Wrocławski magistrat zatrudnił oficera pieszych

Ogłoszono nazwisko wrocławskiego oficera pieszych. Jest to pierwsza taka inicjatywa w Polsce, mająca na celu poprawę komfortu poruszania się po mieście pieszo. Na stanowisko powołano Tomasza Stefanickiego, który do tej pory zajmował się w urzędzie miejskim wspieraniem przedsiębiorczości.

Tomasz Stefanicki
Tomasz Stefanicki (fot. Krzysztof Kaniewski / EastNews)

Jeszcze w grudniu pojawił się pomysł na utworzenie stanowiska oficera pieszych we wrocławskim urzędzie miejskim. Zrodził się na podstawie istniejącej już, dobrze odebranej przez społeczność lokalną instytucji oficera rowerowego. Celem jakiemu ma przyświecać oficer jest wprowadzenie do miasta idei universal design – wygody dla wszystkich uczestników miejskiego ruchu.

Oficer na pomoc pieszym

Głównym zadaniem Stefanickiego będzie wsłuchiwanie się w głos mieszkańców Wrocławia – ich uwag dotyczących wszelkich aspektów poruszania się po mieście.  Ma to działać na zasadzie alertu – od poniedziałku zostanie uruchomiony adres mailowy piesi@um.wroc.pl, na który będzie można zgłaszać skargi dotyczące m.in. problemów z nierównymi chodnikami, utrudnień wynikających z zagospodarowania przestrzeni czy nawet przejść dla pieszych i towarzyszącej im sygnalizacji świetlnej – informują wrocławskie media.

Pierwszym zadaniem jakiego podejmie się oficer jest ponowne zagospodarowanie Ronda Reagana – jednego z największych wyzwań dla pieszego we Wrocławiu.

O rozmowach z 19 grudnia dotyczących tej idei rozmawialiśmy także z Tomaszem Jakubem Sysło, który wraz z Anną Rumińską spotkał się wtedy z Rafałem Dutkiewiczem, prezydentem Wrocławia. – Chcemy utworzyć coś na wzór oficera rowerowego, który skutecznie spełnia swoje założenia – mówił. Wskazywał na wiele pracy ku polepszeniu infrastruktury miejskiej na rzecz pieszych i niepełnosprawnych. Jedną z uwag jakie przedstawili wraz z Rumińską prezydentowi Wrocławia była także kwestia ogródków piwnych na wrocławskim rynku. – Takie ogródki są tylko we Wrocławiu – znacznie utrudniają poruszanie się po rynku – podsumowuje.

/mg

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~pieszy

Za wszystkim i tak stoi pani Elwira od uspokajania ruchu w mieście a raczej jego utrudniania dla zmotoryzowanych a oficer rowerowy jest podwładnym do wykonywania jej poleceń.

! Odpowiedz
0 0 ~wroclawianin

Za wszystkim i tak stoi pani Elwira od uspokajania ruchu w mieście a raczej jego utrudniania dla zmotoryzowanych a oficer rowerowy jest podwładnym do wykonywania jej poleceń.

! Odpowiedz
0 0 ~pieszy

Mam nadzieję ,że oficer pieszych wpłynie na rowerzystów aby nie jeździli po parku między ławkami i wypoczywającymi tam pieszymi ,bawiącymi się dziećmi - skoro mają piękne drogi ,ścieżki dla rowerów wokół parku .Jeżeli ktoś lubi widok kurzu spod kół i pędzących blisko rowerzystów to zapraszam do parku. Piesi mają prawo do wypoczynku w parkach miejskich i od jakiegokolwiek ruchu kołowego . Są pory ,że co chwile pedałują po parku grupy lub solo uprawiające jazdy po wąskich ścieżkach parkowych dla pieszych . Czasami widzę skróty rowerowe przez park tzn. zamiast po wyznaczonej i bliskiej drodze rowerowej jedzie obok pieszych niekiedy lawirując między nimi . Ci rowerzyści są czasami agresywni po zwróceniu uwagi przez rodziców z dziećmi obawiających się naruszenia bezpieczeństwa jadącego roweru . Rowerzyści muszą jeździć po mieście rozumiem to bo też jeżdżę rowerem rekreacyjnie i niekiedy do pracy ale parki powinny być z ruchu kołowego wyłączone . Nie ma uzasadnienia aby po parku jeździć aktywnie a gdy chcę odpocząć to rower prowadzę i siadam na ławkę . Jest wiele miejsc i tras gdzie rowerem mogę pojeździć aż do radości i nawet zmęczenia ,więc daję spokój pieszym w parku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Emil

Oficer to zbyt skromnie.Powinno być co najmniej kilku generałów wraz z całym sztabem.W końcu Wrocław to duże miasto, nie mówiąc o tym, że inne miasta z pewnością wezmą z niego przykład.

! Odpowiedz
1 0 ~Komisarz_ruchu_much

Zgadzam się z komisarzem. Trzeba uregulować poruszanie się pieszych ponieważ ci polaczki mogą się nawzajem pozabijać. Są bardzo głupie i nie odróżniają kolorów, głosują zazwyczaj na PO albo PIS, mają charakterystyczne atrybuty zombi. Bardzo często dochodzi do wypadków z muchami, o czym cały czas dostaję alerty na mój Pager.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 11 ~hagdkf

Za dużo pieniędzy podatników wydają! Na bzdury.

! Odpowiedz
0 4 ~fox

Niech zatrudnią oficera obiektowego WSI do kreowania cnoty makarczycy

! Odpowiedz
0 27 ~kkk11

PROPONUJE NA POWAŻNIE POWOŁANIE OFICERA ZBĘDNYCH WYDATKÓW I STANOWISK URZĘDNICZYCH oj będzie miał roboty ale na pewno w przeciwieństwie do tych innych oficerów, ten zarobi na pensje i to z premia,zdawało sie ze marnotrawstwo podatków przez urzędników przekroczyła wszelkie granice okazuje sie ze nie

! Odpowiedz
0 30 ~gryfon

Teraz następnie: oficera siedzących,oficera spacerujących,oficera biegających...widzicie jak twórczy jestem w wymyślaniu głupot.To chore i nadaje się tylko do leczenia...oficer pieszych...

! Odpowiedz
0 10 ~xRTm

Na koniec powołać oficera głupich kroków! Można za stworzenie swojego dziwnego i głupiego chodu otrzymać dofinansowanie z UE (w celu jego rozwinięcia).

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.