REKLAMA

W Wielkiej Brytanii startują darmowe konta bez haczyków

Michał Kisiel2015-12-28 12:41analityk Bankier.pl
publikacja
2015-12-28 12:41
fot. vwalakte / YAY Foto

Konto bankowe może okazać się kosztowną pułapką. Wiedzą o tym Brytyjczycy, którym zdarzyło się zapłacić za niedozwolony debet lub odrzucone, z powodu braku środków, zlecenie stałe. Niektóre instytucje pobierały do tej pory opłaty sięgające nawet 35 funtów. Od nowego roku część największych banków wprowadzi darmowe podstawowe konta, w których nie będzie tego rodzaju podstępnych haczyków.

W Polsce nadal trwają prace nad ustawą, która wprowadzi na nasz rynek tzw. podstawowe rachunki płatnicze. W Wielkiej Brytanii banki zawarły w zeszłym roku porozumienie z Ministerstwem Skarbu, które wyprzedza unijne regulacje. Lada moment Brytyjczycy będą mogli korzystać z darmowych kont nieco okrojonych pod względem funkcji. Posiadacz Basic account nie ma dostępu do salda debetowego (overdraft) oraz czeków. Nie musi się jednak obawiać, że zapłaci za przekroczenie stanu rachunku i że nawarstwiające się prowizje wpędzą go w finansowe kłopoty. W razie braku środków na koncie wszelkie zlecenia stałe i polecenia zapłaty zostaną wstrzymane lub anulowane.

Podstawowe rachunki będą dostępne dla osób, które nie posiadały do tej pory konta w banku, nie spełniają warunków niezbędnych do założenia standardowego ROR-u lub popadły w finansowe tarapaty i nie są w stanie utrzymać rachunku. Tego rodzaju produkt od 1 stycznia będą oferować Barclays, Santander, NatWest, Ulster Bank, Royal Bank of Scotland, HSBC, Nationwide, Coop Bank, Lloyds, TSB i Yorkshire and Clydesdale Banks.

Posiadacz „konta bez dodatków” nie będzie płacił za większość podstawowych usług. Wyjątkiem są wypłaty z bankomatów obcych sieci oraz rzadziej wykorzystywane narzędzia, takie jak przelewy natychmiastowe czy szybki wykup czeku. Rachunki oferowane są w pakietach z kartami debetowymi umożliwiającymi płatności w internecie.

Zgodnie z zaprezentowanym w marcu 2015 r. raportem Financial Inclusion Commission, około 2 mln Brytyjczyków nadal nie posiadają rachunku bankowego. Inicjatywa basic accounts ma służyć zmniejszeniu wykluczenia finansowego i wspomożeniu najmniej zamożnych obywateli, dla których typowe rachunki bankowe były zbyt kosztowne i niepotrzebnie rozbudowane.

Przypomnijmy, że obowiązek oferowania podstawowych rachunków płatniczych nakłada na m.in. banki i SKOK-i unijna dyrektywa PAD (Payment Accounts Directive). Tanie w utrzymaniu konta, o okrojonym zestawie funkcji mają zachęcić do korzystania z obrotu bezgotówkowego nieubankowioną mniejszość.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~zuza
wole miec darmowe konto w pl w getin up, wiem co mam i tutaj wszystko jest jasne
~Brytol
Przeciez juz od dziesiatek lat maja takie konta!!!!!!!!!!!!!
Ale mi nowość

Zwie sie to w slangu cash account

przypomina mi sie stary kawał po przeczytaniu tego artukułu :D

Na wieś wraca syn z emigracji pounijnej w Anglii.... przybywa do domu i wita sie z ojcem... ojciec mówi do syna- wyrzuć gnój!!!
Przeciez juz od dziesiatek lat maja takie konta!!!!!!!!!!!!!
Ale mi nowość

Zwie sie to w slangu cash account

przypomina mi sie stary kawał po przeczytaniu tego artukułu :D

Na wieś wraca syn z emigracji pounijnej w Anglii.... przybywa do domu i wita sie z ojcem... ojciec mówi do syna- wyrzuć gnój!!! A syn - łot? stary - a łot krów i łot świn :D
~wizzy
Bank Anglii od marca 2009 roku utrzymuje rekordowo niską stopę procentową na poziomie 0,5%, czego skutkiem jest osłabianie się funta szterlinga. Inwestorzy w Wielkiej Brytanii czekają więcej niż sześć lat na chwilę, gdy Bank Anglii zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych, a waluta brytyjska się umocni. Jednak Bank Anglii od marca 2009 roku utrzymuje rekordowo niską stopę procentową na poziomie 0,5%, czego skutkiem jest osłabianie się funta szterlinga. Inwestorzy w Wielkiej Brytanii czekają więcej niż sześć lat na chwilę, gdy Bank Anglii zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych, a waluta brytyjska się umocni. Jednak sygnały z rynku pieniężnego nie wskazują na takie ruchy w najbliższym czasie, a więc wygląda na to, że okres oczekiwania wydłuży się przynajmniej o kolejny rok.

http://fxmag.pl/artykul/i/rynek-obligacji-podwyzka-stop-w-uk-nie-wczesniej-niz-w-2017-roku
~kozman
Dodam tylko , ze jsli zrobiles maly overdraft a oplata karna ktora zostala pobrana znaczaco przewyzsza zrobiony overdraft to tez mozna claimowac zwrot do 6 lat wstecz. Przyklad: przekroczyles limit o 5 funtow a skasowalo cie 30 za kare . Odzyskujesz pieniadze bez problemu. Tak samo , jesli overdraft powstal poprzez pobranie pieniedzy Dodam tylko , ze jsli zrobiles maly overdraft a oplata karna ktora zostala pobrana znaczaco przewyzsza zrobiony overdraft to tez mozna claimowac zwrot do 6 lat wstecz. Przyklad: przekroczyles limit o 5 funtow a skasowalo cie 30 za kare . Odzyskujesz pieniadze bez problemu. Tak samo , jesli overdraft powstal poprzez pobranie pieniedzy na zlecenie stale. tez mozesz to odzyskac bo bank nie ma parwa placic pieniedzmi ktorymi ktorych nei ma na koncie, wiec bezposrednio to bank spowodowal overdraft za ktory pozniej jeszcze cie karze. odwiedzcie doradcow i starajcie sie odzyskac te pieniadze , szczegolnie jesli wpadliscie w spirale dlugu poprzez taki overdraft. Moj kolega odzyskal 6500 funtow .
~Stasiu
najlepsza oferta na rynku http://bankina6.oferty-kredytowe.pl/expander/266/
~dojadokonca
w UK darmowe konta , darmowa karta sa standardem.

A moze pan redaktor napisze ze w UK banki musza zwracac oplate za konto n wet do 10 lat wstecz, jesli nie poinformowaly klienta o istnienie konta darmowego, zwroty nawet do 2500 GBP.

A jak robisz przekroczenie,nielegalny debet,czy brak srodkow na rachunek telefoniczny,
w UK darmowe konta , darmowa karta sa standardem.

A moze pan redaktor napisze ze w UK banki musza zwracac oplate za konto n wet do 10 lat wstecz, jesli nie poinformowaly klienta o istnienie konta darmowego, zwroty nawet do 2500 GBP.

A jak robisz przekroczenie,nielegalny debet,czy brak srodkow na rachunek telefoniczny, to sam sobie jestes winien ze jest oplata karna.Wlasnego rachunku trzeba pilnowac.

Moze pan redactor napisze jeszcze ze w Polsce banki biora oplate za wplate gotowkowa na wlasne konto(CREDIT AGRICOLE DLA PRZYKLADU.

Bo ludzie za granica nie chca mi uwierzyc ze Polak za to nawet placi.
~sz
W UK trzeba pilnowac, a w Polsce nie?

http://static.credit-agricole.pl/asset/t/o/i/toip-indywidualni-01042015_8264.pdf
Wpłata gotówkowa na konto Klienta (wpłata własna) 0 zł
Wpłata gotówkowa na konto innego Klienta indywidualnego Banku 8,90 zł
~uber
Wersja Demo dla ubogich a gdzie podziało się równouprawnienie?

Powiązane: Bankowość 3.0 - Aktualności

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki