Wartość majątku narodowego Wielkiej Brytanii spadła o ponad 1,5 biliona dolarów

redaktor Bankier.pl

Wartość majątku narodowego Wielkiej Brytanii spadła w ciągu ostatnich 12 miesięcy o ponad 1,5 biliona dolarów – wynika z raportu Global Wealth Databook przeprowadzonego przez Credit Suisse. Zdaniem analityków, za taki stan rzeczy odpowiadają m.in. wyniki czerwcowego referendum ws. Brexitu.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May (fot. Eric Vidal / Reuters)

Jak wynika z raportu, majątki Brytyjczyków w 2016 r. straciły 9,7 proc. swojej wartości. Zjednoczone Królestwo dysponowało w 2016 r. ponad 14 bilionami dolarów majątku – na dorosłego mieszkańca Wysp przypada więc obecnie 289 tys. dolarów na głowę. Rok temu majątek narodowy Wielkiej Brytanii wynosił 15,6 bln dolarów – 322 tys. na jednego Brytyjczyka.

W raporcie czytamy również, że w Wielkiej Brytanii ubyło najwięcej milionerów na świecie. Brexit uszczuplił grono Brytyjczyków z majątkiem o wartości ponad 1 mln dolarów o 406 tys. osób. W 2015 r. było ich jeszcze 2,631 mln, zaś w 2016 r. już 2,225 mln.

Jak wskazują analitycy z Credit Suisse, wyniki te są bezpośrednim efektem głosowania z 23 czerwca, podczas którego Brytyjczycy zadecydowali o opuszczeniu struktur Unii Europejskiej. – Perspektywy kraju, zarówno dla jego gospodarki, jak i majątku narodowego, są bardzo niepewne – czytamy w raporcie.

W ciągu ostatniego roku najbardziej wzbogaciła się Japonia, która odnotowała wzrost wartości swojego majątku narodowego o prawie 4 bln dolarów – obecnie wynosi on 24 bln, a na każdego Japończyka przypada 231 tys. dolarów. Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone, z zyskiem ponad 1,6 bln dolarów. Polska odnotowała stratę o 33 miliardy dolarów – według raportu majątek narodowy naszego kraju jest wart obecnie 746 mld dolarów. Dwie największe straty, obok Wielkiej Brytanii, odniosły Chiny (679 mld dolarów) i Meksyk (200 mld dolarów).

W Japonii przybyło też w ostatnim roku najwięcej miliarderów. Majątkiem przekraczającym 1 mln dolarów może pochwalić się dziś 2,826 osób, o 738 tys. więcej osób niż w 2015 r. Duży wzrost (283 tys. osób) wykazały też Stany Zjednoczone. O 58 tys. osób mniej liczyło sobie z kolei grono miliarderów ze Szwajcarii, zaś o 43 tys. – z Chin.

W 2016 r. łącznie na świecie przybyło 596 tys. milionerów i ich liczba wynosi teraz 32,9 mln. Według raportu, w ciągu najbliższych pięciu lat ich grono wzrośnie najbardziej w Chinach, Indiach, Australii i Kanadzie. Suma majątków wszystkich krajów świata w ciągu 12 miesięcy wzrosła o 1,5 proc., do 256 bilionów dolarów.

Agnieszka Ślęzak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~edddii

Fajny tekst tylko proszę nie mylić miliarderów z milionerami,

! Odpowiedz
0 3 ~Ed

Jezu nie róbcie wstydu to ma byc portal finansowy ??? Majątek narodowy Polski 700 miliardów $ ??? Trochę więcej niż roczne PKB ? Wstyd pisać cos takiego nawet Na Wikipedii można przeczytać ze majątek narodowy Polski to ponad 5 bilionów $ Wstyd.

! Odpowiedz
1 0 ~olo

Stracili biliard, biedaki, ciekawe co takiego się stało?
Może spaliło się 1000 fabryk?
Może zawaliło się 100000 domów?
Albo ktoś ten biliard ukradł z ich banku?

! Odpowiedz
1 2 ~tuti-fruti

Co ta kobita wypisuje. Przecie tyle bzdetów to nawet i pan Rysiu Petru nie podaje.

! Odpowiedz
1 4 ~mamona

Piszcie do niej:

a.slezak@bankier.pl albo jezeli sie odbije to napiszcie do Kolanego k.kolany@bankier.pl

a on zapewne jej to przekaze. Nazatrudniali specjalistek od filologii ktore pisza aby pisac i wypisuje bzdury albo "fakty" niepoparte dowodami a pusty Bankier.pl placi mamone

! Odpowiedz
1 4 ~Aaaaaaa

A to ciekawe. Panstewa zadluzane sa po uszy i mowi sie ze nie da sie tego dluzu splacic, a ktos za chwile mowi o majatku panstwa. To jak to jest? Jak ja bym mial wartosc majatku 700tys zl a dlugu 800tys to liczono by ze mam dlugu -100tys.
Jak to policzono w tym artykule, bo nic nie jest wyjasnione co wchodzi w sklad tego majatku?

! Odpowiedz
0 3 ~rttyuiop

brakuje mi tu wyjaśnienia co autorzy tego raportu mają na myśli pisząc "majątek narodowy", no i jaka była metodologia liczenia.....

! Odpowiedz
4 1 ~WidzeSlysze

Na dluzsza mete wyjda do przodu.

! Odpowiedz
0 18 ~aaaa

Jak kurs waluty się zmieni to wartość ich majątku wzrośnie. Artykuł to szukanie sensacji na siłę.

! Odpowiedz
0 15 ~autor_komentarza

smutne ale coraz więcej propagandy na bankierze niż rzetelnych informacji

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil