Węgry: 136 mln euro na remonty w Budapeszcie

Około 42,5 mld forintów (136 mln euro) zamierzają wydać władze Budapesztu na renowację kilku obiektów w węgierskiej stolicy, w tym mostu Łańcuchowego - poinformował w czwartek burmistrz Budapesztu Istvan Tarlos.

136 mln euro na remonty w Budapeszcie
136 mln euro na remonty w Budapeszcie (YAY Foto)

Burmistrz zapowiedział, że według wstępnych szacunków około 18 mld ft (57 mln euro) będzie kosztować renowacja mostu Łańcuchowego oraz tunelu pod Górą Zamkową, 1,5 mld ft (4,8 mln euro) placu Lujzy Blahy w peszteńskiej części miasta oraz 23 mld ft (73 mln euro) - renowacja i przedłużenie w obu kierunkach kolejki zębatej w Budzie.

Tarlos podkreślił, że realizacja trzech wspomnianych projektów będzie możliwa, gdyż za zgodą rządu zaciągnięto kredyt na cele rozwojowe w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Wymienione przez Tarlosa obiekty, które zostaną poddane renowacji, należą do najbardziej rozpoznawalnych miejsc węgierskiej stolicy.

Most Łańcuchowy, którego budowę rozpoczęto w 1839 r., był pierwszym stałym mostem na Dunaju na Węgrzech. Łączy plac Szechenyiego po stronie peszteńskiej z placem Adama Clarka (inżyniera, który go budował) po stronie budzińskiej. Z placu Clarka wiedzie wlot do tunelu pod Górą Zamkową.

Plac Lujzy Blahy, noszący imię słynnej aktorki z przełomu XIX i XX wieku, należy do najbardziej ruchliwych w mieście. Znajduje się przy nim m.in. dom towarowy Corvin, otwarty w 1926 r.

Kolejka zębata powstała w 1874 r. i liczy obecnie prawie 4 km. Według planów władz miasta miałaby zostać przedłużona z jednej strony do placu Kalmana Szella, gdzie znajduje się stacja metra, a z drugiej na jedno ze wzgórz budzińskich, Szwabską Górę.

Burmistrz dodał, że jest też planowane zbudowanie zakładów recyklingu i spalania odpadów ściekowych z wykorzystaniem 50 mld ft (158 mln euro) z funduszy unijnych.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil