REKLAMA
BADANIE

W Kauflandzie dyskryminowano rodziców. Szykują się pozwy

Katarzyna Wiązowska2023-02-08 10:06redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-02-08 10:06

Pracownicy spółki Kaufland Polska Markety, którzy zostali pokrzywdzeni w wyniku systemowej dyskryminacji osób korzystających z uprawnień rodzicielskich, zamierzają się ubiegać o rekompensaty nawet do 3 lat wstecz.  Pokrzywdzonych jest co najmniej kilkaset osób.

W Kauflandzie dyskryminowano rodziców. Szykują się pozwy
W Kauflandzie dyskryminowano rodziców. Szykują się pozwy
fot. Karolis Kavolelis / / Shutterstock

Jak podał portal Dlahandlu.pl, w czerwcu ubiegłego roku Państwowa Inspekcja Pracy potwierdziła, że w spółce Kaufland Polska Markety dochodziło do systemowej dyskryminacji osób posiadających uprawnienia rodzicielskie poprzez mechanizm wynagradzania pracowników. Co prawda od stycznia pokrzywdzonym osobom wyrównano wynagrodzenia do poziomu reszty pracowników, jednak według Organizacji Międzyzakładowej OPZZ „Konfederacja Pracy", nastąpiło to o pół roku za późno.

Jak twierdzi cytowany przez portal Dlahandlu.pl, Wojciech Jendrusiak, przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej OPZZ Konfederacji Pracy w Kauflandzie, związkowcy zamierzają pójść dalej i będą domagali się rekompensaty dla pracownic do 36 miesięcy wstecz.

– Dokumenty są w przygotowaniu, aktualnie czekamy na pełnomocnictwa od pracowników – twierdzi Wojciech Jendrusiak. – Chcemy dokonać tego jak najszybciej, bo każda zwłoka od stycznia, to mniej w kieszeni pracownika.

Według niego po decyzji zarządu Kauflandu, sprawa wydaje się być prosta i pokrzywdzone będą mogły liczyć na środki, które firma wypłacałaby im gdyby nie urodziły dziecka.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
pawel_z_warszawy
Co za chore czasy, że zmuszają pracodawców do płacenia komuś tle samo, co osobie co mniej przepracuje.
Dla przykładu w 2023 jest 250 dni parujących (x8 godzin daje 2000 godzin), w tym załóżmy 26 dni urlopu (208 godzin), czyli pracownik ma do przepracowania 1792 godziny. Tak więc jeżeli ktoś bierze jeszcze 2 dni rodzicielskiego
Co za chore czasy, że zmuszają pracodawców do płacenia komuś tle samo, co osobie co mniej przepracuje.
Dla przykładu w 2023 jest 250 dni parujących (x8 godzin daje 2000 godzin), w tym załóżmy 26 dni urlopu (208 godzin), czyli pracownik ma do przepracowania 1792 godziny. Tak więc jeżeli ktoś bierze jeszcze 2 dni rodzicielskiego pracuje 16 godzin mniej, a więc powinien zarabiać około 1% mniej, czyli dla przykładu jeżeli zatrudniam kogoś do prostych prac za 25zł brutto, to osoba biorąca 2-dni na dziecko powinna zarabiać 24,75zł brutto. A do tego, jeżeli podwyżki wynagrodzeń uzależniam od dni absencji w pracy, czyli jak rodzic bierze często L4 na dziecko, to oczywiste, że musi mnie zarabiać od tego co sumiennie pracuje.
Nie wiem jakie nadużycie robił Kaufland, ale jeżeli np. pracownik ma dzieci, nie bierze na nie 2-óch dni urlopu, nie bierze L4 na siebie i na dziecko to powinien dostawać maksymalne podwyżki według puli, ale jeżeli wykonuje mniej pracy dla pracodawcy, to z jakiej paki ma pracodawca finansować czas który pracownik poświęca dziecku?
dawid_gmyrek
W agencjach nie ma tego problemu, no nie?
vacarius
Trzeba iść do spółek skarbu panstwa tam nikt nikogo nie dyskryminuje! Ale najpierw trzeba się zapisać do partii.
mohel
exterminacja polskich rodzin … stara niemiecka tradycja
xiven
kreatywnych rodziców trzeba umieć poskromić, inaczej kończy się na tym że jedni są wiecznie na urlopach a ich obowiązki są zwalane na przychodzących do pracy
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
loool
W Polsce niedługo będzie jak w USA , procesy o wszystko , bo to najłatwiejsza kasa.
dawid_gmyrek
Oby tylko nie było tyle strzelanin co tam :)
go_ral odpowiada dawid_gmyrek
strzelaniny w usa zaleza od multikulti jakie sobie zrobili. w stanach gdzie bialych jest ponad 95% strzelanin jest tyle co w europie.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki