REKLAMA

Votum: W sprawach o bezumowne korzystanie z kapitału banki przegrywają 97 proc. spraw

2023-05-30 09:16
publikacja
2023-05-30 09:16

Liczba wyroków sądowych w sprawach frankowych w pierwszym kwartale 2023 roku wzrosła do co najmniej 3,8 tys. z 1,7 tys. rok wcześniej, udział korzystnych dla frankowiczów wyroków wynosi 97,5 proc. W sporach banków z kredytobiorcami o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału banki przegrały dotychczas łącznie 97 proc. spraw - wynika z danych zebranych przez Votum Robin Lawyers.

Votum: W sprawach o bezumowne korzystanie z kapitału banki przegrywają 97 proc. spraw
Votum: W sprawach o bezumowne korzystanie z kapitału banki przegrywają 97 proc. spraw
/ Materiały spółki

Z danych Votum wynika, że w 83 wyrokach w I kwartale wygrały banki, co stanowi 2,15 proc. wszystkich spraw, a w 15 sprawach (co stanowi 0,4 proc.) doszło do uchylenia wyroku przez sąd II instancji i przekazania go do ponownego rozpoznania sądowi I instancji.

Votum podało, że spośród 3.747 korzystnych wyroków, które zapadły w I kwartale, sądy w 3.660 sprawach (97,5 proc.) opowiedziały się za stwierdzeniem nieważności umowy kredytowej.

Natomiast w 87 wyrokach (2,5 proc.), sądy zdecydowały się na utrzymanie umowy w mocy z pominięciem nieuczciwych warunków umownych w zakresie klauzuli przeliczeniowej (tzw. odfrankowienie).

Z danych Votum, wynika, że w I kwartale 2022 roku zapadły na rynku 1.703 wyroki (z czego 97 proc. na korzyść kredytobiorców).

Votum poinformowało, że wyraźny wzrost widać także w liczbie wyroków sądów II instancji, które wydały 813 rozstrzygnięcia. Kredytobiorcy wygrali prawomocnie 806 spraw, co stanowi 99 proc. wszystkich takich rozstrzygnięć.

Votum po raz pierwszy przedstawiło statystyki spraw dotyczących pozwów banków z roszczeniami o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału. Statystyki te nie dotyczą żadnego konkretnego okresu, a są zbiorem spraw, do których udało się Votum dotrzeć.

"Z punktu widzenia spraw frankowych istotne wdaje się zobrazowanie sytuacji sporów banków z kredytobiorcami o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału. Sądy powszechne mierząc się z tym zagadnieniem prawnym, wydały do tej pory co najmniej 118 wyroków, w których zweryfikowały podstawy prawne zgłaszanych przez banki roszczeń" - powiedział radca prawny Wojciech Bochenek z Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych sp. k.

Podał, że w 114 przypadkach (97 proc.) sądy stanęły po stronie konsumentów, natomiast w 4 sprawach przyznały rację bankom (3 proc.).

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydać ma 15 czerwca wyrok w sprawie C-520/21, dotyczącej wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu CHF.

"Możemy śmiało powiedzieć, że sądy powszechne ukształtowały orzecznictwo w sprawach frankowych, gdzie dokonującym rozstrzygnięciem jest stwierdzenie nieważności umowy kredytowej, a Kredytobiorcy wygrywają prawomocnie 99 proc. spraw" - powiedział Bochenek.

"Wszyscy oczekują na wyrok TSUE w przedmiocie roszczeń o bezumowne korzystanie z kapitału, który będzie miał miejsce 15 czerwca. Natomiast mam wrażenie, że sądy zaczynają wypracowywać jednolite stanowisko w sprawach o bezumowne korzystanie z kapitału, w którym banki przegrywają 97 proc. spraw. W tym przedmiocie sądy słusznie przyjmują, że ochrona konsumenta wynikająca z Dyrektywy 93/13 nie daje bankom podstaw do domagania się dodatkowych roszczeń w wyniku zawarcia w treści umowy kredytowej nieuczciwych postanowień umownych, których usunięcie z umowy skutkuje nieważnością umowy" - dodał. (PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ja-gna
a ile tych wyroków już jest?

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki