REKLAMA

Wielki finał Mistrza GPW 2020: XTB kontra Mercator

2021-01-15 06:00
publikacja
2021-01-15 06:00
Wielki finał Mistrza GPW 2020: XTB kontra Mercator
Wielki finał Mistrza GPW 2020: XTB kontra Mercator
/ Bankier.pl

W finale plebiscytu na Mistrza GPW 2020 roku znalazły się dwie spółki, których wyniki mocno skorzystały na sytuacji okołokoronawirusowej. Pojedynek o tytuł stoczą XTB oraz Mercator. Kto wygra? Głosowanie trwa do niedzieli, zapraszamy!

Mistrz GPW 2020 to wspólna inicjatywa „Pulsu Biznesu” i Bankier.pl, w ramach której czytelnicy mogą głosować na najlepszą - ich zdaniem - giełdową spółkę ubiegłego roku. Więcej o plebiscycie, zasadach i poprzednich zwycięzcach przeczytasz w tym artykule.

Para finałowa:

X-trade Brokers - Mercator

Jezeli nie widzisz ankiety ponizej kliknij tutaj

Sylwetki finalistów:

fot. / / Bankier.pl

X-trade Brokers

Choć XTB nie produkuje niezbędnych medykom przedmiotów, to jednak spółka ta okazała się jednym z największych beneficjentów koronawirusowych zmian na rynkach. Podwyższona zmienność, zawrotne stopy zwrotu na niektórych aktywach oraz cięcia stóp procentowych sprawiły, że handel na rynkach mocno zyskał na atrakcyjności, także dla nowych graczy. XTB jako dom maklerski i platforma tradingowa mocno na tym skorzystało. Szczególnie widoczne było to w I kwartale 2020 roku, gdy przychody spółki skoczyły o 650 proc., a zysk wzrósł z 763 tys. zł do 176 mln zł. Kolejne kwartały były już nieco słabsze, jednak rok do roku nadal bardzo mocne. Akcje XTB zakończyły 2020 rok na 366-proc. plusie.

Mercator

Słaby 2019 rok Mercator zakończył stratą i wyceną na poziomie 105 mln zł. 2020 rok przyniósł jednak spółce szansę, którą ta wykorzystała. Pandemia sprawiła, że rękawice medyczne stały się towarem pierwszej potrzeby, a Mercator jako producent i dystrybutor zaczął korzystać z rosnących marż. Te dodatkowo wspierał fakt, że na rynku rękawiczek bardzo trudno jest w krótkim czasie zwiększyć produkcję, przez co popyt wyraźnie przeważał nad podażą. Efekt? W samym tylko III kwartale 2020 roku zysk netto spółki sięgnął 354 mln zł. Wycena skoczyła o 4147 proc. do 4,5 mld zł. Pod względem stopy zwrotu Mercator okazał się tegorocznym liderem głównego rynku warszawskiej giełdy. Nagły skok wartości pozwolił mu także wskoczyć do indeksu mWIG40.

Źródło:
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
wojto90
Jak ktoś kupował Mercatora na początku zeszłego roku, to mu kryptowaluty do szczęścia potrzebne nie były... Ja głupi kupionego za 19 zł oddawałem za 44. Bo uwierzyłem, że pandemia chyli się ku końcowi. xD

Powiązane: Wybieramy Mistrza GPW 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki