REKLAMA
PIT 2023

Warren Buffett znowu miał nosa. Japońskie inwestycje biją rekordy

Michał Kubicki2024-02-09 14:08redaktor Bankier.pl
publikacja
2024-02-09 14:08

Rozpoczęte kilka lat temu przez Warrena Buffetta i jego Berkshire Hathaway inwestycje w największe japońskie holdingi dają efekty. Notowania całej piątki albo w tym roku ustanowiły historyczne szczyty, albo możliwe, że za chwilę to zrobią. Inwestycyjny kompas nie zawodzi.

Warren Buffett znowu miał nosa. Japońskie inwestycje biją rekordy
Warren Buffett znowu miał nosa. Japońskie inwestycje biją rekordy
fot. Jim Young / Reuters / Forum / / FORUM

Itochu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui i Sumitomo to pięć czołowych japońskich spółek zajmujących się handlem szeroką gamą towarów. Określane jako „sogo shosha” firmy są jednym z symboli japońskiej gospodarki. We wszystkie odważnie zainwestował Berkshire Hathaway kontrolowany przez multimiliardera Warrena Buffetta, o czym pisaliśmy w 2020 r.

Inwestycyjny kompas

W każdej z pięciu japońskich firm Buffett posiadał wtedy po nieco ponad 5 proc. udziałów. Jak obliczano, wspomniane pakiety akcji w momencie ogłoszenia zaangażowania warte były łącznie ok. 6,25 mld dolarów.

Od tego czasu holding Buffetta dokupywał akcje japońskich „domów handlowych”, jak potocznie się je nazywa. Obecnie posiada średnio 8 procent w każdym z nich, o wartości około 22,6 mld dol., po obecnym, niskim kursie jena do dolara.

Nawet pomimo potężnego osłabienia jena o około 25 proc. do amerykańskiej waluty w okresie 5 lat, zwyżki cen akcji dają pokaźną stopę zwrotu. Zresztą nie jest tak, że wytrawny inwestor zapomniał o ryzyku walutowym. Berkshire Hathaway posiada bowiem denominowane w jenach obligacje, a w zeszłym roku sprzedawał je dwa razy z kilkoma terminami zapadalności. 

Znów okazało się, że Buffett ma niezwykłego nosa do szukania okazji i jego inwestycyjny kompas, poza nielicznymi wyjątkami, go nie zawodzi. Gdy ogłaszano inwestycje, mówił, że japońskie spółki są „niewiarygodnie tanie”, więc zdecydował się na swego rodzaju arbitraż i postawił na to pieniądze.

Wybrał konglomeraty, które przypominają jego własny multibranżowy holding. Wspomnijmy, że poza Applem, Visą, Chevronem, Coca-Colą czy bankami, w portfolio Berkshire Hathaway znajdują dziesiątki firm, w tym takie, jak m.in. największa w Ameryce sieć postojów dla ciężarówek, warta kilkanaście miliardów dolarów czy koncerny medialne odpowiedzialne za szeroko rozumianą rozrywkę.

Początek roku z rekordami

Kursy japońskich spółek Buffetta biją od początku 2024 r. nowe historyczne szczyty. Zrobiły to już ceny akcji 4 z 5 japońskich samurajów miliardera. Kurs piątej jest blisko szczytu, który ustanowił w czerwcu ub. r.

W tym tygodniu zrobiła to najdroższa z nich, w której udział Berkshire jest też największy. Notowania Mitsubishi (8,6 proc. udziału BH) skoczyły w piątek do 2 831 jenów, podnosząc kapitalizację do 11,6 bln jenów, czyli około 111 mld dol. To nowy historyczny szczyt akcji, która zbiega się z 34-letnim rekordem Nikkei 225.

tradingeconomics.com

Sygnał do pójścia po nowy rekord dała informacja od Mitsubishi, że skupi akcje własne za kwotę 500 miliardów jenów (3,4 miliarda dolarów). Nazywając to „potwornym wykupem”, analityk firmy inwestycyjnej Jefferies cytowany przez „FT”, przypomniał, że firma posiada „kolejne 500 miliardów jenów nadwyżki gotówki, którą może także zwrócić akcjonariuszom”.

Drugi w kolejności pod względem kapitalizacji Itochu (10,42 bln jenów), w którym Buffett miał według ostatniego zgłoszenia do SEC 7,5 proc. udziałów, historyczny rekord ceny akcji osiągnął 2 lutego na poziomie 6 844 jenów. Itochu podtrzymał swoją prognozę całorocznego zysku za rok obrotowy na poziomie 800 miliardów jenów (5,35 mld dol.) oraz wyraził chęć dalszego odkupu akcji, który na bazie planu o wartości 75 mld jenów ustanowił w listopadzie ub. r.

tradingeconomics.com

Z kolei kurs Mitsui (8,2 proc. udziałów BH) znalazł się na historycznym szczycie 1 lutego, gdy kurs sięgnął 6 119 jenów, a kapitalizacja około 9 bln jenów. Spółka podała ostatnio wyniki, które co prawda były nieco gorsze rok do roku, ale podtrzymała politykę dzielenia się zyskami na poziomie 170 jenów rocznie, do tego poinformowała o umorzeniu akcji, które skupiła od listopada za 50 mld jenów,

Natomiast akcje Marubeni wzrosły 2 lutego do 2577 jenów po podniesieniu swoich prognoz zysków na bieżący rok obrotowy do rekordowego poziomu 530 miliardów jenów. Kurs znajduje się blisko historycznego szczytu ustanowionego w czerwcu ubiegłego roku na poziomie 2705 jenów. Spółka podniosła także swoją całoroczną dywidendę do 140 jenów na akcję i podała, że ​​wyda 25 miliardów jenów na skup akcji własnych. W wycenianej obecnie na 4,6 bln jenów (30,7 mld dol.) Berkshire Hathaway miał na koniec II kwartału 8,4 proc. akcji.

tradingeconomics.com

Kurs ostatniego z japońskiej piątki Buffetta Sumitomo Corporation na rekord wszech czasów wspiął się 23 stycznia br., kiedy wyniósł 3427 jenów, a kapitalizacja przekroczyła 4,1 bln jenów (27,4 mld dol.). Od tego czasu jest notowany w jego pobliżu, bo w piątek sesję skończyła na poziomie 3 323 jena. Co prawa w ostatnio ogłoszonych wynikach pokazano spadek rok do roku, ale nie zmieniło to podejścia do planów dywidendowych.

tradingeconomics.com

Wyrocznia powinna mieć rację

Inwestycje Berkshire Hathaway w Japonii to trochę samo nakręcająca się spirala. Ogłaszane co jakiś czas zwiększenia zaangażowania w każdą ze spółek zwracają uwagę szerokiego grona inwestorów, którzy traktując Warenna Buffetta jak guru, podążają za nim, kopiując jego ruchy. Na pewno jego posunięcia za każdym razem dają do myślenia, czy i tym razem wyrocznia z Omaha ma rację.

Z Japonią na ten moment ma. W okresie 5 lat (BH ogłosił posiadane pakiety w 2020 r., ale skupował je przez około rok wcześniej) stopy zwrotu wszystkich 5 firm wyglądają następująco: Mitsubishi (164 proc.), Itochu (286 proc.), Marubeni (262 proc.), Mitsui (600 proc.) i Sumitomo (161 proc.). Tylko w ostatnim roku zyskały odpowiednio 80 proc., 65 proc., 37 proc., 48 proc. i 44 proc.

Berkshire Hathaway według wcześniejszych zapowiedzi ma zamiar utrzymywać długoterminowe zaangażowanie w japońskie inwestycje. W zależności od wycen może zwiększyć je w każdą z firm do 9,9 proc., informował holding na początku swojej japońskiej przygody. Pewne jest jednak, że kiedy uzna, że czas na wyjście, zrobi to, nie oglądając się na innych, jak na przykład w przypadku chińskiego producenta aut elektrycznych BYD, reklamującego się hasłem "zbuduj swoje marzenia" (ang. Build Your Dreams).  

Michał Kubicki 

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. Telefon 728 927 242

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
ebm242
Super, będzie miał jeszcze więcej pieniędzy, których nie potrzebuje. Ma 93 lata więc musi zbudować sobie wielką trumnę aby upakować kasę i zabrać ze sobą w zaświaty....
msp
Kto wierzy w ten nos? Gość ma dojście do informacji, za które 99/100 poszło by siedzieć ! Zabić jednego = morderca , zabić 100 … itd w tej sprawie . Największy złodziej zbiera aplauz zamiast siedzieć w więzieniu. A nie sorry, to jednak cudowne dziecko !
nonnn
ten dziad mial takiego nosa ze ominol Bitcoina jak byl po 100dolarow
manfred-weber
Witam forumowiczów .....Może mi ktoś wytłumaczyć od której lokaty będzie POtrącony POdatek belki w wykonaniu POwców....POdobno minister finansów to szachista więc POmyśli na dwa ruchy do przodu
Powiedzmy dla uproszczenia mam dwie lokaty po 100 tys o tym samym terminie zapadalności na jednej zarobiłem 7% na drugiej 4%......Od
Witam forumowiczów .....Może mi ktoś wytłumaczyć od której lokaty będzie POtrącony POdatek belki w wykonaniu POwców....POdobno minister finansów to szachista więc POmyśli na dwa ruchy do przodu
Powiedzmy dla uproszczenia mam dwie lokaty po 100 tys o tym samym terminie zapadalności na jednej zarobiłem 7% na drugiej 4%......Od której będzie POtrącony Podatek belki?...Czy bedę musiał wystąpić do izby skarbowej o interpretację .....bo to tak ma być POdobno uproszczone.....
POzdrawiam....:):):)
manfred-weber
Warren a może ty coś doradzisz....Mamy w POlsce taką sytuację (dotyczy POdatku belki)
Jeden człowiek z układami isiderskimi POwiedzmy z dobrze POinformowanych wpłaca 50 tys i POwiela kapitał kilkukrotnie i nie zapłaci POdatku belki w wersji POprawionej przez PO
Z drugiej strony przychodzi emeryt ze 150 tys zł" zarabia"
Warren a może ty coś doradzisz....Mamy w POlsce taką sytuację (dotyczy POdatku belki)
Jeden człowiek z układami isiderskimi POwiedzmy z dobrze POinformowanych wpłaca 50 tys i POwiela kapitał kilkukrotnie i nie zapłaci POdatku belki w wersji POprawionej przez PO
Z drugiej strony przychodzi emeryt ze 150 tys zł" zarabia" na lokacie 5% i zapłaci POdatek od nadwyżki 100 tys.........POmocy Warren POmocy:):):).....bo mnie ogarnia POśmiewisko
inwestor.pl
Fenomen tego człowieka polega na tym, że jak on ogłosi, że coś kupił to od razu fundusze się na to rzucają, bo chcą mieć to samo i pompują kurs. Warren oczywiście kupuje taniej niż jego naśladowcy, więc ma lepsze wyniki.
vacarius
On nie musi mieć nosa On te wzrosty spowodował. Bo ma kasę i popularność. U nas jest jego naśladowca Zaorski ale puki co to nic takiego mu się jeszcze nie udało.
sterl
Trzeba podratować inwestycjami najbardziej zadłużony kraj na świecie.. 240%... tyle że ma nadwyżki handlowe, a USA stały i stale rosnący deficyt..
faramir_z_gondoru
Gostek swoją kasą jest w stanie wpłynąć na każdą giełdę na świecie, a Wy piszecie że miał nosa.
mirek6504
Warren też jest właścicielem truck stop w USA ,,, Pilot,, & Fling j gdzie panuje totalny brud smród I ubustwo

Powiązane: Japonia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki