REKLAMA

Witchercon i "cyberpunkowy" wyskok na PS4 napędził wzrosty CD Projektu

2021-07-12 10:37
publikacja
2021-07-12 10:37
Witchercon i "cyberpunkowy" wyskok na PS4 napędził wzrosty CD Projektu
Witchercon i "cyberpunkowy" wyskok na PS4 napędził wzrosty CD Projektu

Na wspólnym festiwalu Netfliksa i CD Projektu nie ogłoszono wprawdzie powstania czwartej części gier o "Wiedźminie", jednak Witchercon i tak dostarczył fanom przygód Geralta wielu nowości. Akcjonariusze CD projektu czujnym okiem zerkają także na wyniki drugiej marki - "Cyberpunka" - który zaskoczył w wynikach pobrań w sklepie PlayStation. Pozytywny odbiór widać po akcjach CD Projektu, które w poniedziałek od rana wyraźnie drożeją.

Miniony weekend był gratką dla fanów "Wiedźmina". Netflix i CD Projekt zorganizowały wspólny festiwal poświęcony uniwersum autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, które pierwsza z firm przeniosła na serialowe ekrany, a druga do świata gier komputerowych.

Jak zwykle przy okazji takiego wydarzenia nie zabrakło i zapowiedzi oraz nowości. W przypadku CD Projektu optymistycznym scenariuszem dla graczy i inwestorów było choćby wspomnienie o możliwości kontynuacji serii w nowej produkcji roboczo przez fanów "Wiedźminem 4". Znając podejście zarządu CD Projektu do komunikacji, wiadomym było jednak, że to mrzonki i taka zapowiedź póki co oficjalnie nie padnie (nawet jeżeli projekt jest w planach).

Co istotne jednak, nie ograniczono się także tylko do planu minimum, a więc promowania wzorowanej na "Pokemon Go" mobilnej gry "The Witcher: Monster Slayer", która trafi do graczy 21 lipca 2021 roku. Zapowiedziano, że "Wiedźmin 3" otrzyma darmowe DLC inspirowane serialem (szczegółów jeszcze nie ma, jednak najprawdopodobniej będą to nowe stroje i przedmioty, a nie misje czy lokalizacje). Podtrzymano także plany premiery gry na konsole nowej generacji w tym roku. I choć ciężko spodziewać się, by CD Projekt na tych ruchach zarobił krocie (sam "Wiedźmin 3" to już gra z brodą, a aktualizacje będą darmowe i nierewolucyjne), gracze i inwestorzy otrzymali kolejny sygnał, że marka żyje.

Zainteresowanie grami rozbudzić mogą z kolei produkcje z innych obszarów. Netflix ogłosił, że drugi sezon serialu "Wiedźmin" będzie miał premierę 17 grudnia. Oczekiwanie na nowe odcinki ma umilić animowana produkcja - „Wiedźmin: Zmora Wilka” - która na Netfliksie pojawi się 23 sierpnia. Dodatkowo Wkrótce na Kickstarterze ruszy zbiórka mangi „The Witcher: Ronin”. Jak donosi portal IGN, powstanie komiksu zostało już opłacone przez CD Projekt, a celem Kickstartera ma być ufundowanie specjalnej edycji kolekcjonerskiej i rozruszanie globalnej kampanii marketingowej.

Warto dodać, że wydarzenia z uniwersum "Wiedźmina", nawet jeśli niezwiązane z grami, mogą wpływać znacząco na sam growy biznes CD Projektu. Przypomnijmy, że rekordową liczbę graczy na Steamie "Wiedźmin 3" zanotował nie tuż po swojej premierze, a tuż po premierze pierwszego sezonu netfliksowego serialu. Oczywiście obecnie w wynikach CD Projektu ważniejszy jest "Cyberpunk", jednak także "Wiedźmin" co kwartał wnosi zauważalny wkład znakomicie stabilizujący biznes spółki.

"Cyberpunk 2077" liderem pobrań na PS4

Będąc przy "Cyberpunku 2077", warto zaznaczyć, że i tutaj nie brakowało w weekend pozytywnych informacji, szczególnie dla akcjonariuszy. Gra w czerwcu powróciła do sklepu PlayStation i mimo fatalnych doświadczeń graczy z zimy, teraz z miejsca stała się hitem na PS4. Grę w czerwcu ściągano najchętniej zarówno w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie, jak i w Europie. Warto dodać, że sukces ten udało się osiągnąć, choć samo Sony na swoich stronach ostrzegało, że gra może źle działać na podstawowych wersjach konsoli, a analitycy nie wróżyli grze szybkich i istotnych sukcesów po powrocie do PS Store. Z drugiej strony warto podkreślić, że chodzi o ściągnięcia, a nie o listę bestsellerów, a to jednak dość istotna różnica.

kliknij, by przejść do notowań (Bankier.pl)

Wszystko to złożyło się na udany początek tygodnia w wykonaniu notowanych na warszawskiej giełdzie akcji CD Projektu. Od rana papiery drożały momentami nawet do powyżej 200 zł, czyli o przeszło 7 proc. względem ceny z piątkowego zamknięcia. Entuzjazm jednak dość szybko opadł i chwilę po godzinie 10 wzrost sięgał już ledwie 3 proc. 

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: "Cyberpunk 2077" od CD Projektu

Komentarze (13)

dodaj komentarz
fundinvestments
CO ZA SPADZIOWY ARTYKUŁ. TEN REDAKTOR TROCHAŁA TENDENCYJNIE UJMUJE FIRMIE CD PROJEKT. CYTUJĘ:'' JUŻ PO CHWILI LEDWIE 3%''.....''TYLKO POBRANIA A NIE SPRZEDAŻ'' .....-CO TO ZA BREDNIE?! KTO CI PŁACI ZA PISANIE TYCH WYPOCIN?? RYNEK OSZCZA TE WYPOCINY JAK POPRZEDNIE !
gerth
Koniec promocji? Kupiłem tego balona po 160-170zł bo to blisko 'progu bólu" ale myślałem że jeszcze pobędzie w promocji a tu już 200.
fundinvestments
SPADZIE TROLLOWE SIĘ PRODUKUJĄ:) CIERPLIWI ZARABIAJĄ, NIECIERPLIWI TRACĄ. :)
krytyk
Mylicie pobrania ze sprzedażą. Gra jest obecnie na 139 miejscu pod względem sprzedaży na amerykańskim PS Store i nigdy nie dotknęła nawet Top 10 po powrocie. Pobrania należą do ludzi, którzy kupili grę przed jej usunięciem w grudniu i chcieli sprawdzić, czy została naprawiona. Nie ma to żadnego wpływu na wyniki finansowe Mylicie pobrania ze sprzedażą. Gra jest obecnie na 139 miejscu pod względem sprzedaży na amerykańskim PS Store i nigdy nie dotknęła nawet Top 10 po powrocie. Pobrania należą do ludzi, którzy kupili grę przed jej usunięciem w grudniu i chcieli sprawdzić, czy została naprawiona. Nie ma to żadnego wpływu na wyniki finansowe spółki, a wasz artykuł wprowadza w błąd.
krytyk
Sprzedaż można łatwo sprawdzić:

https://store.playstation.com/en-us/browse/6 - link do amerykańskiego sklepu - po prawej stronie należy wybrać "Best Selling"

Tą samą czynność można powtórzyć podmieniając kod kraju w adresie wiec np sprzedaż w Niemczech:
https://store.playstation.com/de-
Sprzedaż można łatwo sprawdzić:

https://store.playstation.com/en-us/browse/6 - link do amerykańskiego sklepu - po prawej stronie należy wybrać "Best Selling"

Tą samą czynność można powtórzyć podmieniając kod kraju w adresie wiec np sprzedaż w Niemczech:
https://store.playstation.com/de-de/browse

We Fancji:
https://store.playstation.com/fr-fr/browse

W Polsce:
https://store.playstation.com/pl-pl/browse

I tak dalej
adam_torchala
W artykule wyraźnie jest napisane, że chodzi o liczbę pobrań i nawet jest wprost zaznaczone, aby nie mylić tego ze sprzedażą. Proszę na następny raz czytać uważniej, zanim weźmie się Pan za "krytykę"
krytyk odpowiada adam_torchala
A to przepraszam, najwyraźniej pomyliłem was z innym portalem, który zupełnie inaczej przedstawił sprawę. Za dużo otwartych zakładek. Zwracam honor.
fundinvestments
Żegnaj 1xx. Witaj 2xx!!
fundinvestments
Jedziemy teraz na 250 !!!!!
passenger
Przebiliśmy opór na 193-194zł, przetestowaliśmy błyskawicznie opór na 200zł i wróciliśmy przetestować poziom 193-194zł, już jako wsparcie. Klasyczne wybicie, test i potwierdzenie trendu wzrostowego. Ciekawie się zacznie robić jak wejdą w Stany. Zamknięcie powyżej 200zł będzie kolejnym sygnałem potwierdzenia trendu Przebiliśmy opór na 193-194zł, przetestowaliśmy błyskawicznie opór na 200zł i wróciliśmy przetestować poziom 193-194zł, już jako wsparcie. Klasyczne wybicie, test i potwierdzenie trendu wzrostowego. Ciekawie się zacznie robić jak wejdą w Stany. Zamknięcie powyżej 200zł będzie kolejnym sygnałem potwierdzenia trendu wzrostowego i kupna akcji.

p.s. analitycy na pewno nie wzięli pod uwagę, że CP będzie hitem sprzedaży na PS4 i dawali żenująco nisko rekomendacje dla spółki. Ciekawiej jednak będzie jeśli Monster Slayer chwyci, bo w żadnych wycenach nie przychody z tej gierki mobilnej nie były wliczone w kurs, a może być baaaardzo pozytywne zaskoczenie. Szczególnie, ze to ten sam target co widzowie Netflixa ;)

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki