REKLAMA

W nieruchomości komercyjne w Polsce zainwestowano w III kwartale 1,5 mld euro

2021-11-04 16:59
publikacja
2021-11-04 16:59
W nieruchomości komercyjne w Polsce zainwestowano w III kwartale 1,5 mld euro
W nieruchomości komercyjne w Polsce zainwestowano w III kwartale 1,5 mld euro
fot. Michal Staniewski /

W trzecim kwartale br. w nieruchomości komercyjne w Polsce zainwestowano 1,53 mld euro, a od początku roku 3,53 mld euro - wynika z raportu firmy doradczej CBRE. Dodano, że w rośnie liczba transakcji w najmie instytucjonalnym.

Jak wskazano w czwartkowej informacji CBRE, w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wartość obrotu na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła 3,53 mld euro. "Na ten wynik składały się 104 transakcje" - przekazano.

Analitycy zaznaczyli, że to wynik o 13 proc. niższy w porównaniu rok do roku, ale w samym trzecim kwartale 2021 r. odnotowano 41-proc. wzrost.

Wskazano, że najmocniejszy okazał się trzeci kwartał – wolumen inwestycyjny wyniósł 1,53 mld euro, podczas gdy w poprzednich kwartałach było to 0,77 mld euro w drugim kwartale i 1,23 mld euro w pierwszym kwartale.

Cytowany w informacji Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE, zwrócił uwagę, że COVID nie zatrzymał naszego rynku nieruchomości komercyjnych. "Nieco niższy poziom aktywności inwestycyjnej w okresie pierwszych trzech kwartałów jest pokłosiem pandemii i przedłużających się procesów na rynku z jej powodu oraz zmiany najbardziej pożądanych aktywów z biur na logistykę" - wskazał.

Z raportu CBRE wynika, że "umacnia się pozycja sektora logistycznego jako największego komponentu wolumenu inwestycyjnego". Od początku 2021 r. transakcje logistyczne stanowiły 47 proc. wszystkich transakcji, podczas gdy sektor biurowy odpowiadał za 35 proc., a handlowy za 13 proc. Podkreślono, że w trzecim i pierwszym kwartale odnotowano transakcje w sektorze hotelowym, który w zeszłym roku znacznie ucierpiał ze względu na pandemię.

"Widzimy też umacniającą się rolę sektora najmu instytucjonalnego. Na tym rynku odbyło się wiele transakcji" - zaznaczył Felicki.

Dodano, że w nieruchomości w Polsce inwestują głównie Europejczycy. "Głównym źródłem kapitału na polskim rynku inwestycyjnym niezmiennie pozostaje Europa, która stanowi 58 proc. całkowitego wolumenu" - wskazano. Dodano, że 20-proc. udział ma kapitał pochodzący z Ameryki Północnej; 7-proc. z Azji, a 3-proc. z Afryki. Rodzimy kapitał to 2 proc. ogólnego wolumenu inwestycyjnego. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki