REKLAMA
BADANIE

Webinary i coaching online to żyła złota? Polacy korzystają chętnie

Katarzyna Wiązowska2023-02-01 13:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-02-01 13:00

Na wydarzenia online poświęcamy coraz więcej czasu i najchętniej uczestniczymy w nich w środy – wynika z raportu “State of online events” przygotowanego przez polską platformę komunikacyjną ClickMeeting. Według przedstawionych danych w 2022 roku przeciętny użytkownik stworzył 82 wydarzenia, a każde z nich trwało średnio 109 minut.

Webinary i coaching online to żyła złota? Polacy korzystają chętnie
Webinary i coaching online to żyła złota? Polacy korzystają chętnie
fot. Koto Amatsukami / / Shutterstock

ClickMeeting, platforma i aplikacja webowa do prowadzenia webinariów oraz spotkań biznesowych online, podsumowała 2022 rok w najnowszym raporcie “State of online events”. Według zaprezentowanych danych z platformy korzystali głównie trenerzy i coachowie. Jedno wydarzenie trwało średnio 109 minut, a uczestnicy spędzili na nim przeciętnie 74 minuty. Dla porównania rok wcześniej spotkania online trwały średnio 66 minut, a webinary 98 minut.

Rekordowa konferencja na ClickMeeting dla coachów (live) miała 881 sprzedanych biletów za ponad 96 tys. zł, a za 32 szkolenia online dla psychoterapeutów i psychologów uzyskano blisko 687 tys. zł. Natomiast na serię spotkań dotyczących mantrailingu, czyli pracy węchowej z psem sprzedano ponad 44 bilety za prawie 71 tys. zł.  

Najwięcej webinarów odbywa się w maju

Jak twierdzą specjaliści ClickMeeting, aby odnieść sukces na rynku webinarowym, trzeba zadbać nie tylko o odpowiednią treść, ale również o najlepszą datę i godzinę dla swoich odbiorców. W ujęciu rocznym największą aktywność platforma odnotowała w maju. W pozostałych miesiącach roku ilość webinarów utrzymywała się na podobnym poziomie.

W 2022 roku organizatorzy wydarzeń najchętniej wybierali środę, na drugim miejscu wtorek i na trzecim czwartek. Twórcy spotkań online najrzadziej decydowali się na dni weekendowe. Natomiast jeśli chodzi o dobór godziny, to najpopularniejszy był przedział między godziną 8.00 a 10.00 oraz 15.00 i 17.00.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Najpopularniejsze prezentacje

Najczęściej wykorzystywaną funkcją platformy ClickMeeting była prezentacja, z której korzystano w przypadku 57 proc. wydarzeń. Na drugim miejscu znalazła się opcja dzielenia ekranu (17 proc.), a na trzecim interaktywna tablica (6 proc.).

– Myślę, że rosnąca popularność wydarzeń online wynika z niezwykłej dostępności monetyzacji wiedzy oraz większego zaangażowania uczestników w porównaniu z innymi treściami w sieci – twierdzi Martyna Grzegorczyk z ClickMeeting. – W bardzo prosty sposób można je połączyć z systemem płatności PayU i zacząć sprzedawać dostęp do swoich wydarzeń. Co ważne, dzięki temu można stworzyć wydarzenie na żywo, w formule automatycznej. Wówczas webinar odbywa się o określonym czasie, ale bez konieczności bezpośredniego angażowania prowadzącego, lub na żądanie. W tym ostatnim przypadku widzowie sami wybierają moment, w którym chcą wziąć udział w szkoleniu czy wykładzie. Dzięki temu docieramy również do odbiorców, którzy mogliby zrezygnować z udziału w wydarzeniu na żywo z powodu np. niedogodnego terminu. Ponadto organizacja wydarzenia online jest łatwiejsza od przygotowania takiego samego spotkania w wersji stacjonarnej – dodaje. 

Wiedza przełożona na pieniądze

Jak wynika z najnowszego raportu „State of online events” branża webinarowa mocno się profesjonalizuje, a zarobki, jakie osiągają użytkownicy platformy, pokazują, że można w ten sposób monetyzować swoją wiedzę. W 2022 roku rekordzista zarobił na jednym wydarzeniu organizowanym na ClickMeeting ponad 95 tys. złotych. 

Przykłady osiągnięć użytkowników polskiej platformy z zeszłego roku: 

  • konferencja dla coachów, wydarzenie live – 881 sprzedanych biletów za ponad 96 tys. zł i wydarzenie na żądanie – 350 biletów za ponad 38 tys. zł 
  • szkolenia dla psychoterapeutów i psychologów: 32 wydarzenia – 7,1 tys. biletów za blisko 687 tys. zł
  • seria 31 szkoleń z rachunkowości w formule na żywo i na żądanie – blisko 2,2 tys. biletów za prawie 185 tys. zł
  • seria 6 szkoleń z mantrailingu, czyli pracy węchowej z psem – 444 bilety za blisko 71 tys. zł  
  • webinar podnoszący kwalifikacje terapeutów – 580 biletów za prawie 575 tys. zł
  • szkolenie dla terapeutów poświęcone leczeniu zaburzeń odżywiania – 391 biletów za blisko 39 tys. zł
  • szkolenie medyczne dotyczące badań USG – 327 biletów za ponad 32 tys. zł 

W rankingu portalu Wirtualnemedia.pl polski ClickMeeting znalazł się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych platform do rozmów online obok takich platform jak Messenger, Google, czy WhatsApp, z 1,44 mln odwiedzających i 5 proc. zasięgiem.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jas2
"coaching"

Nie wiem co to jest, ale za samą nazwę - 5 lat.
carlito1
Wielu się wydaję, że przedsiębiorczości można się nauczyć ... i siedzi i ogląda już 5 rok te filmy....
prezestak
Ludzie są już tak głupi że ktoś musi im powiedzieć ze są mądrzy następnie myśląc ze są mądrzy tracą majątek
prs
Tytul to click..bait, rozumiemy..

..i te psie wachanie online.. zdecudujta sie - 44, czy 444 sprzedane bilety za te 71k?.. to jednak "mala" roznica..
nekroekonom
Coaching to kolejne opium dla mas, religia dla nowoczesnych mieszczuchów. Naciągają tych, co mają dość kasy, żeby zapłacili za piękne obietnice i uspokojenie swoich strachów. Wypisz, wymaluj, tak jak księża.
keaman
Następny artykuł sponsorowany? Sprzedaż leci?
carlito1
No leci, leci... od wybuchu wojny ilość śmieci na temat np. cudownego zarabiania na nieruchomościach jest niemal na wymarciu....

Powiązane: Platformy streamingowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki