REKLAMA

W całej Europie rosną ceny gazu, prądu i benzyny

2021-10-09 08:05
publikacja
2021-10-09 08:05
W całej Europie rosną ceny gazu, prądu i benzyny
W całej Europie rosną ceny gazu, prądu i benzyny
fot. PHIL NOBLE / / Reuters

Od 1 października wzrosły ceny gazu i prądu m.in. we Włoszech, Francji i Wielkiej Brytanii. Przeciętne francuskie gospodarstwo domowe wyda w tym roku na gaz o 800 euro więcej; włoskie rodziny będą musiały przeznaczyć na prąd i gaz o 355 euro więcej. Rosną też ceny paliwa, najszybciej na Węgrzech, gdzie za benzynę trzeba płacić blisko 30 proc. więcej niż rok temu.

We Włoszech 1 października cena prądu wzrosła o prawie 30 proc., a gazu o ok. 14 proc. Stowarzyszenia obrony praw konsumenckich obliczyły, że Włosi zapłacą za prąd i gaz o 355 euro rocznie więcej. Rząd Mario Draghiego przeznaczy 3 mld euro na zniwelowanie skutków podwyżek dla najuboższych rodzin. 3 mln gospodarstw domowych otrzyma ulgę w opłatach za prąd, 2,5 mln - za gaz. W rezultacie skutki podwyżek będą dla najuboższych rodzin niemal niezauważalne. Według krajowego regulatora energii, bez interwencji państwa podwyżki musiałyby być jeszcze wyższe. Rząd zapowiedział również wsparcie dla małych firm. W ostatnim kwartale 2021 r. paliwo ma zdrożeć o 20 proc. Oznacza to, że każda rodzina wyda na paliwo o 799 euro więcej w skali roku - szacuje organizacja konsumencka Codacons.

We Francji od 1 października cena gazu dla indywidualnych odbiorców wzrosła o 12,6 proc. Od stycznia gaz podrożał o 57 proc., co oznacza wydatki większe o średnio 800 euro rocznie. Premier Jean Castex ogłosił, że rząd podejmie działania w celu zablokowania do kwietnia 2022 r. kolejnych podwyżek cen gazu. Premier zapowiedział też ograniczenie do 4 proc. zaplanowanej na luty 2022 r. kolejnej podwyżki cen prądu, które miały wzrosnąć także o 12 proc. Środkiem łagodzącym ten wzrost ma być obniżka podatku od energii elektrycznej. Minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire nie wykluczył też działań mających zahamować wzrost cen paliw.

W Wielkiej Brytanii obowiązuje limit cen energii, który od 1 października został podniesiony o ok. 12 proc. W przypadku standardowej taryfy z przeciętnym zużyciem energii oznacza to roczny wzrost opłat o 139 funtów. Dodatkowo jest prawdopodobne, że od kwietnia 2022 r. limit zostanie ponownie podniesiony – według analityków, wzrost cen może sięgnąć nawet 400 funtów rocznie w przypadku standardowej taryfy. Średnia cena benzyny bezołowiowej we wrześniu była o ponad 19 proc. wyższa niż rok wcześniej, oleju napędowego - o blisko 18 proc.

W Niemczech 38 dostawców gazu ogłosiło, że cena tego surowca dla konsumentów wzrośnie w ostatnim kwartale br. o średnio 13 proc. - podaje portal Verivox. W pierwszym półroczu 2021 r. przeciętne gospodarstwo domowe musiało zapłacić za prąd i gaz o 4,7 proc. więcej niż w drugim półroczu 2020 r. Według Verivox cena prądu w ciągu ostatniego roku wzrosła o 6,6 proc.

W Czechach wzrost cen prądu jest na razie widoczny głównie w cenach hurtowych. Kontrakty na dostawę energii elektrycznej w 2022 r. wzrosły w stosunku do początku br. o ponad 150 proc. Część firm już zapowiedziała zmianę cenników dla indywidualnych odbiorców. Premier Andrej Babisz zadeklarował w trakcie kampanii przed rozpoczynającymi się w piątek dwudniowymi wyborami parlamentarnymi, że rząd jest gotowy czasowo znieść podatek VAT na energię elektryczną dla gospodarstw domowych, co zapobiegłoby podwyżkom. Eksperci zwracają uwagę, że taki krok wymagałby akceptacji Komisji Europejskiej.

Na Słowacji komentatorzy i politycy uspokajają, że wzrost hurtowych cen gazu i prądu nie przełoży się szybko na indywidualnych odbiorców. Wicepremier, minister gospodarki Richard Sulik uważa, że w 2022 r. cena prądu dla gospodarstw domowych wzrośnie najwyżej o 10 proc., a gazu o 18 proc. Przewiduje jednak, że podwyżki w 2023 r. mogą być dużo wyższe.

Na Węgrzech gospodarstwa domowe nie odczuły na razie wzrostu cen prądu i gazu, gdyż taryfy są kontrolowane przez państwo. Według danych Węgierskiego Urzędu Regulacji Energetyki i Usług Użyteczności Publicznej cena gazu dla ludności w Budapeszcie była w sierpniu najniższa w UE (3,2 eurocenta/kWh), a cena energii należała do najniższych (11,69 eurocentów/kWh). Jak informuje portal globalpetrolprices, w pierwszym półroczu br. na Węgrzech najbardziej w Europie wzrosły za to ceny paliwa. Obecna cena benzyny jest o 29,3 proc. wyższa niż rok temu, cena oleju napędowego wzrosła o 36 proc.

W Belgii rachunki gospodarstw domowych za prąd i gaz mogą w tym roku wzrosnąć o ponad 700 euro - poinformowała telewizja VRT, powołująca się na dane regulatora rynku CREG. Jeszcze miesiąc temu koszt tych podwyżek szacowano na 600 euro rocznie. Według obecnych przewidywań przeciętna belgijska rodzina zapłaci blisko 600 euro więcej za gaz i 116 euro więcej za prąd. Jak podała VRT, rząd rozważa czasowe obniżenie podatku VAT na energię lub zamrożenie cen.

W Holandii przeciętne gospodarstwo domowe musi się liczyć ze podwyższeniem rachunków za gaz o 1000 euro rocznie - szacował w zeszłym tygodniu bank Rabobank.

W Hiszpanii w ciągu ostatniego tygodnia hurtowe ceny energii wzrosły o ponad połowę, osiągając najwyższą wartość w historii. Rząd zwrócił się do Komisji Europejskiej o przeprowadzenie reformy skutkującej obniżką cen i koordynację zakupów gazu dla państw UE. W sąsiedniej Portugalii cena prądu na hurtowym rynku energii również bije historyczne rekordy.(PAP)

sw/ ksta/ bjn/ bml/ ptg/ mw/ luo/ apa/ zat/ adj/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (10)

dodaj komentarz
ajwaj_
Balbina i PISia-Boyz
grzecznie do kolejki do Niemców
Bo PISie Balbina, Morawitz & Co to ANTY.Midas, czago sie nie dotknie to zamiast zlota, w nieczystosci zamienia
_____________
""Niemcy otrzymają bezpośrednio, bez pośredników, 110 miliardów 3 miliardy euro najtańszego rosyjskiego gazu.

Zużyją
Balbina i PISia-Boyz
grzecznie do kolejki do Niemców
Bo PISie Balbina, Morawitz & Co to ANTY.Midas, czago sie nie dotknie to zamiast zlota, w nieczystosci zamienia
_____________
""Niemcy otrzymają bezpośrednio, bez pośredników, 110 miliardów 3 miliardy euro najtańszego rosyjskiego gazu.

Zużyją część tego gazu ziemnego, a przy ich polityce Energewendie polegającej na rezygnacji z węgla i energetyki jądrowej w ciągu najbliższych kilku lat zużycie gazu wzrośnie.

To, czego nie zużyją, będą dystrybuować do Europy Środkowej i Wschodniej z dodatkową nadwyżką marży pośrednika, a także jako największy hub gazowy w Europie.

Utrwalą bez wojny środkami ekonomicznymi to, do czego dążyli i co wywołali w I i II wojnie światowej - plan tzw. Mitteleuropy, czyli gospodarek środkowoeuropejskich i państw nadmorskich współpracujących z Niemcami jako poddostawcy bogatych Niemiec.

Spieniężą całą Europę Środkową na marży, czyli. będą zarabiać łatwe pieniądze nawet nie mając produktu materialnego.

W końcu będą jedynym odbiorcą, który zapłaci Rosji całą należność za 110 mld m3, czyli powiedzmy jakieś 30 mld USD.

Co Rosja zrobi z tymi pieniędzmi - to samo co zawsze, czyli w zamian za sprzedany Niemcom towar kupi maszyny przemysłowe, samochody, ciężarówki, czyli wszystko to, czego niemiecki przemysł ma w nadmiarze i szuka zbytu.

Z całym szacunkiem, każdy kto uważa że to nie jest w niemieckim podstawowym interesie narodowym jest naprawdę bardzo głupi, więc niech każdy płacze na Twitterze z laskami bo każdy by próbował zrobić taki złoty interes jakby tylko miał taką możliwość.

USA w końcu uznały, że Niemcy to ich główny partner w Europie i potrzebują Niemiec po swojej stronie, a także chociaż trochę bardziej neutralnej Rosji w konflikcie z Chinami, więc koniec całej batalii był oczywisty.""
ajwaj_
Czyli polskojezyczna PISia wzbogaca Niemcy i Rosje,
a Polske rujnuje
loool
A dlaczego niby drozeje gaz? Konczy sie? Trudniej go wydobyc ? Problemy w przesyle w rurociagach ?
the_mind_renewed
Ojciec pyta siedmioletnie dziecko, jaki jest ten świat? dziecko z lekkim zdziwieniem o naturę pytania odpowiada - normalny. Natomiast im starszego osobnika zapytasz o to samo tym bardziej negatywną odpowiedz da. Przypadek? Nie pokolenia do wszystkiego można przyzwyczaić, i to jest cała gra elit obecnie. To "Nowy ład".Ojciec pyta siedmioletnie dziecko, jaki jest ten świat? dziecko z lekkim zdziwieniem o naturę pytania odpowiada - normalny. Natomiast im starszego osobnika zapytasz o to samo tym bardziej negatywną odpowiedz da. Przypadek? Nie pokolenia do wszystkiego można przyzwyczaić, i to jest cała gra elit obecnie. To "Nowy ład". Młodzi to łykną jak pingwin rybę.
the_mind_renewed
Mój niezależny komentarz, napisany na podstawie obserwacji wydarzeń na świecie, głównie zainspirowany zadłużeniem świata na przestrzeni szeregu dekad. Które doprowadziło nas do obecnego stanu.
"Plandemię i obecne kryzysy, nakręcają elity, to samo skrzydlo co finansowało Hitlera i Stalina"
Planowany
Mój niezależny komentarz, napisany na podstawie obserwacji wydarzeń na świecie, głównie zainspirowany zadłużeniem świata na przestrzeni szeregu dekad. Które doprowadziło nas do obecnego stanu.
"Plandemię i obecne kryzysy, nakręcają elity, to samo skrzydlo co finansowało Hitlera i Stalina"
Planowany upadek. - Fałszywy kryzys. PRAWDZIWE kłopoty dopiero przed nami. Plan-demia- kryzysów. Nie będziemy nawet w stanie utrzymać to co posiadamy. !!!

Jedyne co jest pewne to to że na Kremlu mają niezłą bekę. Bo to przecież nie Putin wyznaczył na kierownictwo Zachodu grupy skorumpowanych, trans, zielonych, globalistycznych lewicowców, cenzurę i innych patoli, Kodziarzy. Zrobiliście to sobie sami, głupcy.

Breaking news by Spartacus: Będę go powtarzał.
Proszę przeczytaj powoli ze zrozumieniem. I bądź pomimo to pozytywnie nastawiony, zło prędzej czy później zawsze upada, a trzeba przyznać że wszyscy mamy jakiś tam w tym udział.:
"Obecnie w wyborach i wprowadzaniu nowego ładu światowego biorą udział tylko naiwniacy i pożyteczni głupcy" A potencjalna zmiana rządzących nic nie da. To po prostu obecnie czysty absurd i naiwność.

Jak weźmiesz pod uwagę sterowane globalne uprzykrzenie życia występujące wszędzie, pogłębiające się braki w zaopatrzeniu, energi, skłócanie społeczeństw, zastraszanie, kontenerowce parkujące w nieskończoność na redach wypełnione towarem - (setki) w USA, Pandemia (plan-demic), LGBT, inflacja, braki benzyny, teatry opieki zdrowotnej, bzdurne przepisy i regulacje, szalone narastające nowe i nowe podatki pompowane giełdy i Fiat money bez pokrycia. To po prostu są przestępstwa na masową skale przeciwko ludzkości, które mają doprowadzić do tego abyśmy przełknęli nowy światowy ład jaki nam wprowadzą. A to jeszcze daleko do finału, to zrozumiesz że mam racje rozszerzając myśl Orwella.

"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell. I tu Orwell nie docenił potęgi obecnych Korporacji, które potrafią doprowadzić do swoich niecnych celów niezależnie od tego kogo byś nie wybrał. Tak że twój udział w wyborach nie ma żadnego znaczenia !.

Ostre porządkowanie należało by rozpocząć od polityków, szefów korporacji oraz filantropów którzy posiadają nieograniczone środki finansowe w tym też (Dodruk) w przeciwieństwie do ubezwłasnowolnionych przez nich rządów, i chcą na siłę naszego dobra. Wtrącając nas w otchłań długu zastraszenia, nowoczesnej niewoli i wy-szczepienia populacji. Bo po prostu jesteśmy na etapie gdzie Korporacje przejmują świat ! Przy pomocy totalnie skorumpowanych rządów.
Jeśli sfinalizują swe totalitarne cele (a wszystko na to wskazuje) będziemy całkowicie pod ich kontrolą i nawet Nieruchomości, Bitcoin ani złoto nam nie pomoże.
men24a
Aby odciążyć polskie społeczeństwo wysokimi kosztami energii zakupiliśmy wam za 23 mld czołgi żeby bronić niezależności dostaw.

"Nie 135 mln euro, a ponad 1 mld euro ma kosztować budowa duńskiego lądowego fragmentu Baltic Pipe.

O nowych wyliczeniach informuje portal biznesalert.pl, powołując się
Aby odciążyć polskie społeczeństwo wysokimi kosztami energii zakupiliśmy wam za 23 mld czołgi żeby bronić niezależności dostaw.

"Nie 135 mln euro, a ponad 1 mld euro ma kosztować budowa duńskiego lądowego fragmentu Baltic Pipe.

O nowych wyliczeniach informuje portal biznesalert.pl, powołując się na duńskiego inwestora - firmę Energinet. Koszty mają skoczyć z ok. 135 mln euro do aż ok. 1,1 mld euro."
Bornholm, czyli naiwni uwierzyli
Na początku 2019 r. mieliśmy w Sejmie dość gorącą debatę nad ratyfikacją umowy o rozgraniczeniu wód terytorialnych Polski i Danii na Bałtyku. Chodziło o ustalenie granicy strefy ekonomicznej między Bornholmem a polskim wybrzeżem. Ten spór toczył się od 1978 r. i nagle Polska 19 listopada 2018 r. podpisała w Kopenhadze umowę, na mocy której 80 proc. spornej strefy przypadło Danii

Oprócz budowy Baltic Pipe inwestujemy też w Norwegii potężne środki na zakup udziałów w złożach. PGNiG już nabyło 36 koncesji, a ostatnio kupiło kolejne za prawie 2,5 miliarda złotych. Nakłady są ogromne, a rezultaty – marne. W ubiegłym roku PGNiG wydobyło w Norwegii niecałe pół miliarda m3 gazu, gdy do zapełnienia Baltic Pipe potrzebne są 20-krotnie większe ilości
bha
Cóż. A co napędza głównie ceny i wzrost inflacji !!!!!.Czy nie to wyżej. Bo na pewno nie NIBY coraz godniesze rynkowe płace i stawki od lat, które wszyscy pracujący NIBY coraz szerzej zarabiają już od lat??? .
bha
Wielki monopl ,koncerny ,wielkie korpo ,wielkie sieci handlowe dyktują ceny wewnątrz rynkowe.Niestety.
men24a
My mamy amerykański gaz a Amerykanie nie szaleją z cenami jak niedobry Putin.

PiS postawił na krótkie kontrakty. Efekt, przytoczyć słowa Araka ? W 2022 r. przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe dotknie kryzys gazowy. W 2022 r. można oczekiwać kolejnych fal inflacji na rynku nawozów i energii. Konsekwencje tego boleśnie
My mamy amerykański gaz a Amerykanie nie szaleją z cenami jak niedobry Putin.

PiS postawił na krótkie kontrakty. Efekt, przytoczyć słowa Araka ? W 2022 r. przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe dotknie kryzys gazowy. W 2022 r. można oczekiwać kolejnych fal inflacji na rynku nawozów i energii. Konsekwencje tego boleśnie odczują nie tylko przedsiębiorstwa, ale i gospodarstwa domowe - powiedział PAP dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

A tak mówił Orban podpisując 15 letnia umowę
"Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu"
„Tu, na Węgrzech, zaopatrzenie w energię to kwestia bezpieczeństwa, suwerenności i gospodarki, a nie kwestia polityczna. Mieszkań i domów nie można ogrzać politycznymi opiniami, za to gazem tak. To samo dotyczy funkcjonowania przemysłu.(…) Rzeczywistość jest taka, że dziś najbezpieczniej można zapewnić Węgrom dostawy gazu długoterminowym porozumieniem z Gazpromem”
Szijjarto zaznaczył, że udało się zakupić gaz do bardzo dobrej cenie, korzystniejszej niż poprzednio.
bha odpowiada men24a
Dla jednych mogą mieć niskie ceny dla innych już niekoniecznie

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki