REKLAMA

Wygodne, ale ryzykowne. Te banki mają jeszcze konta na przelew

Wojciech Boczoń2015-09-16 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2015-09-16 06:00

Jedną z procedur upraszczających zakładanie kont osobistych jest weryfikacja tożsamości klienta na podstawie danych z przelewu. Dzięki temu można szybko i wygodnie otworzyć rachunek przez internet. Dni tej usługi wydają się być jednak policzone. Komisja Nadzoru Finansowego chce zakazać otwierania kont przelewem, bo wykorzystują to przestępcy.

Obecnie za pomocą przelewu można założyć konto osobiste w 14 bankach – wynika z analizy przeprowadzonej przez Bankier.pl. Procedura ta powstała, by ułatwić klientom zakładanie ROR-ów i przyspieszyć cały proces aktywacji rachunku. Klient składa wniosek na stronie internetowej banku, a następnie proszony jest o wykonanie przelewu ze swojego obecnego konta na wskazany rachunek. Przelew ten jest przelewem weryfikacyjnym – na jego podstawie bank potwierdza tożsamość klienta. W danych przelewu są bowiem wszystkie niezbędne informacje o wnioskodawcy: jego nazwisko i adres zamieszkania. Nowy bank zakłada, że klient został już wcześniej odpowiednio zweryfikowany.

fot. / / EastNews

Dzięki takiemu rozwiązaniu, aktywacja rachunku jest możliwa nawet tego samego dnia. To wygodne rozwiązanie, bo klient może niemal od razu korzystać z oferty innego banku. Alternatywnym sposobem zdalnego otwarcia konta jest skorzystanie z pośrednictwa kuriera. W tym przypadku jednak cały proces aktywacji wydłuża się do kilku dni. Po złożeniu wniosku analityk bankowy przygotowuje umowę i wysyła z nią kuriera. Klient podpisuje umowę i odsyła ją do banku. Bank weryfikuje informacje i dopiero wówczas aktywuje konto osobiste.

Konto otwierane przelewem wygodne, ale niebezpieczne

Otwieranie kont przelewem jest wygodne, ale niestety doprowadziło do serii nadużyć. Głównie z tego powodu, że wnioskodawca na żadnym etapie nie ma kontaktu osobistego z pracownikiem banku lub osobą upoważnioną (np. kurierem). Na łamach Bankier.pl i serwisu PRNews.pl wielokrotnie ostrzegaliśmy, że metoda ta jest masowo wykorzystywana przez przestępców i nagłaśnialiśmy historie oszukanych osób. Problem polega na tym, że wiele osób nie zwraca uwagi na fakt komu wysyła przelew na 1 grosz. Nie obawiają się utraty tak niskiej sumy, ale nie biorą pod uwagę, że mogą zostać ofiarą kradzieży tożsamości. A to jest bardzo niebezpieczne.

Po co oszustom fałszywe konta?

  • Do odsprzedaży na rynku wtórnym
  • Do wyłudzania pożyczek
  • Do wyłudzania należności za towary wystawiane na fałszywych aukcjach
  • Do prania brudnych pieniędzy
  • Do ukrywania dochodów przed urzędami skarbowymi
 
 
 

Najczęściej spotykaną metodą wyłudzania przelewu na 1 grosz jest zamieszczanie fałszywych ogłoszeń o pracę w serwisach ogłoszeniowych. Oszust prosi potencjalnego pracownika o podanie danych osobowych, wypełnia w jego imieniu internetowy wniosek o konto, a następnie żąda od niego wysłania przelewu. Przelew ten ma teoretycznie służyć do weryfikacji tożsamości potencjalnego kandydata, ale w rzeczywistości aktywuje konto w banku. Oszust zyskuje w ten sposób konto założone na słupa i może je wykorzystać do działalności przestępczej – do wyłudzania pożyczek, przyjmowania należności za fikcyjne towary wystawiane na internetowych aukcjach czy prania brudnych pieniędzy. Doszło nawet do sytuacji, gdy oszuści podszywają się pod prawdziwe firmy i wyłudzają masowo dane. Jedną z takich „filii” zdemaskowaliśmy zaledwie kilka tygodni temu.

Konta na przelew to powszechna praktyka

Dziś otwieranie kont na przelew to już niemal powszechna praktyka. Z analizy przeprowadzonej we wrześniu przez Bankier.pl wynika, że konto można otworzyć w ten sposób w 14 bankach. Takiej procedury nie oferują jednak najwięksi gracze – PKO BP i Bank Pekao.

Bank

Przelew

Kurier

Placówka

Alior Bank

X

X

X

Bank BGŻ BNP Paribas

X

X

X

Bank BPH

--

X

X

Bank Millennium

X

X

X

Bank Pekao

--

X

X

Bank Pocztowy

X

--

X

Bank Smart

X

X

--

BIZ Bank

X

--

X

BOŚ

X

X

X

BZ WBK

X

X

X

Citi Handlowy

--

X

X

Credit Agricole

X

X

X

Deutsche Bank

--

X

X

eurobank

--

X

X

Getin Noble Bank

--

X

X

ING Bank Śląski

X

X

X

Inteligo

--

X

--

mBank

X

X

X

Orange Finanse

X

X

X

PKO BP

--

X

X

Raiffeisen Polbank

X

X

X

T-Mobile Usługi Bankowe

X

X

X

Toyota Bank

--

X

--

Volkswagen Bank direct

--

X

--

Źródło: dane Bankier.pl

W zdecydowanej większości banków umowę online można też podpisać przy pośrednictwie kuriera. Ale okazuje się, że nie wszędzie – takiej opcji nie udostępniają BIZ Bank i Bank Pocztowy. Prawie wszystkie banki oferują możliwość zakładania ROR-u w placówce. Oczywiście nie dotyczy to instytucji, które działają w modelu internetowym i nie mają swoich oddziałów naziemnych.

W niektórych bankach można też zlecić dyspozycję otwarcia rachunku telefonicznie. Jest to jednak mało wygodna metoda, bo wszelkie informacje musimy przedyktować konsultantowi. Dodatkowo pracownik banku musi nam odczytać szereg formuł i informacji związanych z zawieraniem umowy na odległość.  Z kolei w Banku Smart czy Orange Finanse konto można założyć bezpośrednio z poziomu aplikacji mobilnej. Wykorzystuje się przy tym aparat fotograficzny smartfona, za pomocą którego skanujemy dowód osobisty i wysyłamy zdjęcie do banku.

Banki wrócą do kurierów?

Dni kont na przelew wydają się być jednak policzone. Po serii medialnych publikacji (mieliśmy w tym spory udział) problem dostrzegł w końcu Związek Banków Polskich, który zalecił bankom, by rozpoczęły dyskusję nad wycofaniem się z możliwości otwierania kont przelewem. Pisaliśmy wówczas, że prawdopodobnie wkrótce sprawą zajmie się też nadzór finansowy, bo otwieranie kont na słupy za pomocą przelewów na 1 grosz to dziś zjawisko wręcz masowe.

I tak się w istocie stało. Komisja Nadzoru Finansowego skierowała do konsultacji publicznych projekt Rekomendacji dotyczącej bezpieczeństwa transakcji dokonywanych w internecie. Obok zagadnień związanych z bezpieczeństwem płatności kartowych, dokument porusza kwestie prawidłowej identyfikacji tożsamości klienta otwierającego konto w banku. Nadzór zaleca, by banki osobiście potwierdzały tożsamość i wycofały się z procedury identyfikacji za pomocą danych zapisanych w przelewie.

Komisja Nadzoru Finansowego czeka na uwagi do projektu do 25 września. Jeśli ta kwestia nie zostanie poddana dodatkowej dyskusji, można się spodziewać, że banki zostaną zmuszone do zaprzestania otwierania kont przelewem. Wówczas klienci chcący otworzyć konto zdalnie będą zmuszeni do korzystania z usług kuriera. Niestety wydłuży to cały proces o dodatkowe kilka dni. Z drugiej jednak strony można mieć jednak nadzieję, że pozwoli w końcu na dobre ukrócić przestępczy proceder zakładania kont na dane nieświadomych osób.

Najlepsze darmowe konta - zobacz zestawienie i sprawdź warunki

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~Sylwia
Uważam, że mamy złe przepisy dot. umów z bankami na odległość. Ryzyko oszustwa powinno spoczywać na banku (nie sprawdził dokładnie), a nie na kliencie oszukanym.
~Grzes
Ryzyko spoczywa na banku, bank się dał oszukać oszustowi, a nie osoba widniejąca w umowie. Żądając dalej od poszkodowanego zwrotu "kredytu", posiadając wiedzę ze został oszukany łamie przepisy KC, bezpodstawne wzbogacenie się - umowa przecież nie istnieje.
~czerka
banki teraz różnie starają się przyciągnąć klientów. ale najlepiej by było gdyby miały po prostu dobrą ofertę kont. dlatego z chęcią wzięłam udział w projekcie:miliony-polakow.pl. ciekawe czy uda się stworzyć konto idealne.
~przemas
A czy tak ciężko aby w tytule przelewu otwierającego rachunek w nowym banku znajdował się zapis,: "Przelew otwierający konto w banku X, kod:12345". Kod byłby generowany losowo i wysyłany na maila albo smsa. Po dokonaniu przelewu, osoba przelewająca otrzymywałaby przelew zwrotny na tą samą kwotę z informacją w tytule: "Konto A czy tak ciężko aby w tytule przelewu otwierającego rachunek w nowym banku znajdował się zapis,: "Przelew otwierający konto w banku X, kod:12345". Kod byłby generowany losowo i wysyłany na maila albo smsa. Po dokonaniu przelewu, osoba przelewająca otrzymywałaby przelew zwrotny na tą samą kwotę z informacją w tytule: "Konto w banku X zostało utworzone". To by wystarczyło, aby nikt nie założył bezwiednie konta.
~Konsument
Gdyby wszystkie banki wymagały,aby w tytule przelewu weryfikacyjnego znalazła się klauzula o treści np. "ZAWIERAM UMOWĘ O KONTO BANKOWE nr", a nie wyłącznie numer umowy/referencyjny, to nie byłoby nadużyć.

Wielokrotnie korzystałem z różnych metod otwierania konta i uważam, że przelew to najwygodniejsza metoda, jaką
Gdyby wszystkie banki wymagały,aby w tytule przelewu weryfikacyjnego znalazła się klauzula o treści np. "ZAWIERAM UMOWĘ O KONTO BANKOWE nr", a nie wyłącznie numer umowy/referencyjny, to nie byłoby nadużyć.

Wielokrotnie korzystałem z różnych metod otwierania konta i uważam, że przelew to najwygodniejsza metoda, jaką wymyślono - nie musisz czekać na kuriera albo narażać się na cross-selling w placówce.
~Marcin
W Orange Finanse nie można otworzyć rachunku skanując dowód. Mało rzetelny ten artykuł...
~Rafał
poznaj historię karty kredytowej na http://oszczedzamna.pl/karta-kredytowa-od-poczatku/
~Kusznier
Eurobank też ma opcję z przelewem weryfikacyjnym
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Myślę
Ciekaw jestem jaki procent tych kont byl zakładany przez faktycznych oszustów, bo stwierdzenie że masowo jakoś brzmi niewiarygodnie. Rozwiązanie jest proste,wystarczy banki włączyć do ePUAP i sprawę weryfikacji zakladajacego konto mamy w 100% zalatwioną, no ale jak zwykle komuś brakuje oleju w głowie i lepiej wedle niego coś pozytywnego Ciekaw jestem jaki procent tych kont byl zakładany przez faktycznych oszustów, bo stwierdzenie że masowo jakoś brzmi niewiarygodnie. Rozwiązanie jest proste,wystarczy banki włączyć do ePUAP i sprawę weryfikacji zakladajacego konto mamy w 100% zalatwioną, no ale jak zwykle komuś brakuje oleju w głowie i lepiej wedle niego coś pozytywnego likwidować niż poprawić. Smutna polska rzeczywistość.

Powiązane: Bankowość 3.0 - Aktualności

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki