Wystartował nowy bank, proponuje tylko lokaty

Bank Facto proponuje lokaty zakładane wyłącznie online, z konkurencyjnym oprocentowaniem sięgającym 4 proc. Instytucja pochodzi z Włoch, a depozyty gwarantowane są przez tamtejszy odpowiednik Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – FITD.

Na polskim rynku od kilku lat działa już estoński Inbank, który oferuje w internecie pożyczki gotówkowe i lokaty terminowe. Inbank nie ma w Polsce placówek, a działalność opiera na tzw. europejskim paszporcie, co oznacza, że korzysta z licencji bankowej wydanej w Estonii i powiadomienia polskiego nadzoru. 19 września na polskim rynku bankowości detalicznej pojawił się drugi gracz korzystający z podobnego modelu – włoska grupa BFF Banking Group.

(Facto)

BFF skupił się wyłącznie na produktach depozytowych opatrzonych marką Facto. Lokaty terminowe sprzedawane są online i dostępne dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw. Bank proponuje osobom fizycznym lokaty:

  • 3-miesięczne z oprocentowaniem 2 proc.,
  • 6-miesięczne – 2,2 proc.,
  • 9-miesięczne – 2,2 proc.,
  • roczne – 2,85 proc.,
  • 18-miesięczne – 2,85 proc.,
  • 24-miesięczne – 3 proc.,
  • 48-miesięczne – 3,6 proc.,
  • 60-miesięczne – 4 proc.

Oprocentowanie wszystkich lokat jest stałe, a zerwanie umowy przed terminem powoduje, że nie otrzymamy żadnych odsetek. Minimalna kwota lokaty wynosi 5 tys. zł, a górny limit wpłat na jednego klienta wynosi 12 mln zł.

Otwarcie rachunku depozytowego wymaga m.in. przesłania zdjęcia lub skanu dowodu osobistego oraz wysłania przelewu weryfikacyjnego z innej instytucji bankowej. Cały proces odbywa się online.

BFF Banking Group działa obecnie na kilku europejskich rynkach – we Włoszech, Chorwacji, Czechach, Francji, Grecji, Portugalii, Słowacji i Polsce. Polska jest piątym krajem, w którym grupa zbiera depozyty. Firma specjalizuje się w obsłudze i finansowaniu podmiotów współpracujących z sektorem publicznym i jest notowana na mediolańskiej giełdzie papierów wartościowych.

Instytucja uzyskała zezwolenie KNF na utworzenie oddziału w Polsce, a depozyty objęte są gwarancjami Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi. Zasady działania włoskiego odpowiednika BFG przewidują, podobnie jak w Polsce, ochronę oszczędności do poziomu równowartości 100 tys. euro.

MK

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 45 marianpazdzioch

Włochy są mniej więcej tak samo stabilne jak PL. Czyli do pierwszego powiewu. Więc na to nie zwracałbym uwagi.

! Odpowiedz
6 84 atari65xe

Jak coś pójdzie nie tak to będzie można zwiedzić słoneczną Italię... ewentualnie pomodlić się o zwrot środków na placu św. Piotra w Rzymie...

! Odpowiedz
5 117 1as

Proponuję utworzenie jeszcze nowszego banku - przyjmującego tylko wpłaty.

! Odpowiedz
13 55 kaszankanamaxa

Dla kogo niby te lokaty? Wapniaki - jedyni co w tym kraju posiadają jakieś sensowne nadwyżki - zamiast wejść onlajn i skanować (sic!) swój dowód pójdą do pekało i włożą kasę na "pewne 1% na 3 lata", o ile w ogóle będzie im się chciało wyjmować ją spod sterty ręczników. Pomijając te "włoskie gwarancje" to już sama oferta marniutka. Musieliby "czwórkę" umieścić przy lokatach miesięcznych żebym w ogóle się nad tym zastanowił, o przelewaniu im kasy nie wspominając.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
26 103 dlu05234

Lał ! nowy Amberd Gold

! Odpowiedz
10 86 innowierca

::)) mnie przyszla do glowy po przeczytaniu artykulu nazwa Amber Lokata ::))
Tak wrzucic 100 000 PLN do tego banku na 5 lat noooo tooo, do odwaznych swiat nalezy jak to mowia.

! Odpowiedz
7 142 sammler

Po pierwsze, gwarancje włoskie (gdzie - jak sami przyznają w artykule) 15% Włochów lekce sobie waży obowiązek spłaty kredytu, nie są dla mnie wystarczające.

Po drugie, 2,85% na rok to tylko 0,45 punktu więcej od obligacji skarbowych COI (w pierwszym roku, bo jeśli inflacja utrzyma się na poziomie ok. 2,8-2,9%, w kolejnym roku będzie to 4%). Z kolei 0,45 punktu przy lokacie na np. 100.000 zł przekłada się na 30 zł odsetek netto miesięcznie. Tyle zyskam dodatkowo, gdy założę lokatę zamiast kupić COI. Czy dla dodatkowych 30 zł miesięcznie warto ryzykować 100.000 zł, to już każdy powinien odpowiedzieć sobie sam.

Dodam może tylko, że wg kwotować premii 5-letnich CDS-ów implikowane prawdopodobieństwo defaultu Włoch jest 1,9 razy wyższe niż Polski.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 84 jaceklech

Otóż to!
Brawo za głos rozsądku!

Dodam jeszcze, że nasze obligacje można w dowolnym momencie sprzedać, jak brakuje płynności i bez utraty narosłych odsetek za czas trzymania obligacji.
W owym banku, jak zerwę lokatę, to z tego, co czytam, nie dostanę nic..

! Odpowiedz
12 47 knl111 odpowiada jaceklech

Nie przesadzałbym z tym stwierdzeniem, że "nasze obligacje można w dowolnym momencie sprzedać". To fakt, ale na rynku międzybankowym i to wówczas jak masz ich za kilkanaście milionów złotych. Przy ilościach detalicznych sprzedaż jest niestety sporo poniżej rentowności. Z tego powodu obligacje dla detalistów opłacają się wyłącznie (!!) przy założeniu trzymania ich do dnia wykupu przez państwo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 28 sammler odpowiada knl111

Nie do końca. Czterolatki możesz odsprzedać przed terminem i to w dowolnej liczbie - nie musisz wszystkich, a tyle, ile naprawdę potrzebujesz (w menu masz odpowiednią pozycję - wystarczy kliknąć). Lokatę likwidujesz w całości (ja się zabezpieczam w ten sposób, że większą kwotę dzielę np. na 4 lokaty, by w razie czego zlikwidować tylko 1/4).

Koszt jest taki, że pobiorą ci maksymalnie 70 groszy opłaty od każdej obligacji, czyli od każdych 100 zł (w zależności od tego, kiedy sprzedasz). W pierwszym okresie (roku) opłata wynosi

min(0,70 zł; narosłe odsetki)

a w kolejnych okresach 0,70 zł. Czyli: jeżeli zgłosisz przedterminowy wykup w pierwszym roku, w najgorszym razie utracisz odsetki, w najlepszym zarobisz i tak 1,24 zł na czysto od każdej obligacji. W kolejnych okresach za każdą obligację wypłacą ci 99,30 zł (zamiast 100 zł), ale nie utracisz odsetek (ani wypłaconych wcześniej, ani narosłych w bieżącym okresie, a mogą być już naliczane wg stopy ok. 4% p.a.). Na lokacie tracisz wszystko.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne