REKLAMA

Buffett zainwestował w japońskich gigantów handlu

2020-08-31 07:24
publikacja
2020-08-31 07:24
fot. RICK WILKING / FORUM

Warren Buffett zrobił sobie prezent na 90. urodziny. Kontrolowana przez niego Berkshire Hathaway ogłosiła, że zainwestowała w największe japońskie firmy handlowe.

Itochu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui i Sumitomo to pięć czołowych japońskich spółek zajmujących się handlem szeroką gamą towarów. Określane jako „sogo shosha” firmy są jednym z symboli japońskiej gospodarki – w innych krajach handel odbywa się raczej poprzez przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w wąskich branżach. O japońskiej piątce głośno dziś jest ze względu na ostatnie posunięcie Warrena Buffetta.

Kontrolowana przez obchodzącego wczoraj 90. urodziny legendarnego inwestora spółka Berkshire Hathaway ogłosiła, że w każdej z pięciu japońskich firm posiada po nieco ponad 5 proc. udziałów. Zakupy były realizowane przez ostatni rok, poprzez regularne transakcje na tokijskiej giełdzie. Jak oblicza CNBC, bazując na cenach z piątkowego zamknięcia, wspomniane pakiety akcji warte są łącznie ok. 6,25 mld dolarów.

Znany z długoterminowych inwestycji Warren Buffett i tym razem zapewnia, że w japońskie spółki wszedł z myślą o wieloletnim horyzoncie.

- Berkshire Hathaway ma zamiar utrzymywać długoterminowe zaangażowanie w japońskie inwestycje. W zależności od wycen, Berkshire może zwiększyć zaangażowanie w każdą z firm do 9,9 proc. – czytamu w komunikacie spółki.

Jako przykład długoterminowego zaangażowania Berkshire sama spółka podała Coca-Colę (w portfelu Buffetta od 32 lat), American Express (29 lat) czy Moody’s (20 lat).

- Jestem zachwycony możliwością uczestniczenia w przyszłości Japonii i pięciu wybranych przez nas spółek. Owa piątka posiada wiele przedsiębiorstw joint-venture na całym świecie i chcielibyśmy mieć jeszcze więcej tego typu partnerstw. Wierzę, że w przyszłości mogą pojawić się korzyści dla obu stron – powiedział cytowany w komunikacie Buffett.

Jak podkreśla amerykańska spółka, japońskie inwestycje nie będą się wiązać dla niej z dużą ekspozycją na ryzyko walutowe. Berkshire Hathaway posiada bowiem denominowane w jenach obligacje o wartości 625,5 mld JPY (5,93 mld USD), które zapadają od 2023 aż do 2060 r.

Ruch w interesie

„Japońskie zakupy” to kolejne posunięcie w wykonaniu legendarnego inwestora, który na początku roku – w szczycie pandemicznego krachu – posądzany był o nadmierną bierność.

Jak informowaliśmy dwa tygodnie temu, do portfela Buffetta trafiły akcje Barrick Gold, jednego z największych producentów złota na świecie. Wcześniej inwestor z Omaha w stanie Nebraska kupił aktywa gazowe spółki Dominion Energy.

Buffett jednocześnie ograniczył zaangażowanie w sektor bankowy. W ciągu kwartału Berkshire sprzedała 26 proc. posiadanych przez siebie akcji Wells Fargo, 62 proc. akcji JP Morgan oraz zupełnie wyszła z inwestycji w Goldman Sachs. Jeszcze wcześniej amerykański inwestor wyszedł z inwestycji w linie lotnicze.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
mirek6504
Dlaczego Buffett inwestuje za granica ?? Bo amerykanska gospodarka nie istnieje oto jest dobitny przykład
itso_ready_to_by_cool
Itochu Corporation
It has six major operational divisions specializing in metals/minerals, machinery
Machinery: Includes plant projects, marine, aerospace, automotive, construction/industrial machinery and healthcare
Metals and minerals: Engages in mining and ore trading, steel and non-ferrous metal trading, coal and nuclear
Itochu Corporation
It has six major operational divisions specializing in metals/minerals, machinery
Machinery: Includes plant projects, marine, aerospace, automotive, construction/industrial machinery and healthcare
Metals and minerals: Engages in mining and ore trading, steel and non-ferrous metal trading, coal and nuclear fuel trading and solar power.[40]

https://en.wikipedia.org/wiki/Itochu
marianpazdzioch
Handel jest odporny na wysoką inflację, hiperinflację itp.
itso_ready_to_by_cool
rozbieżności czasowa miedzy wypłatom a konsumpcją nie pozwala na wprost proporcjonalną rekompensatę wzrostu dochodu
itso_ready_to_by_cool odpowiada itso_ready_to_by_cool
WYPŁATĄ i cały geniusz szlak trafił :D
itso_ready_to_by_cool odpowiada itso_ready_to_by_cool
czyli sprawiedliwie podwyżka by musiała być wyższa niż wzrost inflacji a o ile to już zależeć by mogło od wskaźnika konsumpcji im więcej byśmy kupowali tym mniejsza wypłata ale znowu mamy do czynienia z rozbieżnością czasową miedzy zmianą wskaźnika a konsumpcją dlatego jak ktoś ma wątpliwości to poproszę o czyli sprawiedliwie podwyżka by musiała być wyższa niż wzrost inflacji a o ile to już zależeć by mogło od wskaźnika konsumpcji im więcej byśmy kupowali tym mniejsza wypłata ale znowu mamy do czynienia z rozbieżnością czasową miedzy zmianą wskaźnika a konsumpcją dlatego jak ktoś ma wątpliwości to poproszę o protokół rozbieżności
marianpazdzioch odpowiada itso_ready_to_by_cool
Zależy co się sprzedaje. Jeśli kabriolety, to tak, ale jeść czy ubrać się trzeba tak czy owak.
kwjm odpowiada itso_ready_to_by_cool
Szlag trafił.
itso_ready_to_by_cool odpowiada kwjm
dzięki faktycznie pozdrawiam :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki