REKLAMA
JUŻ JUTRO

Węgry podnoszą pensję minimalną

2021-11-15 21:38
publikacja
2021-11-15 21:38
Węgry podnoszą pensję minimalną
Węgry podnoszą pensję minimalną
fot. ZGPhotography / / Shutterstock

Porozumienie o podniesieniu pensji minimalnej do 200 tys. forintów (2538 zł) podpisali w poniedziałek w Budapeszcie premier Węgier Viktor Orban i przedstawiciele pracodawców oraz związków zawodowych.

Zgodnie z porozumieniem pensja minimalna wzrośnie ze 166 tys. ft (2106 zł) do 200 tys. Gwarantowane wynagrodzenie minimalne wyniesie zaś 260 tys. ft (3300 zł).

Ogłaszając osiągnięcie porozumienia, Orban podkreślił, że wzrost gospodarczy jest wspólnym sukcesem Węgrów i dlatego wszyscy powinni na nim korzystać.

Prezes Krajowego Stowarzyszenia Rad Pracowniczych Imre Palkovics poinformował, że za pensję minimalną pracuje na Węgrzech 300 tys. osób.

Informując w październiku o rozmowach ws. podniesienia pensji minimalnej, Orban zapowiedział, że od 1 stycznia 2022 roku podniesione zostaną pensje pielęgniarek o 21 proc., pracowników żłobków o 20 proc., pracowników socjalnych o 20 proc. i pracowników kultury o 20 proc.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Są to kolejne kroki zapowiedziane przez rząd przed wyborami parlamentarnymi na wiosnę przyszłego roku. Wcześniej Orban powiedział m.in., że rząd zwróci rodzicom wychowującym dzieci zapłacony przez nich w tym roku podatek dochodowy do poziomu średniej pensji.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska 

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
anty12
Prawilny komuniz. Skonczyli ta sama zawodowke ekonomiczka, co glapa.
bha
Czyli wyższa minimalna niż u nas.A miało być tak Niby coraz godniej??? .
300_pala
W przyszłym roku wybory… tak wyglada panika i strach
jjmm2u
No faktycznie ostro walczą z tą inflacja na Węgrzech, 20% skok minimalnej to w przyszłym roku inflacja pewnie dwucyfrową tam będzie.

Widać że gorąco się robi Orbanowo i jego kolegą na tych ich zagranych stołkach, przed wyborami.
trolley
A za chwile okaże się, że za podwyżką nie poszła wydajność i zaczyna z Węgier produkcja uciekać gdzie taniej. Świetny plan na wybory, a po wyborach policja z armatkami wodnymi do rozganiania protestujacych na ulicach przeciwko skokowemu wzrostowi bezrobocia.
peluquero
Podatki są po to by bogaty bogacił się szybciej niż biedny z ich powodu będzie biednieć. Żaden znany mi podatek nie rozwiązał problemu do którego jest dedykowany bez wywołania głębokich strat ubocznych. Każdy podatek dla bogatego jest szansą na jeszcze szybsze wzbogacenie się kosztem biednych nie potrafiących przeskoczyć wytworzonej Podatki są po to by bogaty bogacił się szybciej niż biedny z ich powodu będzie biednieć. Żaden znany mi podatek nie rozwiązał problemu do którego jest dedykowany bez wywołania głębokich strat ubocznych. Każdy podatek dla bogatego jest szansą na jeszcze szybsze wzbogacenie się kosztem biednych nie potrafiących przeskoczyć wytworzonej przez podatek bariery wejścia. Energia wykorzystana na ściągnięcie podatku i redystrybucję pozyskanych z niego pieniędzy w gro przypadków daleko przewyższa energię którą traci się na istnienie problemu który pieniędzmi z podatku 'próbuje' sie rozwiązać. Rządy wraz ze związkami zawodowymi oraz korporacjami i syndykatami dążą do maksymalnego zmniejszenia luki podatek/kredyt, czyli dążą do tego by co zostaje w kieszeni nie mogło posłużyć jako inwestycja bez konieczności zaciągnięcia zobowiązań długoterminowych i bez świadomości skorzystania z dobrodziejstw kredytu w postaci tarczy podatkowej i dźwigni finansowej obniżających koszt pozyskania kapitału, tak jak się to dzieje w przypadku np. kupna lokali mieszkalnych, aut przez 'zwykłego Kowalskiego'. Jednym ze sposobów by uzależnić od siebie obywateli jest podniesienie pensji minimalnej, im jest ona wyższa tym mniej ludzi jest w stanie założyć z sukcesem swoją firmą
demeryt_69
Podatki są po to, by bogaty bogacił się szybciej niż biedny? A to ci dopiero :)

wyrwin666 odpowiada demeryt_69
Dla Ciebie to niezrozumiałe zjawisko ,ale tak już jest jak się nie rozumie ekonomii lub kończyło się podstawówkę wieczorowo ...
marok odpowiada wyrwin666
Poza rajami podatkowymi, wszędzie gdzie są małe podatki jest duże rozwarstwienie społeczne. Podatki są narzędziem zmniejszającym dysproporcje w dochodach i poziomie życia.
300_pala odpowiada marok
Dlatego milionerzy płaca podatki w rajach…

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki