REKLAMA

WIG20 poszedł w stronę ostatnich maksimów. Grudzień rozpoczęty najlepiej w Europie

Michał Kubicki2022-12-01 17:29redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-12-01 17:29

Wśród inwestorów na GPW panował pozytywny nastrój, który z nawiązką przeniósł sentyment z rynków bazowych. Wzrosty sektorów wagi ciężkiej zdecydowały o jednoznacznym wyniku sesji. 

WIG20 poszedł w stronę ostatnich maksimów. Grudzień rozpoczęty najlepiej w Europie
WIG20 poszedł w stronę ostatnich maksimów. Grudzień rozpoczęty najlepiej w Europie
fot. Krystian Maj / / FORUM

Na rynkach dominowały pozytywne nastroje po tym, jak prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powell zasygnalizował, że bank centralny USA spowolni tempo podwyżek stóp procentowych, co wywołało swego rodzaju euforię na Wall Street. Ponadto władze Chin, słowami wicepremier Chunlan m.in. o tym, że wirus Covid-19 jest mniej zakaźny, zdają się sygnalizować zmianę podejścia do pandemii i swojej polityki „zero Covid”.

WIG20 zyskał 1,73 proc. przy wzroście WIG o 1,44 proc. W prawie równym tempie zyskiwały mWIG40 i sWIG80, kończąc dzień wyżej o odpowiednio 1,01 i 0,96 proc. Obroty przekroczyły 1,45 mld zł, z czego 1,27 mld dotyczyło spółek z WIG20.

Poza tym był to kolejny dzień publikacji wskaźników ekonomicznych światowych gospodarek. Tym razem inwestorzy przyglądali się przede wszystkim odczytom PMI, które wciąż pokazują spowolnienie w Europie, w tym w Polsce, gdzie odczyt był siódmy miesiąc z rzędu poniżej progu 50 pkt.

Inwestorzy byli jednak pod wrażeniem słów Powella, wobec czego obawy o słabnąca gospodarkę nie wywarły wielkiego wpływu na indeksach. Może to zrobić piątkowa publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy, tzw. payrollsów - kluczowego wydarzenia na rynkach bieżącego tygodnia. Gołębi odbiór wypowiedzi Powella przełożył się na przecenę dolara, co wydatnie wspierało rynki surowcowe.

Po starcie handlu w USA obserwowane było cofnięcie po mocnych wzrostach z dnia poprzedniego. Nie przeszkodziło to jednak w zbliżeniu się WIG20 do kilkumiesięcznych maksimów wykreślonych w połowie listopada. W pierwszy dzień grudnia skala wzrostów indeksu była najwyższa w Europie wśród najważniejszych benchmarków.

Na GPW w ujęciu sektorowym przeważały wzrosty średnich branżowych z wyraźną dominacją po względem skali paliw (4,32 proc.), energii (3,27 proc.) i banków (2,32 proc.). Do tego wzrost górnictwa (2,24 proc.) przesądził o wzrostowym obrazie sesji. Zarówno na bankach, paliwach, jak i górnictwie obroty w każdym przypadku przekroczyły 200 mln zł. Spadki zaliczył indeks gry (-3,57 proc.) i leków (-1,88 proc.) oraz spółek spożywczych, mediów i motoryzacji, jednak w skali mniejszej niż 1 procent.

W WIG20, podobnie jak w branżowym rozdaniu, wyróżniły się kursy PKO (4,66 proc.), PKN Orlen (4,5 proc.) i PGE (4,48 proc.), ale wyraźnie zyskały także akcje CCC (4,05 proc.) i KGHM-u (3,58 proc.). Kurs Orlenu jest najwyżej od 24 sierpnia, a kapitalizacja spółki zbliża się do 80 mld zł.

Pod względem skali obrotów dominował PKN Orlen, gdzie przekroczono pułap 240 mln zł, ale sporo też handlowano na Allegro (2,93 proc. przy 158 mln zł), PKO (137,7 mln), CD Projekcie (-5,65 proc. przy 125 mln zł) i JSW (-3,4 proc., przy 113 mln zł).

Kurs Allegro odbił po trzech spadkowych sesjach z rzędu. Kurs CD Projektu zalicza kolejny dzień spadków, pogłębiając przecenę trwającą od szczytu z listopada. Spółka poinformowała, iż Michał Nowakowski, członek zarządu CD Projekt, sprzedał 50 tys. akcji spółki za łącznie ok. 6,6 mln zł.

Poza CD Projektem i JSW przeceny w blue chipach doświadczyły kursy Pepco (-4,53 proc.), Santandera (-1,32 proc.) i Kruka (-1,01 proc.).

W drugiej linii mocno zniżkowały akcje Neuki (-4,85 proc.) po tym jak spółka podała, że wiceprezes kupił kilka tysięcy akcji poza rynkiem po cenie 216,28 zł. Na koniec sesji na rynku płacono za papier 628 zł.

W tym segmencie najwięcej zyskał kurs Comarchu (6,18 proc.), a więcej zyskały także Tauron (4,36 proc.) i Develia (4,14 proc.). Po wynikach wzrosły notowania LiveChatu (2,38 proc.), a spółka poinformowała także, iż chce wypłacić z zysku netto za rok obrotowy 2022/2023 dywidendę zaliczkową w wysokości 1,46 zł na akcję.

Na szerokim rynku skalą spadków przy wysokich obrotach wyróżnił się Biomed (-9,38 proc.), który poinformował o cenie akcji w procedurze ABB. Równie mocno spadł kurs Rafako (-9,1 proc.) po informacji o wycofaniu się Michała Sołowowa z planów zakupu kontrolnego pakietu akcji spółki. Wzrosty NT Capital (24 proc.) to efekt przedłużenia terminu realizacji kluczowej dla spółki umowy inwestycyjnej. Wyraźnie wzrósł kurs Polimeksu (9,25 proc.), ale nie podano nowych informacji w systemie ESPI.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
langdon25
Rafał co tam u ciebie ?

Dalej naganiasz na wig20 ?

Jak idzie sprzedaż czapek ma Insta ?
simonsoft8
pewnie rafał leży czekając jak dow jones pójdzie w gorę. zadajesz pytanie gościowi który nie wierzy we wzrosty
lipsk
Co tam inflacja, wysokie stopy procentowe w bankach, recesja za pasem, kryzys zadłużeniowy wielu państw , wojna w toku i euforyczne zakupy ? Niech sobie przypomnę co to znaczyć może i w jakiej to ja książce o tym czytałem ?
bha
Mamona coraz więcej i więcej mamony i zyski, przepadziste zyski dla garstki niestety są pępkiem świata i to raczej bez względu na wszystko. Cóż....... Niestety nic dobrego to raczej już nie przyniesie dla większości % osób. Niestety
bawara
Euforyczne zakupy przy WIG 20 1750pkt. Czekajcie na 2200-wtedy będziecie wchodzić?Masakra...
simonsoft8 odpowiada bawara
tam gdzie mieszkam jp morgan robi to samo, kupuje akcje jak trzeba sprzedać. wygląda na to, jp morgan jest jedynym kupcem jak tw. jarząbek
iluminata_4
Wzrosty budowane na hiperinflacji i desperackim opychaniu jak największej ilości akcji przed krachem gospodarczym w 2023 :)
bha
Gra pozorów i udawanie jarząbka dopóki się da i uda.
dlaczemuktoszajalmojnick
Kupujcie szybciej, bo już chciałbym szortować, a nie mam pewności czy już wszyscy zdążyli się obkupić, dlatego wciąż czekam:)

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki