Wybory będą przeprowadzane bez wsparcia systemu informatycznego

Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała, że do czasu pomyślnych testów nowego systemu wszystkie wybory w 2015 r. będą przeprowadzane bez wsparcia systemu informatycznego - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" nowy szef PKW, sędzia Wojciech Hermeliński.

(fot. Krystian Maj / FORUM)
W wyborach prezydenckich zastosujemy wyłącznie ręczny system liczenia głosów, czyli ręczne wpisywanie do formularzy Excela i ręczne zliczanie - dodał.

Poinformował, że w grudniu 2014 r. Krajowe Biuro Wyborcze rozpoczęło prace nad nowym systemem. Stworzy go zespół informatyków zaangażowanych przez KBW, bez korzystania z usług firm zewnętrznych.

Więcej w "Gazecie Wyborczej". (PAP)

sto/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~arfen_radom_pl

Jak się szuka tanich informatyków programistów to potem nie działa. Proste.

! Odpowiedz
0 3 ~kalix

"Ludzie zamiast maszyn" to hasło 19wiecznych marksistów znajduje godnych naśladowców u ich współczesnych spadkobierców z PO. I nie ważne że od tego czasu mamy półtora wieku cywilizacyjnego postępu. Liczyć będziemy tak jak nam pasuje i morda w kubeł, bo inaczej jesteście katole od rydzyka, oszołomy i nawiedzeni wyznawcy spiskowych teorii. Ta klika uczciwie nigdy władzy nie odda...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 0 ~zbyszek1

A co ma PO do PKW? Wiesz chociaż?

! Odpowiedz
0 3 ~Grzechu_comeback odpowiada ~zbyszek1

czyli najwspanialsza partia nam rządząca, czego lemingi pewnie nie wiedzo, ustala budżet m. in. dla PKW. Obejmuje swoją działalnością nie tylko PKW ale również inne instytucje, które miały styczność z TĄ firmą "informatyczną".
POdsumowując: W I E L E. Wiele ma wspólnego, bo wiele zaniedbań doprowadziło do takiego stanu jak dziś, gdzie jesteśmy DALEKO ZA KRAJAMI AFRYKAŃSKIMI, które kupują od POLAKA wynalazek-urnę, która sama skanuje i podlicza głosy. Bez udziału zaprzyjaźnionej komisji.
TO, jaśnie nam panująca, PLATFORMA OBYWATELSKA nie była zainteresowana zakupem tego wynalazku, tylko wystawieniem delegacji służbowej dla PKW na wyjazd do MOSKWY!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~RS

Czy możesz wykazać, że zastosowanie systemu komputerowego (centralnego) znacząco obniży koszty wyborów? Mam na myśli system profesjonalnie wykonany. Jeśli tak, to nie zapomnij dodać jakie przyjąłeś założenia (finansowe, organizacyjne, funkcjonalne, z zakresu bezpieczeństwa IT, możliwości audytu, kontroli dostępu, uprawnień, niezawodności, itd).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~zbyszek1 odpowiada ~Grzechu_comeback

Jesteś skażony partyjniacką paranoją. Dla mnie to obojętne kto rządzi bo PKW w tym samym składzie działało za kadencji wszystkich rzadów. Oni nie byli wynalazkiem PO. Zresztą nie sposób przynajmniej, uczciwy człowiek nie pozwoli sobie oskarżyć PKW o brak uczciwości w którychkolwiek przeprowadzonych wyborach. PKW i tak ma wysoki budżet i nie widzę żadnej potrzeby aby przeznaczać kolejne dziesiątki milionów złotych na system komputerowy. Jeśli tego systemu nie ma bo w budżecie PKW było za mało pieniędzy to chwała za to PO.Jeśli by podobnie działała pisowska szarańcza to powiedziałbym: chwała Pisowi. To jest wynik gospodarskiego myślenia. Tak jest w mojej firmie. W Polsce jest wiele bardziej palących potrzeb niż system komputerowy za kilkadziesiąt milionów do incydantalnego wykorzystania. Oczywiście państwo polskie, gdyby się uparło to takie pieniądze by znalazło. Tylko po co? Jeśli PKW swoimi siłami napisze program to OK. Może będzie dłużej trwało ale będzie za parę groszy.
A Ty wyjdź na spacer, ostudź trochę emocje bo i z treści twojego komentarza i z formy wynika, że coś jest nie halo,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Grzechu_comeback odpowiada ~RS

prasa POdała dodatkowy koszt jaki został wygenerowany wyborczym bałaganem. To nie krasnoludki go spowodowały. Wystarczyłoby. Przetarg na system nie był niespodzianką. Firma już miała swoją historię w tym temacie jeżeli chodzi o instytucje państwowe. MOŻNA im było POdziękować w stosownym czasie. POnadto "reklamy" przedwyborcze swoje a zestaw papierków przy urnie to dwie osobne historie. Pewnie przypadek. Szkolenie w MOSKWIE, jak widać, przyniosło skutek.
Dodam tylko, że karty do głosowania mógł sobie wydrukować każdy i dosypać dowolną ich ilość.
Odsunięcie lepkich łap mafii od kart wyborczych spowoduje urealnienie wyborów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Grzechu_comeback odpowiada ~zbyszek1

ojojo PO zwarło POśladki i wysłało swoje bojówki na wszystkie fronty! :) To tylko świadczy że strach spory, he he he. WYNALAZKIEM PO są szkolenia w MOSKWIE i BRAK ZGODY na dostęp obywateli w tym procesie jak np w UK. Przezroczyste urny lub kamery to też wizytówka kraju o dojrzałej demokracji. JEDNAK dla partii z nazwą obywatelska jest to niedopuszczalne.
Gdyby każdy gospodarz reprezentował takie POdejście, które NADAL generuje KOSZTY, ponieważ wybory formalnie się nie zakończyły (!!!!) to już dawno wywieziono go na taczkach. ALE jak POkazuje szczerość ferajny POkazana u Sowy.... PIENIĄDZ TO DOPIERO ZACZYNA SIĘ OD 100 000 000PLN. 400 000 000PLN to mało? A tyle kosztowała kara jaką POLSKA musiała zapłacić za zawalenie sprawy map cyfrowych. Elektrownia jądrowa w Polsce to tylko koszty. Obie sprawy łączy jedno nazwisko. Zbieżność oczywiście przypadkowa. GDY PLATFORMERS ZACZYNA COŚ TRALALA O KOSZTACH/EKONOMII/GOSPODARCE TO ŚMIECH MNIE
OGARNIA! POszukaj jeszcze raportu NIK mówiącym o 10 500 000 000PLN. Nie... nie zysku. Oczywiście Peło nie miała z TYM nic wspólnego!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~Darek

Wstyd, żeby w XXI wieku duży, europejski kraj tak przeprowadzał wybory żeby głosy liczyć na liczydłach. Albo to towarzystwo z PKW to kompletni debile albo szykują kolejny cud nad urną. To przecież proste aż do Bula..

! Odpowiedz
0 1 ~zbyszek1

Bzdura. Kompleksy jakieś wyłażą z Ciebie chłopie. Lud nasz zaściankowy, ciemny, zacofany i to jest obciach. I to widać na tle cywilizowanych narodów kultury zachodniej. I to jest obciach. System komputerowy za miliony złotych do użycia trzy czy cztery razy przez cztery lata nie jest konieczny. Głowy nie dam ale zdaje się nie wszystkie kraje starej unii liczą głosy przy pomocy systemów komputerowych i nikt z tego nie robi problemu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil