REKLAMA

Washington Mutual padł – największa plajta banku w dziejach USA

2008-09-26 09:41
publikacja
2008-09-26 09:41
W czwartek w nocy nadzór bankowy przejął kontrolę nad największym bankiem detalicznym w Stanach Zjednoczonych. Mający 119 lat historii i zatrudniający 43 tysiące ludzi Washington Mutual nie przetrwał kryzysu hipotecznego i został ostatecznie dobity przez własnych klientów, którzy przypuścili szturm na jego placówki.

Z powodu niedostatecznej płynności amerykański nadzór bankowy oraz Federal Deposit Insurance Corp. (rządowa firma gwarantująca depozyty bankowe) przejęły kontrolę nad Washington Mutual – instytucją dysponującej 307 mld dolarów aktywów i 188 mld $ depozytów. Amerykanie zazwyczaj przeprowadzają tego typu operacje w piątek wieczorem, jednak tym razem rząd chciał szybciej uspokoić klientów.

Jednak wcześniej ci ostatni doprowadzili swój bank do ruiny i tylko w ciągu ostatnich 11 dni wypłacili 16,7 mld dolarów swoich wkładów. Tak więc Washington Mutual padł ofiarą klasycznego runu na bank. Jest to też największa plajta w historii amerykańskiej bankowości. Poprzednim rekordzistą był Continental Illinois National Bank & Trust o aktywach 40 mld $, który upadł w roku 1984.

Nie rozumiem, dlaczego Polska trzyma większość rezerw w dolarach - w walucie kraju, który prowadzi dwie wojny i uprawia komunizm: dofinansowuje ludzi, którzy budują sobie mieszkania. Ta bańka musiała pęknąć - mówi Janusz Korwin-Mikke

______________________________

Zobacz wypowiedź dla Bankier.tv
Na ratunek niczym sęp pospieszył bank JP Morgan Chase, który kupił cały Washington Mutual po wyjątkowo okazyjnej cenie 1,9 mld dolarów. W marcu JP Morgan po równie atrakcyjnej cenie przy pomocy Rezerwy Federalnej przejął bank inwestycyjny Bear Stearns. Teraz JP Morgan stał się drugim pod względem aktywów bankiem w USA i posiada oddziały we wszystkich stanach.

Z tej transakcji zadowoleni mogą być chyba wszyscy z wyjątkiem akcjonariuszy Washington Mutual, którzy w ciągu ostatniego roku stracili 95% kapitału. Powody do zadowolenia mogą mieć klienci, których depozyty przestały być zagrożone oraz FDIC, który nie zapłacił ani centa a i tak zrealizował swoje zadanie. Jednak najlepszy interes zrobił chyba JP Morgan, który już w tym roku oczekuje dodatkowych zysków z tego tytułu. Oprócz tego JP Morgan planuje pozyskanie 8 mld dolarów nowego kapitału oraz będzie musiał wpisać w straty 31 mld $ aktywów Washington Mutual.

Od kilku tygodni Washington Mutual próbował znaleźć inwestorów, którzy pomogliby załatać olbrzymią wyrwę w kapitałach powstałą na skutek krachu na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Jednak nie znalazł się chętny na wejście w tak ryzykowny biznes - Washington Mutual miał silną pozycję w Kalifornii i Florydzie, czyli dwóch stanach najmocniej dotkniętych przez kryzys na rynku nieruchomości.

„To zadziwiające, że i tak utrzymał się przy życiu tak długo” – skomentowała dla agencji Reuters Nancy Bush, analityk z firmy NAB Research LLC.

K.K.
Źródło:

Do pobrania

korwinjpg
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~PIOTR
banki padają jak muchy a w usa wzrosty - czy te wzrosty też zrobione przez FED za kasę podatników ? od kiedy to upadek banków jest powodem do wzrostów?
~FAKT
A od kiedy u nas świetne wyniki spółek są powodem do spadków?
~real
pewno gdybym napomknął ( nieśmiało) o wiadomej mniejszości narodowej - szczególnie uzdolnionej w dziedzinie bankowości - to wyszedł bym na oszołoma , no i głąba....
ale tak między nami : czy Oni stracili ?
czy są " do tyłu" ?
che, che, che.......
~John odpowiada ~real
Oczywiście rekiny finannsiery już dawno wyszli z upadających banków poprzez różnego rodzaju fundacje i przenieśli dolary do banków które teraz je kupują a pozostały tylko płotki ,leszcze i depozytariusze.Odnośnie banków Polskich to na razie nie ma żadnych podstaw do niepokoju chyba że któryś bank nabył aktywa toksyczne (obligacje)lub Oczywiście rekiny finannsiery już dawno wyszli z upadających banków poprzez różnego rodzaju fundacje i przenieśli dolary do banków które teraz je kupują a pozostały tylko płotki ,leszcze i depozytariusze.Odnośnie banków Polskich to na razie nie ma żadnych podstaw do niepokoju chyba że któryś bank nabył aktywa toksyczne (obligacje)lub udzielił kredytów bez odpowiednich zabezpieczeń.Dopóki nie wejdziemy w MFW i przyjmiemy wspólną walutę euro a tym samym pozbędziemy się naszego NBP uważam,ze jesteśmy dobrze zabezpieczeni przed kryzysem finansowym a póżniej to będziemy tańcowali jak nam będą grali w EBC.
~colinsQ
Klocki się sypią ciekawy jestem który następny się przewróci.
~frank
Jasne, "sprzedaż produktów bankowych", plany, limity,produkcja etc. To musiało się tak skończyć, u nas może być podobnie.
~burak ze wsi
ja sie tylko pytam czemu Washington Mutual nie kupiło PKO, Lehmana czemu nie wziął Lukasbank albo Skoki czemu nie wzieły Frediego.....ja sie pytam za co te menadzery u nas biora kase?
~ham
Napisz o polskich bankach co udzielily pozyczek upadajacym stoczniom kopalniom iwiele upadlych firm
~John
Widzę.że niektórzy zrozumieli czym jest FED dla USA. W czasie zatwierdzania aktu Rezerw Federalnych w 1913 roku Lindberg ostrzegał:Akt ten powoduje najbardziej gigantyczny trust na ziemi. W momencie podpisania tej ustawy prezydent Wilson zalegalizował niewidzialny rząd potęgi pieniądza....obecna ustawa bankowa i monetarna jest jedną Widzę.że niektórzy zrozumieli czym jest FED dla USA. W czasie zatwierdzania aktu Rezerw Federalnych w 1913 roku Lindberg ostrzegał:Akt ten powoduje najbardziej gigantyczny trust na ziemi. W momencie podpisania tej ustawy prezydent Wilson zalegalizował niewidzialny rząd potęgi pieniądza....obecna ustawa bankowa i monetarna jest jedną z największych zbrodni ustawodawczych w historii.
~Liberte
U schyłku swojego życia W. Wilson skomentował swoją wcześniejszą decyzję tak:

"Nasz wielki, uprzemysłowiony naród, kontrolowany jest przez system kredytów skoncentrowanych w prywatnych rękach kilku ludzi. Z powodu swych własnych ograniczeń, schładzają oni, kontrolują i niszczą naturalną ekonomiczną wolność. Stajemy się
U schyłku swojego życia W. Wilson skomentował swoją wcześniejszą decyzję tak:

"Nasz wielki, uprzemysłowiony naród, kontrolowany jest przez system kredytów skoncentrowanych w prywatnych rękach kilku ludzi. Z powodu swych własnych ograniczeń, schładzają oni, kontrolują i niszczą naturalną ekonomiczną wolność. Stajemy się najgorzej rządzonym państwem cywilizowanego świata, całkowicie zdominowanym i kontrolowanym, gdzie nigdy więcej nie będzie już rządów wolności słowa, nie będzie już rządów wynikających z przekonania i z głosów większości. Będą tylko rządy opinii i zdań małej grupy bankierów ."

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki