REKLAMA

Włoscy badacze chcą dotrzeć do DNA Leonarda da Vinci

2016-05-06 09:30
publikacja
2016-05-06 09:30

Badacze chcą dotrzeć do DNA Leonarda da Vinci, by odtworzyć jego wygląd, stan zdrowia oraz poznać tajniki jego geniuszu. Eksperci uczestniczący w Projekcie Leonardo chcą dowiedzieć się też, co jadał mistrz i czy to niezwykły wzrok wpłynął na jego wizje.

Włoscy badacze chcą dotrzeć do DNA Leonarda da Vinci / fot. www.vivoscuola.it / Wikimedia Commons

W skład międzynarodowej grupy, która postawiła sobie za cel znalezienie po pięciu wiekach śladów biologicznych artysty, na przykład na jego obrazach, czy w rodzinnych grobowcach, wchodzą genetycy, historycy sztuki i antropolodzy z Włoch, Francji, Hiszpanii, USA i Kanady.

Naukowcy ci ogłosili niedawno, że udało im się odtworzyć drzewo genealogiczne Leonarda da Vinci, na podstawie którego ustalili, że obecnie żyje 41 potomków z jego męskiej linii. Jako jednego z nich wskazali światowej sławy reżysera filmowego Franco Zeffirellego.

Teraz zaś ci sami badacze zapowiedzieli, że biorą się za prace nad ustaleniem DNA genialnego artysty, by stworzyć jego profil genetyczny do 2019 roku, czyli do 500. rocznicy jego śmierci.

Rekonstrukcja drzewa genealogicznego była fundamentalnym krokiem - powiedział Alessandro Vezzosi, dyrektor muzeum Leonarda w miasteczku Vinci koło Florencji. Wyjaśnił, że poznano dzięki temu wiele nieznanych faktów z życia mistrza, na przykład postać jego dziadka, który był ciekawą osobistością, mającą liczne kontakty z kilkoma europejskimi miastami.

Również w trakcie tych prac nad rekonstrukcją rodzinnej historii artysty udało się ustalić, z czyim DNA będzie można porównać ewentualnie znaleziony kod genetyczny Leonarda.

Poszukiwacze zapowiedzieli, że będą prowadzić prace między innymi w grobowcu rodu Vinci we Florencji oraz w miejscu, gdzie artysta został prawdopodobnie pochowany, czyli na zamku w Amboise, we Francji. Badaniom poddane zostaną też szczątki jego matki, Cateriny, znajdujące się, jak się przypuszcza, w Mediolanie.(PAP)

sw/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Lulek
Brakuje kaczki on i inni z bandy dali by wiedzę nawet na temat tego co vinci wydalał z siebie po obiedzie bez DNA

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki