„Nieoczekiwane” pogorszenie nastrojów niemieckich inwestorów

W lutym doszło do wyraźnego pogorszenia nastrojów niemieckich finansistów. Wskaźnik ZEW odnotował spadek znacznie głębszy od oczekiwań rynku. Tyle że w obliczu epidemii Covid-19 trudno taką sytuację uznać za zaskakującą.

W lutym wskaźnik ZEW osiągnął wartość 8,7 pkt. Oznacza to spadek aż o 18 punktów względem stycznia, gdy nastroje niemieckich inwestorów instytucjonalnych osiągnęły najwyższy poziom od przeszło czterech lat.

(Bankier.pl)

Rezultat był „zaskakujący”, ponieważ rynkowy konsensus zakładał, że indeks ZEW obniży się tylko z 26,7 pkt. do 21,5 pkt. Tyle tylko że w obliczu bombardujących nas wiadomości o postępach koronawirusa i drakońskich kontr posunięciach chińskich władz paraliżujących aktywność gospodarczą tak łagodne pogorszenie nastrojów było mało prawdopodobne.

Comiesięczna ankieta ZEW powstaje na bazie odpowiedzi przesłanych przez ok. dwustu niemieckich ekspertów finansowych. Analitycy pytani są o oczekiwania względem następnych sześciu miesięcy. Możliwe są tylko trzy odpowiedzi: wzrośnie/poprawi się, pozostanie bez zmian, spadnie/pogorszy się.

Gospodarka Niemiec od dwóch lat zmaga się z pogorszeniem koniunktury. Najcięższe uderzenie przyjął na siebie sektor motoryzacyjny będący główną siłą napędową niemieckiej gospodarki. Problemy producentów samochodów (zaostrzone normy spalin, spadek popytu w Chinach) spowodowały głęboką recesję w całym sektorze przemysłowym.

W IV kwartale dynamika produktu krajowego brutto Niemiec wyniosła 0,0% kdk, dzięki czemu największa gospodarka Europy (póki co) może uniknąć tzw. technicznej recesji rozumianej jako przynajmniej dwa następujące po sobie kwartały spadku PKB. Nie zważając na stan gospodarki, indeks DAX ustanowił nowe rekordy wszech czasów.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
37 7 wyrwin666

Ja tam się cieszę jak niemiecka gospodarka kuleje :)

! Odpowiedz
25 40 trooper

Boś głupi bądź nieświadomy, że sukces naszej gospodarki w bardzo dużej mierze zależy od stanu gospodarki właśnie Niemieckiej.

! Odpowiedz
28 24 antydonald

źle krzyżakom im nie życzę, ale płakać jak tuski z POwodu zesrania się nazistowskiego multikulti też nie zamierzam!!! nie będę hipokrytą schetynowskim !!!

! Odpowiedz
32 30 ajwaj

Kiedy politykierzy biora sie za gospodarke, skutki beda bolesne.
Mimo pompowania mld. € w elektromobilność to bubel:
___________
""Elektromobilność:
Największy program niszczenia pracy i pieniędzy w historii!
Niemieckie grupy motoryzacyjne i dostawcy zwalniają dziesiątki tysięcy pracowników i stawiają miliardy na zakład o wysokim ryzyku elektromobilności. Ostrzeżenia o największym programie niszczenia pracy i pieniędzy w historii są lekko ignorowane.""

https://www.deutschland-kurier.org/elektromobilitaet-das-groesste-arbeitsplatz-und-geldvernichtungsprogramm-aller-zeiten/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 20 ajwaj

Wszystko sciema. Do tego sa E-autos o wiele szkodliwsze i drozsze (z podatkami) BRUTTO od spalinowych.

""Np.Brakuje rozbudowanej sieci stacji ładowania, jak również w pełni przemyślanej koncepcji utylizacji wysoce toksycznych odpadów z baterii. Czy nabywcy e-samochodów będą wkrótce musieli uiszczać wysokie opłaty za usuwanie odpadów?""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
DAX 2,79% 10 356,70
2020-04-07 17:37:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil