REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Wybieramy Mistrza GPW 2020: dzień drugi

2021-01-08 06:00
publikacja
2021-01-08 06:00
Wybieramy Mistrza GPW 2020: dzień drugi
Wybieramy Mistrza GPW 2020: dzień drugi
/ Bankier.pl

Pierwszy dzień plebiscytu Mistrz GPW 2020 za nami. Dziś głosować można na kolejne cztery pary spółek.

Mistrz GPW 2020 to wspólna inicjatywa „Pulsu Biznesu” i Bankier.pl, w ramach której czytelnicy mogą głosować na najlepszą - ich zdaniem - giełdową spółkę ubiegłego roku. Więcej o plebiscycie, zasadach i poprzednich zwycięzcach przeczytasz w tym artykule.

Drugi dzień plebiscytu rozpoczynamy od podsumowania wczorajszych wyników. Do ćwierćfinału awansowali Dino, XTB, Allegro oraz DataWalk.

Dino Polska 74,5% - 25,5% Creepy Jar

X-trade Brokers 85,8% - 14,2% Decora

Allegro 65,7% - 34,3% OncoArendi

DataWalk 76,4% - 23,6% Blirt

Pary na dziś:

KGHM vs Asbis

Harper Hygienics vs TIM

Mercator vs ML System

Mirbud vs One More Level

Opisy kandydatów:

fot. / / Bankier.pl

KGHM

Przez lata KGHM nazywany był „generałem hossy”, bez hossy na akcjach kombinatu ciężko bowiem było o hossę na szerokim rynku. W ostatnim czasie powiedzenie to się jednak nieco wyświechtało. W 2020 rok generał powrócił jednak w pełnej swej krasie. Pomogła w tym hossa na miedzi, która podrożała w zakończonym właśnie roku o 25 proc. KGHM, mający naturalną dźwignię na ten surowiec, zyskał na giełdzie aż 91,5 proc. i wrócił na podium największych spółek na GPW (gdyby nie debiut Allegro, byłby liderem). Teraz pora, by zarząd udowodnił, że hasło „spółka dywidendowa” nie jest jedynie pustym zapisem, kombinat bowiem od trzech lat nie podzielił się z akcjonariuszami zyskiem, choć to przecież właśnie z tego słynął przed laty.

Asbis

Spółka, handlująca elektroniką, też jest beneficjentem pandemii, a dowodem wiary we własne możliwości było wypłacenie dywidendy wiosną ubiegłego roku. Zarząd zdecydował już także o wypłacie zaliczki na poczet dywidendy za 2020 r., a wyniki mają być okazałe - pod koniec grudnia podniesiono prognozę zysku netto z 23-25 mln USD do 32-34 mln USD. Przychody mają wynieść 2-2,2 mld USD. Dodało to tylko wigoru notowaniom, które rok kończyły na poziomie o 150 proc. wyższym niż 12 miesięcy wcześniej.

Harper Hygienics

Spółka rozpoczynała rok z kapitalizacją na poziomie 5 mln zł, a kończyła z 18-krotnie większą. Skok notowań był zasługą nadziei inwestorów związanych z poprawą wyników wskutek wzrostu popytu w czasie pandemii na produkty do dezynfekcji. Akcjonariusze się nie zawiedli, bo w półroczu, zakończonym 30 września, zysk netto wyniósł 7 mln zł, wobec niespełna 1 mln zł straty w analogicznym okresie roku obrotowego 2019/2020. Firma korzystała na wzroście eksportu i marż - wynik brutto na sprzedaży podskoczył o 45 proc., głównie wskutek wzrostu cen i optymalizacji kosztów.

Tim

To kolejna spółka, która skorzystała na nowej rzeczywistości, w jakiej znalazł się świat w 2020 roku. Oprócz standardowej dystrybucji artykułów elektronicznych, Tim prężnie działał także w internecie, co stało się istotnym wsparciem w czasie pandemii. W efekcie w II i III kwartale przychody spółki wzrosły o odpowiednio 20,7 proc. oraz 16,6 proc. a zysk netto o 93,2 proc. i 82 proc. E-commerce po dziewięciu miesiącach 2020 roku stanowiło 71 proc. sprzedaży spółki. Wszystko to przełożyło się na sukces giełdowy, akcje Tim podrożały w 2020 roku o 84 proc.

Mercator

Słaby 2019 rok Mercator zakończył stratą i wyceną na poziomie 105 mln zł. 2020 rok przyniósł jednak spółce szansę, którą ta wykorzystała. Pandemia sprawiła, że rękawice medyczne stały się towarem pierwszej potrzeby, a Mercator jako producent i dystrybutor zaczął korzystać z rosnących marż. Te dodatkowo wspierał fakt, że na rynku rękawiczek bardzo trudno jest w krótkim czasie zwiększyć produkcję, przez co popyt wyraźnie przeważał nad podażą. Efekt? W samym tylko III kwartale 2020 roku zysk netto spółki sięgnął 354 mln zł. Wycena skoczyła o 4147 proc. do 4,5 mld zł. Pod względem stopy zwrotu Mercator okazał się tegorocznym liderem głównego rynku warszawskiej giełdy. Nagły skok wartości pozwolił mu także wskoczyć do indeksu mWIG40.

ML System

Fotowoltaiczna hossa rozgrzewała inwestorów już w 2019 roku, wiele spółek z branży świetnie radziło sobie jednak i w 2020. Przykładem jest ML System, którego akcje podrożały w ciągu 12 miesięcy o 223 proc. Co istotne spółka nie skupia się tylko na sprowadzaniu paneli, ich montażu, czy nawet budowie farm. Cele są nieco ambitniejsze, zakładają bowiem opracowywanie własnych technologii. W jej ofercie poza tradycyjnymi panelami fotowoltaicznymi znajdują się również dużo bardziej zaawansowane produkty łączące w sobie cechy materiałów budowlanych oraz elektrowni. Spółka we wrześniu wprowadziła do sprzedaży ultralekkie szkło. To jeden z elementów strategii przestawiania się na wysokomarżowe produkty. Jednak nawet i bez niej ML System notował zyski i ma już za sobą wypłaconą dywidendę.

Mirbud

Gdy w Polsce wybuchła pandemia koronawirusa, wokół sektora budowlanego narosło sporo obaw. Czy budowy będą kontynuowane, czy inwestorzy będą mieli pieniądze na kolejne zlecenia? Czarne scenariusze się jednak nie sprawdziły, a firmy budowlane były mocnym ogniwem giełdy w 2020 roku. Wśród nich wyróżniał się m.in. Mirbud, którego papiery w 12 miesięcy podrożały o 220 proc. Po pierwszych trzech kwartałach przychody spółki wzrosły z 635 mln zł do 765 mln zł, a zysk netto skoczył z 17,6 mln zł do 26,5 mln zł.

One More Level

Polski gaming żył w 2020 roku cyberpunkiem. Gdy CD Projekt wciąż przekładał premierę swojego dzieła, pod koniec października do graczy trafił inny polski cyberpunk – „Ghostrunner” od studia One More Level. Gra wspięła się na szczyt listy bestsellerów Steam, zwróciła się już w dniu premiery i zebrała świetne recenzje (91 proc. pozytywów na Steam). All in Games, także notowany na giełdzie wydawca gry, liczy, że w ciągu roku od premiery gra "Ghostrunner" sprzeda się w kilku mln egzemplarzy. Akcje One More Level na fali „ghostrunnerowej” gorączki urosły w tym roku o 730 proc. Papiery All in Games zyskały 152 proc.

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wybieramy Mistrza GPW 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki