3 tys. zł dla artystów, do 150 tys. zł dla podmiotów indywidualnych

W ramach programu "Kultura w sieci" artyści mogą otrzymać stypendium miesięczne w wysokości 3 tys. zł, z kolei podmioty indywidualne, takie jak np. organizacje pozarządowe, mogą starać się o dotację w wysokości od 5 do 150 tys. zł – poinformował wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Podczas niedzielnego briefingu prasowego minister kultury przypomniał, że w ramach tarczy antykryzysowej MKiDN uruchomiło program "Kultura w sieci". Jak mówił, chodzi o "wszelką działalność kulturalną, którą można w sieci prezentować".

"To może być czytanie wierszy, sztuk teatralnych, to może być taniec, który ktoś we własnym mieszkaniu prezentuje czy tworzenie sztuki wizualnej – ktoś rzeźbi, maluje obrazy, a my to oglądamy" – mówił wicepremier Gliński.

Wyjaśnił, że suma przeznaczona na program wynosi 20 mln zł. Dzieli się on na dwa podprogramy – stypendia dla indywidualnych osób, osób fizycznych, każdy artysta może o to się starać, oraz dotacje dla podmiotów indywidualnych, takich jak organizacje pozarządowe, samorządowe instytucje kultury czy firmy prywatne, które działają na polu kultury.

Przekazał, że indywidualni artyści mogą otrzymać z programu stypendium miesięczne w wysokości 3 tys. zł, z kolei indywidualne podmioty mogą starać się o dotacje od 5 do 150 tys. zł.

"W ten sposób chcemy wesprzeć artystów w tym trudnym czasie" – podkreślił minister kultury.

Wicepremier Gliński pytany, czy z programu mogą skorzystać także osoby, które działają niezależnie, jeżeli chodzi o sektor kultury, np. teatry, które same się utrzymują bądź aktorzy, odpowiedział: "jak najbardziej, zarówno jako podmioty, jak i osoby fizyczne mogą otrzymać takie stypendium w ramach tego programu".

"5 mln zł przeznaczamy na stypendia, 15 mln zł dla podmiotów szerszych". Minister kultury wskazał, że teatr może np. zorganizować w internecie czytanie utworu dramatycznego. "To też jest jakiś rodzaj prezentacji artystycznej, którą w ramach tego programu możemy wesprzeć i za co państwo polskie może artystom zapłacić" – podkreślił.

Wnioski o pieniądze z programie "Kultura w sieci" będzie można składać do 20 kwietnia.

Minister kultury zaznaczył, że "to nie jest jedyne rozwiązanie dla ludzi kultury". "My w ministerstwie kultury zwiększamy pulę na zasiłki socjalne dla artystów, także wprowadziliśmy elastyczne sposoby rozliczania programów ministra czy też rozliczania finansowania przez Polski Instytut Sztuki Filmowej" – poinformował szef resortu kultury. Jak mówił, "to jest naturalne, że w tym momencie trudno jest terminowo zakończyć różne projekty, trzeba przesuwać rzeczy na przyszłość, bo nie można ich zrealizować i jeżeli chodzi o te kwestie MKiDN będzie elastycznie podchodzić do rozliczeń tych programów, które istnieją".

Gliński zwrócił uwagę, że MKiDN jest obecnie w procesie odwoławczym wielu różnych programów ministra (jest ich 32).

"Ja zwiększam pulę jeszcze dla tych odwołań, to znaczy udało mi się uzyskać dodatkowe środki z Funduszu Promocji Kultury, dzielimy je właśnie na ten program stypendialny i odwołania w ramach programów dotychczas realizowanych" – poinformował minister kultury.

"Dodatkowo wprowadzamy w pierwszym etapie 20 mln zł do tego programu +Kultura w sieci+, bo to jest pierwszy etap myślę, jeżeli będzie się przedłużała sytuacja, będziemy starali się znaleźć środki na drugi etap tak, żeby ci wszyscy artyści, którzy chcą uczestniczyć w tych programach, którzy chcą aplikować, mogli budować jakieś swoje wsparcie materialne poprzez to, co oferujemy dla ludzi kultury" – dodał.

Autor: Katarzyna Krzykowska

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 nonnn

socjalizm dla wybranych - precz z chorymi pomyslami.

! Odpowiedz
3 16 carlito1

Zakładam kanał na You tub i będę pajacował za 3 tyś się opłaca, a i tak nei ma co robić...
Normalnie płakać się che, a zwykły pracownik to niech się pałuję'? Czemu u nas wspiera się branże nie dochodowe, ludzi którzy nie wypracowują właściwie żadnego dobra...?

Przecież "taniec włąsnym mieszkaniu" i tak przynosi dochody z reklam z you tub. Więc taka osoba siedzi w domu i zarabia i jeszcze trzeba mu dołożyć... Kartonowe państwo

Celebrytów pomijam kompletnie bo oni nie tworzą niczego i są najmniej potrzebni dla społeczeństwa....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 1 xxpp

Czytam te prymitywne komentarze. Dobrze was PIS sprofilował - wystarczy wam dupa Dody i Zenek.

! Odpowiedz
0 3 search

Panie premierze a moze jakis obrazek od szlachciunia kumpla z rodu Radziwila. W XVIII wieku tak dzielnie bronili ojczyzny

! Odpowiedz
1 14 and00

To chyba żart?
Czemu nie mają pomocy na zasadach ogólnych?
2080zł o ile w poprzednim miesiącu nie mieli przychodu ponad śr krajowa x3?
Że niby celebryci lepsi są?

! Odpowiedz
4 5 xxpp

Jacy celebryci? Setki osób, które pracują w teatrach i ich nigdy na oczy nie widziałeś.

! Odpowiedz
1 1 ja3 odpowiada xxpp

Skoro nikt ich nie ogląda, to może ich praca jest nieprzydatna?

! Odpowiedz
7 4 grzegorzkubik

Musi być parę groszy na artystów bo inaczej będziemy tylko występy Budki czy Nitrasa oglądać.:)

! Odpowiedz
1 7 bha

,,Bidulki" trzeba im pomóc bo sobie sami nie poradzą???

! Odpowiedz
2 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil