REKLAMA

Wpływ PPK na polski rynek kapitałowy. Pokoleniowa szansa, której nie możemy zmarnować

2019-06-01 19:30
publikacja
2019-06-01 19:30
fot. Adam Torchała / Bankier.pl

W panelu biorą udział: Piotr Borowski (GPW), Sławomir Panasiuk (KDPW), Robert Wąchała (KNF), Ewa Jakubczyk-Cały (PKF Consulting), Jarosław Dominiak (SII), Małgorzata Rusewicz (IGTE), Bartosz Marczuk (PFR), Filip Paszke (DM PKO BP). Dyskusję poprowadzi Tomasz Prusek (Fundacja Przyjazny Kraj).

Nikogo nie trzeba tutaj przekonywać, że z perspektywy naszej demografii kapitał będzie nam potrzebny - mówił Bartosz Marczuk z PFR. - Teraz mamy jednak najlepszy okres na wdrożenie PPK. Do tej pory nie mieliśmy żadnego instrumentu tak atrakcyjnego. Jeżeli mam sytuację, że daję 100 zł i mam dokładane 100 zł, to taki produkt nie istniał. Do tej pory nie było podaży takiego produktu, który zachęcałby Polaków do oszczędzania. Druga rzecz widać w danych GUS. Pierwszy raz od 1989 r. Polacy maja 30-proc. nadwyżkę w dochodach nad wydatkami. Wcześniej nie było takiej sytuacji. W 2004 nadwyżka ta wynosiła 4,5 proc. To znaczy, ze wreszcie jesteśmy w takim momencie, że wreszcie przysłowiowe 80 zł możemy odłożyć np. do PPK - dodał.

- Oczekujemy, że nasze przychody na emeryturze będą zbliżone do naszych ostatnich zarobków - zauważyła Małgorzata Rusewicz z IGTE. Ta emerytura przy dzisiejszym sposobie wyliczania będzie na poziomie 30 proc. Eksperci podają, że ok. 2060 roku większość osób będzie pobierało emerytury minimalne, a teraz to tylko 5 proc. Ostatnie badania ING pokazują, że Polacy mają coraz większą tego świadomość i są skłonni odkładać. Deklaruje to 60 proc., jednak realizacja jest na poziomie 10 proc. Perspektywa jest tak odległa, że nie podejmujemy działań w tak długim terminie nas zabezpieczających. Stąd szturchnięcie takie jak PPK jest istotne. PPK to nie rocket science. Takie rozwiązania już funkcjonują, a niedawno np. Niemcy ogłosili, że będą wprowadzali podobny program - dodała.

- Inwestorzy indywidualni to wycinek społeczeństwa, który rozumie ten problem, dlatego szturchnięcie jest potrzebne. Gdyby ludzie byli świadomi, to statystyki IKE, czy IKZE wyglądałyby zupełnie inaczej - stwierdził Jarosław Dominiak z SII.

- Widzę dużą różnicę między PPK i OFE. Pieniądze w PPK są prywatne i to ma bardzo duże znaczenie w podejściu do tematu. Jeżeli chodzi o niechęć do oszczędzania na emeryturę, to wydaje mi się, że nasi obywatele uważają, że emerytura stoi po stronie państwa, to ono ma ją zapewnić. Emerytura może będzie mała, ale ma być - mówił Sławomir Panasiuk z KDPW.

- Oceniamy, że przy partycypacji 66 proc., to w przyszłym roku z PPK na giełdę trafią 3 mld zł, z OFE wypłynie jednak 2 mld zł, czyli mamy 1 mld zł napływu. Do 2021 roku wzrośnie to jednak skokowo, dojdą nowi pracodawcy, z PPK powinno wówczas wpływać 7 mld zł przy 4 mld zł odpływu z OFE. Czyli netto +3 mln zł dla rynku - mówił Filip Paszke z DM PKO BP.

Bartosz Marczuk dodał, że pierwsze większe pieniądze na rynku mogą pojawić się już w grudniu.

Na panelu poruszano także następujące tematy (chronologicznie):

 • Czy PPK są potrzebne?
 • PPK – obciążenie dla przedsiębiorcy
 • Wyzwania likwidacji OFE
 • Ilu Polaków przystąpi do PPK?
 • Wpływ PPK na GPW
 • PPK czy PPE?
 • Czy PPK przyciągnie inwestorów na giełdę?
 • Nadzór KNF-u nad PPK
 • PPK najtańsze na rynku?
 • Czarne łabędzie PPK
 • Czy PPK będzie okradać pracowników?
 • PPK nie jest po to, by ratować rynek finansowy

AT

Źródło:
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (19)

dodaj komentarz
jasiek2017
Kazdy majacy min 3-4 tys netto pensji moze sobie sam wypracowac emeryture bez PiSowskiej bandy.
Zbierasz na wklad wlasny, kupujesz mieszkanie na kredyt. Najem splaca kredyt np przez 25 lat. Po tym czasie nieruchomosc jest drozsza lekko o 100% albo i znacznie wiecej. DO tego masz nieruchomosc splacona. Po przejsciu na emeryture
Kazdy majacy min 3-4 tys netto pensji moze sobie sam wypracowac emeryture bez PiSowskiej bandy.
Zbierasz na wklad wlasny, kupujesz mieszkanie na kredyt. Najem splaca kredyt np przez 25 lat. Po tym czasie nieruchomosc jest drozsza lekko o 100% albo i znacznie wiecej. DO tego masz nieruchomosc splacona. Po przejsciu na emeryture mozesz ja sprzedac i miec kilkaset tys w gotowce lub miec emeryture i czynsz i za to spokojnie zyjesz. Dzieciom zostawiasz skladnik majatku, ktory od poczatku bedzie na nie pracowal.

Proste ? Oczywiscie, ze tak.

search
PISlamistom troche lapotologicznie, zabiora ci 15% i powiedzmy ze 100 k zeta. W zamian dostaniesz 100 co miesiac to ile lat musisz czekac na zwrot.
Mysle ze niech rzad da mi 1 mln dzis a ja mu obiecam ze mu oddam po skonczeniu 67 roku zycia.
Choc wyborca PIS nie mysli o emeryturze, jemu wazen trzeba dac bo im sie nalezy.
jasiek2017
PiSowcom trzeba by doslownie tlumaczyc łopatą. A i tak szansa, ze zrozumieja jest nikla. Glosujacy na PiS to obecna Targowica. Zaprzedali przyszlosc Polski za 500 zl
marxs
"PPK(Powszechny Program Kradzieży)to szansa ktorej nie mozemy zmarnowac"
fragment z Obrad Plenum KC PIS na Nowogrodzkiej
1as
PPK jest dobrym pomysłem, ale nie mówmy o 100 zł miesięcznie, bo to sie mija z celem. Niepotrzebne zawracanie głowy.
Żeby mieć fajną emkę, taką chociaż zblizona do ostatniego dochodu, trzeba ładować 500-1000 zł miesięcznie, w zalezności od efektywności funduszy zarządzających. A do tego to już trzeba mieć
PPK jest dobrym pomysłem, ale nie mówmy o 100 zł miesięcznie, bo to sie mija z celem. Niepotrzebne zawracanie głowy.
Żeby mieć fajną emkę, taką chociaż zblizona do ostatniego dochodu, trzeba ładować 500-1000 zł miesięcznie, w zalezności od efektywności funduszy zarządzających. A do tego to już trzeba mieć dochody przyzwoite.
marxs
wolę te 500-1000 zł miesięcznie ładować w panienki z agencji to o wiele lepiej wydana kasa której 'efekty" że tak powiem są natychmiast niż kolejna po ZUS piramida finansowa za którą byc może po 20-30 latach kupię suchą bułkę
ps.prosiłbym o niePISanie głupot i durnot w rodzaju kto cie na starość będzie
wolę te 500-1000 zł miesięcznie ładować w panienki z agencji to o wiele lepiej wydana kasa której 'efekty" że tak powiem są natychmiast niż kolejna po ZUS piramida finansowa za którą byc może po 20-30 latach kupię suchą bułkę
ps.prosiłbym o niePISanie głupot i durnot w rodzaju kto cie na starość będzie utrzymywał? bo równie dobrze ja was uczestników PISprogramu PPK moge zapytać kto was na starość będzie utrzymywał bo chyba nie jesteście tak durni i naiwni żeby twierdzić że to będzie PPK (chociaż kto to wie jak polowa Polaków nie rozumie kompletnie nic z tego co czyta)
krrzysiek2
stówkę mi dołożą?? za stówkę to własnie kupiłem łańcuch do roweru... mam 50lat odłożone tu i tam pół miliona, prąd za darmo z paneli pv ,własną wodę ze studni, jotula na drewno z własnej działki. Niech mnie "władza ludowa" nie uczy jak oszczędzać ! Oni są przykładem jak się trwoni p[ieniądze.stówkę mi dołożą?? za stówkę to własnie kupiłem łańcuch do roweru... mam 50lat odłożone tu i tam pół miliona, prąd za darmo z paneli pv ,własną wodę ze studni, jotula na drewno z własnej działki. Niech mnie "władza ludowa" nie uczy jak oszczędzać ! Oni są przykładem jak się trwoni p[ieniądze. Cudze pieniądze oczywiście.
sublt2
Na razie nikt się nawet nie zająknął na tym panelu O STOPIE ZWROTU DLA INWESTORÓW.

Wszyscy opowiadają tylko o tym, że:
*)"że jest nowa kasa w systemie",
*) "i że jest chęć Polaków żeby odkładać. ",
*) "już mamy policzone ile tej kasy będzie do zabawy",
*) "policzone
Na razie nikt się nawet nie zająknął na tym panelu O STOPIE ZWROTU DLA INWESTORÓW.

Wszyscy opowiadają tylko o tym, że:
*)"że jest nowa kasa w systemie",
*) "i że jest chęć Polaków żeby odkładać. ",
*) "już mamy policzone ile tej kasy będzie do zabawy",
*) "policzone mamy ile to mldPLN popłynie na rynek"

Zaraz, zaraz... kasa na rynku światowym JEST, nawet w nadmiarze, wystarczy pokazać jej, że będzie dla niej stopa zwrotu i sama się pojawi. Jeżeli jej nie ma to znaczy, że ta kasa jest mądra i takie moczary omija. :-)
Czy spółki, które mają zamiar "moją przyszłą emerytalną kasęprzytulić" MAJĄ POMYSŁ CO Z NIĄ ZROBIĆ?! Czy tylko mają pomysł taki jak OFE, żeby się pobawić?
Rządzący zakładają, ze ludzie są głupi i po 20 latach zapominają. Dlatego prą ten projekt PPK.
jasiek2017
Szukalem w internecie stop zwrptu z IKE. Ciezko to znalezc tak ukrywaja. Tylko prywatne blogi gdzie ludzie maja IKE od kilku lat cos mowia. A tam realne stopy zwrotu to 2-3% rocznie.

Nikt o zdrowych zmyslach nie bedzie sie pchal w takie bagno. Jezeli w czasie koniunktury zwrot to 2-3% to jaki bedzie w czasie kryzysu ?

Powiązane: Konferencja WallStreet

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki