WAŻNE

Wolta Trumpa. USA zdejmują z Chin łatkę "manipulatora walutowego"

2020-01-14 09:50
publikacja
2020-01-14 09:50

Pięć miesięcy spędzili Chińczycy na "czarnej liście" Amerykanów, oskarżeni o "manipulacje walutowe". W przeddzień podpisania umowy handlowej "pierwszej fazy" przez prezydenta Trumpa i wicepremiera Liu Departament Skarbu oficjalnie zdjął z Chin łatkę manipulatora.

/ Kyodo

O ile sierpniowe, formalne określenie Państwa Środka mianem "manipulatora walutowego" było sporym zaskoczeniem - Chiny nie spełniły kryteriów, którymi do tamtej pory kierował się Departament Skarbu, oraz nie była to pora publikacji okresowego raportu dot. głównych partnerów handlowych USA - to poniedziałkowa decyzja była oczekiwana.

Kryteria kwalifikacji kraju jako "manipulatora walutowego"

Na mocy regulacji z 2015 r. (później w niewielkim stopniu zmodyfikowanych) Departament Skarbu ocenia głównych partnerów handlowych USA. Aby zostać określonym mianem "manipulatora walutowego", kraj musi spełnić trzy kryteria:

  • mieć nadwyżkę w handlu towarowym z USA przekraczającą 20 mld dol. w 12 miesięcy;
  • mieć nadwyżkę salda obrotów bieżących przekraczającą 2 proc. PKB; oraz
  • interweniować na rynku walutowym w skali przekraczającej 2 proc. PKB.

Dlaczego zatem Chiny, spełniające tyko pierwszy z powyższych warunków, zostały określone mianem "manipulatora"? Amerykanie skorzystali z bardziej ogólnych i uznaniowych regulacji z 1988 r.

Biały Dom i Zhongnanhai wynegocjowały wstępną umowę handlową, która ma zostać podpisana 15 stycznia. Ze wstępnych informacji publikowanych przez Amerykanów wynika, że porozumienie będzie również obejmowało kwestię kursu chińskiej waluty. Konikiem Donalda Trumpa i jego najbliższych współpracowników jest deficyt dwustronny w handlu z Państwem Środka. Prezydent USA wielokrotnie powtarzał, że wynika on ze sztucznego zaniżania wartości juana przez Pekin.

Nie jest to jednak prawda - główne źródła przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw działających za Murem leżą gdzie indziej, m.in. w rozbudowanych łańcuchach produkcji oraz licznej i taniej (nie z powodu kursu walutowego) sile roboczej. W ostatnich latach chińskie władze częściej starały się zahamować osłabienie "czerwonego" (napędzane przez czynniki rynkowe), niż powstrzymywały jego umocnienie. Na tym polega bowiem paradoks - Amerykanie nadają łatkę "manipulatora walutowego" nie władzom tych krajów, które intensywnie wpływają na wycenę swojej waluty, ale tych, które celowo ją osłabiają. Samo miano nie wiąże się bezpośrednio z żadnymi sankcjami, np. dodatkowymi cłami.

Od kwietnia 2018 r. juan faktycznie istotnie osłabił się wobec dolara, ale wynikało to z kilku czynników, w większości niezależnych od Pekinu: zaostrzenia relacji na linii Waszyngton-Pekin i umocnienia dolara. "Czerwony" zachowywał się całkiem "rynkowo" - chińskie władze spokojnie podeszły do dewaluacji i nie podejmowały gwałtownych kroków, by ją zahamować. Amerykańska łatka tylko juanowi zaszkodziła - CFETS RMB Index ilustrujący siłę chińskiej waluty wobec koszyka ponad 20 walut w końcu przełamał długo utrzymywany poziom 92 punktów.

/ Bankier.pl na podstawie danych Ludowego Banku Chin

W ostatnich dniach na fali poprawy nastrojów związanej ze zbliżającym się porozumieniem handlowym renminbi znów się umocniło (także wobec dolara, wracają poniżej "psychologicznej siódemki"). W ogłoszonym w poniedziałek raporcie Departament Skarbu, zdejmując z Chin łatkę "manipulatora", poinformował, że Pekin zobowiązał się do "powstrzymać od konkurencyjnej dewaluacji" oraz publikować dodatkowe "informacje dotyczące kursów walutowych i sald zewnętrznych".

Warte odnotowania jest zwrócenie uwagi na kwestię interwencji walutowych ukrytych i pośrednich. Ludowy Bank Chin od 2 lat raportuje minimalne zmiany wartości rezerw walutowych (ale nie informuje o zmianie pozycji na rynku terminowym, gdzie interwencje byłyby widoczne), a państwowe banki również mogą wpływać na wycenę juana, wymieniając aktywa denominowane w walutach obcych na denominowane w walucie ojczystej.

Waluta z "chińską charakterystyką"

Waluta Chin, podobnie jak wiele innych kwestii związanych z Państwem Środka, ma swoją, nietypową specyfikę. Formalnie nazywa się renminbi, ale jednostka to juan i tym mianem najczęściej określa się "czerwonego" (dla odróżnienia od "zielonego", czyli dolara amerykańskiego). Jednak na tym nie koniec konfuzji, istnieją bowiem dwa rynki juana - onshore i offshore.

Pierwszym (CNY) handluje się w Chinach kontynentalnych, a jego kurs ściśle kontroluje chiński bank centralny (Ludowy Bank Chin, PBoC), ustalając codziennie fixing (kurs referencyjny) wobec dolara, od którego kurs waluty może się wahać o 2 proc. w górę i w dół dziennie.

Na rynku poza Chinami kontynentalnymi handluje się juanem offshore'owym - główny rynek offshore znajduje się w Hongkongu, gdzie notowany jest CNH. W założeniu ma być on niezależny od woli Pekinu, ale faktycznie działania władz ChRL mają na niego duży wpływ. Po pierwsze, Pekin poprzez kontrolę przepływów kapitału ma wpływ na to, ile płynności (czytaj: pieniędzy) trafia na rynek offshore. Po drugie, ważnymi graczami na rynku są ogromne chińskie banki kontrolowane przez komunistyczne władze.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
rusin19
Tak jak na kazdym innym aktywie tak i na nieruchomosciach mamy teraz okres "ubierania ulicy" ...ilosc udzielonych kredytow najwyzsza w historii...i ilosc ogloszen sprzedazy nieruchomosci rowniez....ile razy juz to widzialem na roznych aktywach...
and-owc
Za Trump-em (trumną) trudno nadążyć śpiewal Andrzej Rosiewicz - "Piosenka Dla Donalda Trump'a".
ajwaj
""Amerykanie skorzystali z bardziej ogólnych i uznaniowych regulacji z 1988""

- kal-boje maja uznaniowe regulacje dotyczace wszystkiego i zawsze. Innych to nie dotyczy.
Teraz bylo wiadome, ze do wyborów drozyzna importu, blokada eksportu itd. szkodzi. A tu jeszcze BOEING zachwial nawet PKB.
Potem
""Amerykanie skorzystali z bardziej ogólnych i uznaniowych regulacji z 1988""

- kal-boje maja uznaniowe regulacje dotyczace wszystkiego i zawsze. Innych to nie dotyczy.
Teraz bylo wiadome, ze do wyborów drozyzna importu, blokada eksportu itd. szkodzi. A tu jeszcze BOEING zachwial nawet PKB.
Potem wróca do wojen handlowych itd., to ich teraz religia i ratunek

Henry A. Kissinger:
""Nielegalne robimy natychmiast, niekonstytucyjne trwa trochę dłużej.""
Dla naiwnie wpatrzonych w kal-boj landzie > ""Ameryka nie ma stałych przyjaciół ani wrogów, tylko interesy.""

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki