REKLAMA

W Irlandii Północnej od piątku czterotygodniowy lockdown

2020-10-14 14:56
publikacja
2020-10-14 14:56
W Irlandii Północnej od piątku czterotygodniowy lockdown
W Irlandii Północnej od piątku czterotygodniowy lockdown
fot. JASON CAIRNDUFF / / Forum

Od piątku w Irlandii Północnej rozpocznie się czterotygodniowy lockdown, który ma na celu powstrzymanie rosnącej liczby zakażeń koronawirusem - ogłosił w środę rząd tej prowincji. To zwiększa presję na brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, by podobny krok wprowadził w Anglii.

Od godz. 18 w piątek zamknięte zostaną wszystkie puby, bary, restauracje i kawiarnie, z wyjątkiem sprzedaży na wynos i z dostawą, która może trwać najwyżej do godz. 23. Sklepy, w tym supermarkety, nie będą mogły sprzedawać alkoholu po godz. 20. Wstrzymane zostaną wszystkie usługi, które wymagają bliskiego kontaktu między ludźmi, takie jak salony fryzjerskie czy kosmetyczne.

Zalecane są praca z domu, jeśli to tylko możliwe, i unikanie przemieszczania się, jeśli to nie jest konieczne. Zamknięte zostaną szkoły - choć w odróżnieniu od pozostałych działań tylko na dwa tygodnie, z czego tydzień jest normalną przerwą w połowie semestru - zaś uniwersytety powinny wprowadzić naukę zdalną, jeśli to tylko możliwe.

Zawieszone zostaje uprawianie sportów w zamkniętych pomieszczeniach i wszystkich sportów kontaktowych, z wyjątkiem poziomu zawodowego. Siłownie mogą pozostać otwarte, ale tylko do indywidualnych ćwiczeń. Kościoły i inne świątynie pozostaną otwarte, ale obowiązuje w nich zasłanianie twarzy. Uczestnictwo w ślubach i pogrzebach zostanie ograniczone do 25 osób i nie mogą się odbywać po nich wesela ani stypy. Z wyjątkiem wyszczególnionych wyjątków, nie mogą się odbywać żadne zgromadzenia większe niż 15 osób.

Oprócz zamknięcia szkół, wszystkie pozostałe postanowienia obowiązywać mają przez cztery tygodnie.

"W pełni rozumiemy, że dla wielu osób będzie to trudna i niepokojąca wiadomość. Rząd podjął tę decyzję, ponieważ jest ona konieczna, a my bardzo szczegółowo omówiliśmy jej skutki. Nie podejmujemy tego kroku lekkomyślnie. Musi nastąpić zmiana, zarówno jeśli chodzi o liczby, jak i powrót do podstaw społecznego dystansu i wiem, że wszyscy będą chcieli razem nad tym pracować. Małe działania mogą mieć duży i ważny wkład w walkę z koronawirusem" - mówiła w północnoirlandzkim parlamencie szefowa regionalnego rządu Arlene Foster.

Irlandia Północna była przez długi czas tą częścią Zjednoczonego Królestwa, w której sytuacja epidemiczna była względnie najlepsza, jednak w ostatnich kilku tygodniach tak samo jak w reszcie kraju liczba zakażeń zaczęła gwałtownie rosnąć. Spośród 21 898 infekcji od początku epidemii, ponad jedną czwartą wykryto w ciągu ostatnich siedmiu dni. Z powodu Covid-19 zmarło tam dotychczas 598 osób.

Także w pozostałych częściach kraju nasila się dyskusja na temat wprowadzenia krótkiego lockdownu - nazywanego "przerwaniem obwodu" - aby zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Nad podobnym rozwiązaniem zastanawia się rząd Walii, zaś we wtorek lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer wezwał Johnsona do tego, by na 2-3 tygodnie wprowadził go w Anglii.

Ewentualna decyzja brytyjskiego rządu odnosiłaby się tylko do Anglii, bo ochrona zdrowia jest kompetencją zdecentralizowaną, co oznacza, że w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej jest ona w gestii regionalnych rządów.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
ajwaj
Nie moja bajka, ale Henry 97 lat (byl nie tak dawno w Chinach), wie co mówi

Old-Boy wielkiej polityki Henry Kissinger
""Kissinger: pandemia wirusa korona na ZAWSZE zmieni porządek świata""
meryt
"Kissinger daje do zrozumienia, że skuteczność naprawy systemu gospodarczego zależy od tego, jak dalece uda nam się uratować liberalny porządek świata"
ajwaj
Jesli wg OECD teraz PKB tzw"Wiekiej" Brytanii
spada o 10 % 2020
To po co Irlandczkom Pln. trzymac sie Królowej Brytyjskiej,
po polaczeniu zabrane 20% Irlandii stworzy calkiem mocne panstewko z Irlandia Pólnocna

Tym gorzej dla Angoli, po Szkocji nieuchronnie Irlandczyki Pln. nie chca GB
ajwaj odpowiada meryt
co jest popsute i nie dziala,
ratowac liberastów nie ma sensu i porzadek swiata idzie inny
meryt odpowiada ajwaj
ajwaj "co jest popsute i nie dziala,
ratowac liberastów nie ma sensu i porzadek swiata idzie inny"

Porządek rajów podatkowych :)

"To, że w sprawie „Panama Papers” nie brakuje chińskich nazwisk nie stanowi sensacji"

"Z ujawnionych dokumentów wynika, że w skandal uwikłani
ajwaj "co jest popsute i nie dziala,
ratowac liberastów nie ma sensu i porzadek swiata idzie inny"

Porządek rajów podatkowych :)

"To, że w sprawie „Panama Papers” nie brakuje chińskich nazwisk nie stanowi sensacji"

"Z ujawnionych dokumentów wynika, że w skandal uwikłani są członkowie przynajmniej trzech partyjnych klanów, którzy ukrywali majątki w rajach podatkowych. Mowa o spółkach off shore i fasadowych firmach należących do osób z rodziny szefa państwa Xi Jinpinga oraz innych czołowych chińskich notabli. Padają nazwiska co najmniej 8 obecnych i byłych członków Stałego Komitetu Biura Politycznego KC KPCh, głównego centrum dowodzenia państwem."

"Z informacji, którymi dysponuje portal Gazieta.ru wynika, że 2229 obywateli Federacji Rosyjskiej zarejestrowało w rajach podatkowych 7319 firm. W niechlubnym rankingu Rosja zajmuje drugie miejsce po Chinach, których obywatele zarejestrowali aż 9 tysięcy firm. Na trzecim miejscu są Stany Zjednoczone. Amerykanie mają w rajach podatkowych 4,5 tys. firm"

"Wcześniej rosyjskie media informowały, że wśród osób, które unikały płacenia podatków we własnym kraju są znajomi prezydenta Rosji Władimira Putina. Dziennikarze śledczy policzyli, że do rajów podatkowych wyprowadzono z Rosji łącznie ponad 1 bilion dolarów."

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki