REKLAMA

Wybrano szefa komisji ds. rosyjskich wpływów. "Zbierzemy się jeszcze przed wyborami"

2023-09-11 15:51
publikacja
2023-09-11 15:51

Przewodniczącym komisji ds. rosyjskich wpływów został Sławomir Cenckiewicz; z całą pewnością zbierzemy się jeszcze przed wyborami - powiedział w poniedziałek zasiadający w komisji Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Wybrano szefa komisji ds. rosyjskich wpływów. "Zbierzemy się jeszcze przed wyborami"
Wybrano szefa komisji ds. rosyjskich wpływów. "Zbierzemy się jeszcze przed wyborami"
fot. Bluemoon 1981 / / Shutterstock

Wcześniej tego dnia Centrum Informacyjne Senatu przekazało, że marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła akty powołania członkom Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007–2022.

Przemysław Żurawski vel Grajewski - jeden z członków komisji, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności - powiedział w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że na przewodniczącego komisji został wybrany Sławomir Cenckiewicz, szef Wojskowego Biura Historycznego.

Pytany, czy komisja zbierze się przed wyborami parlamentarnymi, odparł, że "z całą pewnością". Dopytywany, czy planowane są jakieś przesłuchania, stwierdził: "nikogo nie będziemy przesłuchiwać w takim terminie, albowiem najpierw trzeba ustalić tematy, zadania, sprawy do wyjaśnienia, a nie listę osób do przepytania".

Zapytany, czy wobec pojawiających się wątpliwości co do konstytucyjności komisji i uprawnień jej członków nie wahał się dołączyć do komisji, Żurawski vel Grajewski odparł, że się nie wahał. "Te opinie są w oczywisty sposób nieprawdziwe" - ocenił.

30 sierpnia, na ostatnim posiedzeniu zaplanowanym w tej kadencji, Sejm powołał 9 członków komisji ds. wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Wszyscy zostali zgłoszeni przez PiS, opozycja nie przedstawiła swoich kandydatów i nie wzięła udziału w głosowaniu.

Na członków komisji zostali powołani: dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz, doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz, przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy prezydencie RP prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Łukasz Cięgotura, Michał Wojnowski, Józef Brynkus, Marek Szymaniak, Arkadiusz Puławski i Andrzej Kowalski.

31 maja br. weszła w życie - powstała z inicjatywy PiS - ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007 – 2022, którą prezydent podpisał kilka dni wcześniej, zapowiadając jednocześnie skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. 2 czerwca Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt nowelizacji tej ustawy. Uchwalono ją 16 czerwca, a 28 czerwca posłowie odrzucili sprzeciw Senatu do tej noweli. Prezydent podpisał nowelizację 31 lipca. W sierpniu weszła ona w życie. (PAP)

mml/ sdd/

Źródło:PAP
Tematy
Pracodawco! Tylko dziś! -50% na ogłoszenia z kodem CYBER2023! Sprawdź

Pracodawco! Tylko dziś! -50% na ogłoszenia z kodem CYBER2023! Sprawdź

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
samsza
https://www.wprost.pl/318490/olejnik-ziobro-nie-wie-kim-sa-woland-i-behemot.html

Ziobro zdał test, nie znał Behemota.
:)
okragly_stol
Chłop się zna. Sam był zwierzchnikiem jednego
jarekzbyszek
Płatna łajza musi się wykazać. Po Horale to największy wstyd Gdyni.
faramir_z_gondoru
Jeśli Antek nie usiądzie na ławie oskarżonych, to ta komisja nie ma sensu ...
czerwony_wiewior
Komisja Udowadniania Tuskowi Agentury Sowieckiej. W skrócie .....
karbinadel
Co oni w tym pisie mają z tym "vel". Najpierw Sęk, teraz ten

Powiązane: Komisja weryfikacyjna ds. rosyjskich wpływów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki