REKLAMA

WIG20 odrobił wczorajsze straty. Energetyce lżej bez węgla

2021-07-23 17:30
publikacja
2021-07-23 17:30
WIG20 odrobił wczorajsze straty. Energetyce lżej bez węgla
WIG20 odrobił wczorajsze straty. Energetyce lżej bez węgla
fot. Borys Skrzyński / / Puls Biznesu

Piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie nie należała do najbardziej burzliwych, czego dowodem były niskie obroty. Na tle reszty stawki wyróżniły się państwowe koncerny energetyczne oraz surowcowe.

WIG20 zyskał dziś 0,56 proc. rosnąc do 2242,41 pkt. Tym samym główny indeks GPW w całości odrobił straty poniesione w trakcie czwartkowej sesji i zameldował się o włos wyżej niż w środę (2241,97 pkt).

Lekka zieleń towarzyszyła dziś także indeksom mniejszych spółek – mWIG40 (0,29 proc.) i sWIG80 (0,36 proc.). Przełożyło się to na wzrost szerokiego indeksu WIG o 0,46 proc. Zdecydowanie zawiodły natomiast obroty, które ledwie przekroczyły 560 mln zł.

Wśród największych polskich spółek zdecydowanie wyróżniała się dziś energetyka. Akcje PGE podrożały o 5,63 proc., zaś Tauronu o 3,70 proc. Bezpośrednim powodem wzrostów było ogłoszenie podpisania porozumienia dotyczącego wydzielenia aktywów węglowych i ich integracji w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Więcej na ten temat w tym artykule. Z tego samego powodu w górę szły dziś także akcje Enei (3,66 proc.).

Dobrze radził sobie także sektor surowcowy reprezentowany przez KGHM i JSW, których akcje solidarnie poszły w górę o 2,42 proc. Miedziowy gigant był do tego najmocniej handlowaną spółką na parkiecie (67,7 mln zł), a w przyciągnięciu zainteresowania ze strony inwestorów z pewnością pomogła mu drożejąca miedź, której ceny zawróciły w rejon 9500 USD za tonę.

Na szerokim rynku warto było zwrócić uwagę na akcje Plaza Centers, które podrożały o 48 proc. Dwucyfrowo w górę także m.in. Ursus (12,7 proc.) i Larq (13,37 proc.). Dnia do udanych nie zaliczą natomiast akcjonariusze Brastera (-18,58 proc.), Mostostalu Płock (-7,65 proc.) czy Grupy Azoty (-5,94 proc.)

Na głównym rynku zadebiutowały dziś prawa do akcji spółki Cavatina, dewelopera powierzchni biurowych. Pierwszy dzień papierów debiutanta upłynął pod znakiem spadków, choć ostatecznie skończyło się jedynie na -0,04 proc.

W przyszłym tygodniu na warszawskim parkiecie na dobre rozkręci się sezon publikacji wyników za II kwartał. Na pierwszy ogień pójdą m.in. Millennium, Orange, Santander czy Orlen. Rozkład jazdy jak co tydzień znaleźć można w artykule z cyklu „Tym będą żyły rynki”.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
men24a
Polska myśl techniczna to wycinanie lasów, filtrów cząstek stałych czy katalizatorów. Palenie węglem najlepiej brunatnym. Wiele mamy do zaoferowania Europie i światu. W najnowocześniejszych czołgach Abrams. które zakupimy doposazymy w polskie wynalazki czyli mopa, sorry kropidło i krzyże.
itso_a_dlaczego
ale to nie nasza wina tylko elit

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki