Wybory parlamentarne 2019 – kiedy, jak i gdzie głosować

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się 13 października, czyli już w tę niedzielę. Jak oddać głos, żeby był ważny? Do kiedy można dopisać się do spisu wyborców, jeśli chcemy głosować poza miejscem zameldowania? Kogo wybieramy w tych wyborach? Odpowiadamy.

(fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM)

13 października 2019 roku w wyborach parlamentarnych wybierzemy 460 posłów, którzy zasiądą w Sejmie, oraz 100 senatorów. Cisza wyborcza rozpocznie się o północy 11 października i potrwa do samego końca wyborów. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do godziny 21 (w razie ewentualnych opóźnień czy przerw będą czynne dłużej). Aby wziąć udział w wyborach, należy mieć ze sobą ważny dokument tożsamości ze zdjęciem.

Wybory parlamentarne 2019 – jak głosować

Co zrobić, by oddany głos był ważny? Na karcie do głosowania w kratce przy nazwisku jednego kandydata należy postawić znak "X", który według Kodeksu wyborczego rozumiany jest jako co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.

Kiedy głos będzie nieważny?

 •     jeśli nie zakreślimy żadnej kratki,
 •     jeśli postawimy znak „X” przy nazwiskach kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście,
 •     zakreślimy kratkę wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego przez komisję wyborczą

W momencie, gdy postawimy znak „X” przy nazwisku więcej niż jednego kandydata z tej samej listy, głos zostanie zaliczony na konto kandydata, który znajduje się na wyższy miejscu.

Kto może głosować w wyborach parlamentarnych 2019?

 • osoba, która najpóźniej w dniu głosowania ukończy 18 lat,
 • nie jest prawomocnie pozbawiona praw publicznych przez sąd,
 • nie jest prawomocnie ubezwłasnowolniona przez sąd,
 • nie jest prawomocnie pozbawiona praw wyborczych przez Trybunał Stanu.

Wybory parlamentarne 2019 – głosowanie poza miejscem zameldowania

Aby głosować poza miejscem zameldowania, należy dopisać się do spisu wyborców – można to zrobić w urzędzie lub internetowo za pomocą Profilu Zaufanego (usługa jest bezpłatna). 8 października jest ostatnim dniem, w którym można to zrobić, jednak jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, niektóre urzędy, bazując na stanowisku Państwowej Komisji Wyborczej, mogą rozpatrywać tylko te wnioski, które wpłyną do nich w godzinach pracy. Dlatego też wszystkie osoby, które wyślą elektroniczne wnioski już po godzinach pracy urzędu, a przed północą, powinny się upewnić, czy ich wniosek został przyjęty do rozpatrzenia.

Do 11 października w urzędzie gminy, gdzie jest się ujętym w spisie wyborców, można też pobierać zaświadczenie o prawie do głosowania. Uprawnia ono do głosowania w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Osoba, której wydano takie zaświadczenie, zostanie ze spisu w danej gminie skreślona. Natomiast w dniu wyborów po okazaniu dokumentu będzie mogła oddać głos w dowolnej komisji.

Wybory parlamentarne 2019 – głosowanie za granicą

Polacy przebywający za granicą mogą także zagłosować, muszą jednak taki zamiar zgłosić odpowiedniemu konsulowi do 10 października. Zostaną wówczas dopisani do spisu wyborów w danej komisji za granicą.

MSZ tworzy obwody głosowania tam, gdzie są polskie placówki dyplomatyczno-konsularne, a także w razie potrzeb w miejscach dużych skupisk Polaków i Polonii. Najwięcej obwodów wyborczych stworzono w tym roku w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (54), Stanach Zjednoczonych (48), Niemczech (23) i Kanadzie (8). Głosowanie w niektórych obwodach ze względu na różnicę czasu odbędzie się w sobotę 12 października.

Wybory parlamentarne 2019 – kandydaci

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 88 komitetów wyborczych: 1 koalicyjny, 30 partyjnych i 57 komitetów wyborców. Pięć komitetów wyborczych zarejestrowało swe listy wyborcze do Sejmu we wszystkich okręgach w Polsce (kolejność według wylosowanych numerów list):

 1. Polskie Stronnictwo Ludowe,
 2. Prawo i Sprawiedliwość,
 3. Sojusz Lewicy Demokratycznej,
 4. Konfederacja Wolność i Niepodległość,
 5. Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni.

Kolejne numery list mają komitety, które zarejestrowały kandydatów do Sejmu tylko w niektórych okręgach wyborczych:

 • nr 6 – Prawica,
 • nr 7 – Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów,
 • nr 8 – Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy,
 • nr 9 – Skuteczni,
 • nr 10 – Mniejszość Niemiecka.

Żeby wprowadzić jakichkolwiek kandydatów do parlamentu, komitet partyjny i wyborców musi przekroczyć 5-procentowy próg wyborczy, a komitet koalicyjny – próg 8-procentowy. W podziale mandatów uczestniczą też komitety wyborcze wyborców zrzeszone w organizacjach mniejszości narodowych, których nie obowiązują progi wyborcze.

W wyborach do Senatu senatorów wybieramy w jednomandatowych okręgach wyborczych; mandat senatorski otrzymuje kandydat, który uzyskał największe poparcie.

DU

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 1 johny11palcow

Oby wygrał pis dam dzis na tace 100zl

! Odpowiedz
1 4 nostsherlock

Jak ktoś jest na tyle zacofany, że nie wie jak zagłosować, to po prostu nie powinien

! Odpowiedz
19 8 sel

Co tam pis i jego chorzy psychicznie z fobiami uprzedzeniami itd. kryminaliści, teraz Kidawa Błońska się liczy. Urodziła się w Warszawie jako córka profesora Macieja Władysława Grabskiego i jego żony Heleny Grabskiej z domu Nowakowskiej; jest wnuczką Władysława Jana Grabskiego i Zofii Wojciechowskiej, a także prawnuczką prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego i Marii Wojciechowskiej oraz premiera Władysława Grabskiego i Katarzyny Grabskiej

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 32 wyrwin666

Lista nr. 4 ! Konfederacja ! KAPITALIZM !

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.