REKLAMA

PMI: polski przemysł wciąż w głębokim kryzysie

Krzysztof Kolany2022-12-01 09:30główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-12-01 09:30

Choć listopad przyniósł niewielki wzrost wskaźnika PMI, to według autorów badania polski sektor wytwórczy wciąż pogrążony był w głębokim kryzysie. Dobrą wiadomością jest jedynie raportowany spadek kosztów produkcji.

PMI: polski przemysł wciąż w głębokim kryzysie
PMI: polski przemysł wciąż w głębokim kryzysie
fot. Kzenon / / Shutterstock

W listopadzie PMI dla polskiego przemysłu osiągnął wartość 43,4 pkt, siódmy miesiąc z rzędu utrzymując się poniżej poziomu 50 punktów. Taki odczyt sygnalizuje szybki spadek aktywności ekonomicznej. Jednocześnie jest to rezultat wyraźnie wyższy od 42,0 pkt. odnotowanych w październiku oraz najwyższy od pięciu miesięcy.

Listopadowy odczyt polskiego PMI okazał się też wyższy od oczekiwanych przez ekonomistów 42,9 pkt. Mamy więc do czynienia z pewną pozytywną niespodzianką, aczkolwiek wciąż zbieżną z głęboką recesją w sektorze przetwórczym.

- Według najnowszych wyników badań PMI polski sektor wytwórczy znów gwałtownie się skurczył – produkcja i nowe zamówienia ponownie spadły. Niesprzyjające środowisko makroekonomiczne było często wymieniane jako przyczyna spadku popytu. Firmy nie widziały innego wyjścia niż redukowanie zapasów, ograniczenie zakupów czy likwidowanie miejsc pracy – czytamy w listopadowym raporcie S&P Global.

Gwałtowny spadek – lecz wolniejszy niż w październiku – odnotowano w przypadku zarówno bieżącej produkcji, jak i nowych zamówień. Producenci skarżyli się na spadek sprzedaży na kluczowych rynkach europejskich, co nie powinno dziwić, zważywszy na recesyjne odczyty PMI napływające ze strefy euro. Spadek zamówień zmusił firmy produkcyjne do redukcji etatów: zarówno poprzez wstrzymanie rekrutacji, jak i zwolnienia pracowników.

Odnotowano także niższą aktywność zakupową producentów, co osłabiło presję na dostawców. W związku z tym zaczęły zanikać raportowane przez poprzednie dwa lata trudności związane z pozyskiwaniem materiałów i logistyką. To przyczyniło się także do złagodzenia presji kosztowej, która spadła do najniższego poziomu od dwóch lat. - Mimo to ogólne ceny nadal rosły w przyspieszonym tempie, czemu sprzyjały wysokie ceny gazu i energii elektrycznej. W efekcie ceny wyrobów gotowych też gwałtownie wzrosły – dodają autorzy listopadowego raportu.

- Polski sektor produkcyjny bez wątpienia pogrążony jest w głębokim kryzysie. Niepewność gospodarcza, wojna w Ukrainie i wysoka inflacja osłabiają popyt, sprzedaż i produkcję. Nic więc dziwnego, że firmy nadal dokonują cięć w zatrudnieniu, zakupach i zapasach, starając się zachować ścisłą kontrolę nad kosztami i marżami – tak wyniki listopadowego badania skomentował Paul Smith, ekonomista S&P Global Market.

Wskaźnik PMI kalkulowany jest na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród menedżerów firm przemysłowych. Proszeni są o porównanie z poprzednim miesiącem wielkości nowych zamówień (30 proc.), produkcji (25 proc.), zatrudnienia (20 proc.), prędkości dostaw (15 proc.) oraz zapasów (10 proc.). Wyniki poniżej 50 punktów sygnalizują spadek aktywności ekonomicznej w badanym sektorze, zaś odczyty powyżej 50 punktów wskazują na ekspansję gospodarczą.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (83)

dodaj komentarz
tomkooo odpowiada (usunięty)
dokladnie, zwyciestwo w walce, w ktorej nie mozna atakowac przeciwnika, niezle jaja ;)
usa ladnie upieklo 2 pieczenie na 1 roznie - europa w czarnej d. czeka nas ogromny kryzys + usa sprzeda np. nam kupe uzbrojenia (pewnie na kredyt bo kasy nie mamy), ruscy w czarnej d. (pewnie za to, ze nie chcieli przeciwko chinom wystapic).
simonsoft8
dane urzędowe wyglądają podobnie
kaczyslaw_
Rok się jeszcze nie skończył, TV*** jeszcze nie dostało nowej wyższej zapomogi, ale po komentarzach maroka widać, że ta zapomoga już działa.
baibina
Jak tam Izera Ruszyła już z produkcją Polskich Samochodów Elektrycznych? :) Bo zdaje się ze Polskie szwalnie po dwoch latach i wydaniu 250 mln zł nie uszyciu ani jednej maseczki juz zakonczyly dzialanosc :)
kaczyslaw_ odpowiada (usunięty)
Przecież Izera to wymysł łżemiera...
baibina
Tylko w Polsce rzadzą tacy komunistycznie idioci ze myslą ze Zadekretują jak za Gierka budowe polskiego samochodu elektrycznego, ze dadzą 7 mld zł i powołają jak 70 lat temu do istnienia FSO i w Polsce znowu zaczną jezdzić male fiaty.. sorry małe izery :)
marok odpowiada baibina
Wiesz ile Musk zarabia na jednej sztuce swoich samochodów? Teraz to naprawdę opłacalny biznes, tym bardziej ,że on będzie produkował w Niemczech , gdzie koszty produkcji sa dużo wyższe niż w Polsce.

Izera będzie istnieć dopóki nie zniszczą jej komunistyczni platformiani agenci Niemiec .

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki