów, które chronią niepłacących lokatorów. Możesz nie płacić i nic ci nie mogą zrobić. Ludzie chcą ratować oszczędności przed inflacją i zrujnowaną złotówką. Budują lub kupują pod wynajem. Da się zarobić na wynajmie, ale problemem jest to, że u nas chroni się najemców, którzy nie płacą - złodziei i oszustów, a właściciel mieszkania jest uznawany za bogacza-wyzyskiwacza. Jak ktoś nie płaci i naraża kogoś na straty, powinien być wywalony. Nikt nie patrzy na to, że wynajmujący (właściciel) może jest bezrobotny, chory itd., a ma np. mieszkanie po babci, które daje mu jedyny dochód. Może ma niepracującą żonę albo chore dziecko. I musi utrzymywać najemcę-naciągacza. Przeczytajcie jak się chronić- na lotdocelu__pl jest artykuł pt. Jak dobrze wynająć mieszkanie by uniknąć problemów z najemcami? – jest tam też cały pakiet dokumentów najmu
asihablozaratustra
Nie popłacz się haha. Trzeba było znaleźć sobie jakąś uczciwszą formę zarabiania, niż żerowanie na niedostatecznej podaży mieszkań. I powodzenia na przyszłość: każdy kolejny rząd będzie coraz mocniej przykręcał śrubę cwaniaczkom z ich "dochodem pasywnym"
go_ral
komunalne to powinny byc baraki pod miastem. tak aby taki mieszkaniec chcial sie z tabtad wyprowadzic a nie kamienice patologii rozdaja a ci maja wszystkich pracujacych za frajerow. mieszkanie komunalne to nie powinna byc nagroda a jedynie przechowalnia po najnizszym koszcie.
asihablozaratustra
Masz pełną rację. Tak samo komunalne nie powinny być drogi, torowiska, rzeki, jeziora, wojsko, policja, straż pożarna itd. To wszystko jest utrzymywane za pieniądze pracujących frajerów. Ja np. do niczego nie potrzebuję wojska ani policji. Gdyby wybuchła wojna: pójdę sobie gdzieś indziej, a obronić potrafię się sam. Autostrady też Masz pełną rację. Tak samo komunalne nie powinny być drogi, torowiska, rzeki, jeziora, wojsko, policja, straż pożarna itd. To wszystko jest utrzymywane za pieniądze pracujących frajerów. Ja np. do niczego nie potrzebuję wojska ani policji. Gdyby wybuchła wojna: pójdę sobie gdzieś indziej, a obronić potrafię się sam. Autostrady też nie są mi do niczego potrzebne, więc z jakiej racji mam je finansować?
monuz
To jeszcze nie wszystkie mieszkania wyczyszczone? Wstyd Walc i Trzaskowski.

Powiązane: Wykresy, które warto zobaczyć

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki