REKLAMA

Druga młodość "Wiedźmina 3". Ponad 100 tys. graczy w Nowy Rok

2020-01-02 13:10
publikacja
2020-01-02 13:10
Druga młodość "Wiedźmina 3". Ponad 100 tys. graczy w Nowy Rok
Druga młodość "Wiedźmina 3". Ponad 100 tys. graczy w Nowy Rok
/ CD Project

Zainteresowanie grą "Wiedźmin 3" jest obecnie większe niż w momencie premiery gry - wynika z danych SteamCharts. Dzięki netfliksowemu serialowi gra przeżywa drugą młodość, akcje CD Projektu śrubują zaś historyczne maksima.

Ponad 100 tys. graczy - tyle wynosi rekordowa liczba osób grających jednocześnie w "Wiedźmina 3". Ów rekord ustanowiony został 1 stycznia i jest dowodem potwierdzającym fakt, że gra przeżywa swoją drugą młodość. Tak dużej rzeszy graczy "Wiedźmin" nie przyciągał nawet w najlepszym dla siebie momencie - chwilę po premierze w maju 2015 roku. Wówczas statystyki grających jednocześnie graczy ocierały się o 100 tys. (maksimum wyniosło 92 tys.), później jednak wyraźnie spadły, przez większość czasu utrzymując się w okolicach 10 tys. Końcówka grudnia to jednak ponowny wystrzał i nowy rekord na poziomie 101,9 tys. graczy. "Wiedźmin 3" także dominuje w zestawieniu "Global Top Sellers" Steama, czyli najważniejszej platformy do sprzedaży gier. Innymi słowy, w uproszczeniu, jest najlepiej sprzedającą się obecnie grą na świecie.

fot. / / SteamCharts

Sukces ten nie jest przypadkowy. Nie sposób nie powiązać zwiększonego zainteresowania grą o przygodach Geralta z Rivii z premierą serialu "Wiedźmin" na Netfliksie. Sukces serialu przełożył się na większe zainteresowanie nie tylko grą, ale i książkami Andrzeja Sapkowskiego. CD Projekt z "efektu Netfliksa" umiejętnie korzysta, przygotowując promocje. W efekcie zainteresowanie grą sięgnęło zenitu.

Serial napędza grę, gra - serial

Nie można jednak zapominać, że druga młodość "Wiedźmina 3" to nie tylko zasługa Netfliksa. Po pierwsze, to świetna gra, która otrzymała liczne wyróżnienia, także za "grę roku". Najlepszym dowodem na klasę tej produkcji jest fakt, że nawet mimo przeszło czterech lat na karku (w świecie gier to sporo), w tytuł wciąż regularnie gra liczne grono graczy, w steamowym zestawieniu bestsellerów gra nie schodzi zaś z pierwszej strony.

fot. / / Steam

Po drugie, zapewne nie byłoby serialu Netfliksa, gdyby nie CD Projekt. Książki Andrzeja Sapkowskiego są znakomite, jednak światowy szał na "Wiedźmina" nakręciły właśnie gry. Fani gier sięgali po książki, teraz zaś sięgają po serial. To sukces CD Projektu i ich "Wiedźmina" umożliwił sukces netfliksowemu "Wiedźminowi". CD Projekt może być więc wdzięczny Netfliksowi, ale i Netflix powinien być wdzięczny CD Projektowi.

fot. / / Bankier.pl

Druga młodość "Wiedźmina 3" została dostrzeżona przez inwestorów. Akcje CD Projektu od 16 grudnia zaliczyły tylko jedną spadkową sesję. Dziś drożeją o kolejne 1,9 proc. i tym samym śrubują historyczne maksima. Giełdowa wartość spółki to obecnie 27,4 mld zł. Daje to CD Projektowi tytuł piątej największej polskiej spółki na giełdzie. W ostatnim czasie producent gier wyprzedził m.in. giganta świata bankowości - Pekao.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
glos_rozsadku
ale to kiedyś walnie
artur17
Jeżeli CYBERPUNK 2077 zarobi ok 20 mld netto to CD nie jest przewartościowany. Reszta to 0,5 mld gotówki plus nadzieja na kolejnego Wiedźmina który da 500 mln gotówki x 10. Myślę, że tyle nie zarobi, więc mamy Optimusa z 2000 r.
grzegorzkubik
Przewidywałem ok 300 zł za akcję na koniec 2019 roku i byłem blisko a teraz jedziemy dalej. Premiera CYBERPUNK 2077 się zbliża. Intel Extreme Masters Katowice 2020 zbliża się. Polska dziś ma wielkie sukcesy w świecie gier. Nie mamy fabryk to choć tworzymy ciekawą wirtualną rzeczywistość.
degrengolada
ciężko uwierzyć w te dane, bo gra ma już wiele lat. CD projekt to legendarna wytwórnia.
szeregowy_forumowicz
Czekam kiedy wejście polecał będzie taksówkarz lub portier. Z pełnym szacunkiem do obu profesji.
dawcakapitalu
z tego co sie orientuje so hiatorycznych maksimow brakuje przynajmniej 30 zl
trollmaster
źle się orientujesz, ale juz wiem, skąd się wziął twój nick.
londonern
No tak, Polaczki wierza swiecie, ze driady i elfy sa tylko biale i mowia po polsku. A serial jest obecniej najpopularniejszy na swiecie, przebil The Stranger Things i Mandalorian. Taplajcie sie w swoim bagienku, milo na to patrzec ze sporej odleglosci.
secundus
Dlaczego odnoszę wrażenie, że użyte przez Ciebie słowo "Polaczki" ma wyjątkowo pejoratywny wydźwięk? Tu w bagienku na prawdę tak to słychać :)

Poważniej trochę, we władcy pierścieni, fantastyczne rasy, też powinny być kolorowe?! Czekam więc na czarnego Achilesa.... momnet, już był w Troi BBC,
Dlaczego odnoszę wrażenie, że użyte przez Ciebie słowo "Polaczki" ma wyjątkowo pejoratywny wydźwięk? Tu w bagienku na prawdę tak to słychać :)

Poważniej trochę, we władcy pierścieni, fantastyczne rasy, też powinny być kolorowe?! Czekam więc na czarnego Achilesa.... momnet, już był w Troi BBC, no więc dalej, Julka Cezara, Aleksandra Wielkiego, Napoleona, św. Piotra..... co tam, nawet Jezusa Chrystusa!!!!!!

Choć jakieś popłuczyny mi chodzą przed oczami, że czarny Piotr, to już gdzieś był....

Tak, przeszkadza mi taka fantastyka. Ludy afrykańskie mają swoje mity, niech więc je zekranizują. Żeby nie było, wiem że część postaci ze starożytności, powinna mieć śniadą cerę, nie jak śnieżka.
degrengolada
powiedział polaczek na uchodźctwie w londynie zasuwający na zmywaku

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki