REKLAMA
ZAGŁOSUJ

W Kabulu zamknięte sklepy, puste ulice, tłumy na lotnisku

2021-08-16 10:54
publikacja
2021-08-16 10:54
W Kabulu zamknięte sklepy, puste ulice, tłumy na lotnisku
W Kabulu zamknięte sklepy, puste ulice, tłumy na lotnisku
fot. Jono Photography / / Shutterstock

Ulice Kabulu, który zajęli w niedzielę talibowie, są w poniedziałek opustoszałe, a sklepy zamknięte. Na lotnisku, gdzie zgromadzili się ludzie próbujący uciec ze stolicy Afganistanu, panuje chaos. Kontrolę nad przestrzenią powietrzną przejęło wojsko, odwołano loty komercyjne.

Associated Press, powołując się na nagrania z Kabulu, podaje, że setki ludzi próbowały rano dostać się do terminala i na płytę lotniska. Słychać było strzały – według agencji AP to amerykańscy żołnierze strzelali w powietrze, by zapanować nad tłumem.

Agencja Reutera podała, powołując się na świadków, że co najmniej pięć osób zginęło próbując dostać się do samolotów.

W kabulskiej dzielnicy Akbar Khan, gdzie znajdują się ambasady, jest pusto. „Niemal wszyscy dyplomaci i ich rodziny albo już wyjechali, albo są na lotnisku, oczekując na wylot” – podano. Opustoszały także budynki rządowe.

Powołując się na lokalnych mieszkańców agencja AP pisze, że z ulic zniknęły siły bezpieczeństwa, na posterunkach – zwykle strzeżonych przez funkcjonariuszy – także nie ma ludzi.

W mieście zamknięte są sklepy i kawiarnie, a z relacji mieszkańców wynika, że są pełni obaw co do dalszego rozwoju sytuacji. „Pierwsze, o czym pomyślałem, to żeby szybko zapuścić brodę. Sprawdziłem też, czy mamy w domu wystarczającą ilość burek dla żony i córek” – powiedział piekarz Hakim. Zamierza kontynuować pracę, lecz na razie – jak mówi – nie ma klientów.

Właściciel sklepu z dywanami powiedział, że „jest w szoku” i boi się z powodu wkroczenia talibów, ale jeszcze bardziej z powodu ucieczki prezydenta Afganistanu Aszrafa Ghaniego.

Associated Press przytacza też zapewnienia lidera talibów, że „życie będzie toczyć się normalnie, tylko lepiej”. „Poleciłem swoim bojownikom, by umożliwili Afgańczykom kontynuowanie swoich codziennych aktywności i nie robili nic, co mogłoby przestraszyć cywilów” – cytuje agencja swojego rozmówcę.

Wcześniej poinformowano, że przestrzeń powietrzna Kabulu została udostępniona wojsku. Loty tranzytowe przez Afganistan powinny zmienić trasę - poinformował w poniedziałek Urząd Lotnictwa Cywilnego Afganistanu (ACAA). Władze lotniska w Kabulu przekazały, że wszystkie loty komercyjne zostały odwołane.

Afgańscy talibowie w niedzielę wkroczyli do Kabulu. Wykorzystując wycofanie się międzynarodowych sił wojskowych pod dowództwem USA, przejęli kontrolę nad krajem. Dotychczasowy popierany przez Stany Zjednoczone rząd upadł, a prezydent kraju Aszraf Ghani uciekł za granicę. (PAP)

just/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (2)

dodaj komentarz
the_mind_renewed
Sceny jak z filmu Hollywood Apokalipsa na Kabulskim lotnisku - ludzie czepiają się startującego wojskowego samolotu i odpadający od niego w czasie wznoszenia obrazują jak politycy i bankierzy kompletnie nie rozumieją położenia dramatycznego całego świata do jakiego doprowadzili. Stracili kontakt z rzeczywistością. Gdzie Sceny jak z filmu Hollywood Apokalipsa na Kabulskim lotnisku - ludzie czepiają się startującego wojskowego samolotu i odpadający od niego w czasie wznoszenia obrazują jak politycy i bankierzy kompletnie nie rozumieją położenia dramatycznego całego świata do jakiego doprowadzili. Stracili kontakt z rzeczywistością. Gdzie rzeczniczka rządu USA bierze urlop, prezydent podobnie znika.! !

Tak jak szybko stracono kompletnie kontrolę nad Afganistanem. Tak jeszcze szybciej stracą kontrolę nad Finansowym systemem świata, gdzie zwariowany system dodruku to Super dynamiczna maszyna, piramida podparta propagandą konsumpcji. Z całą stanowczością politycy i bankierzy będą musieli odpowiedzieć za to zwariowane działanie przed sprawiedliwością społeczną
katzpodola
Tak się kończy wprowadzanie demokracji przez US i UE.

Powiązane: Wojna w Afganistanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki