REKLAMA
PIT 2023

Frankowcy wygrywają w sądach

2021-04-09 13:30
publikacja
2021-04-09 13:30

W I kwartale liczba wyroków wydanych przez sądy w sprawach kredytów indeksowanych czy denominowanych do franka szwajcarskiego spadła do 224 z 449 w IV kwartale - wynika z przygotowanego dla PAP Biznes zestawienia Votum Robin Lawyers. W I kwartale 91,5 proc. sądowych wyroków w tych sprawach było korzystnych dla konsumentów.

Frankowcy wygrywają w sądach
Frankowcy wygrywają w sądach
fot. Trzmiel / / Shutterstock

"Spadek liczby wydawanych wyroków może być spowodowany oczekiwaniem przez sądy powszechne na uchwałę Sądu Najwyższego, która pierwotnie miała zapaść 25 marca, później została przełożona na 13 kwietnia" - podała w opracowaniu grupa Votum. 9 kwietnia poinformowano, że posiedzenie SN znów zostało przełożone, tym razem na 11 maja.

"Pomimo trwającej pandemii Covid-19 sądy pracują sprawnie. Z uwagi na trwającą trzecią falę wirusa oraz trwający stan epidemii sądy w znacznej mierze zaczynają przechodzić na zdalny tryb prowadzenia rozpraw, który pozwala sprawnie prowadzić sprawy sądowe" - dodała.

Z prezentowanych wcześniej danych przez Votum Robin Lawyers wynikało, że w ostatnim kwartale 2020 roku korzystnych dla konsumentów było 95 proc. spraw sądowych, a w III kwartale 91 proc. wyroków.

Votum dotarło w sumie do 224 wyroków wydanych w I kwartale 2021 roku, z czego 205 było wygranych przez konsumentów. Według tych danych w 14 sprawach wygrały banki (6,3 proc. spraw w I kwartale), natomiast w przypadku 5 spraw (ok. 2 proc.) sąd II instancji uchylił wyrok sądu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

Z danych tych wynika, że wśród wyroków korzystnych dla frankowiczów w I kwartale 2021 roku w 163 przypadkach (co stanowiło 79,5 proc. korzystnych wyroków) doszło do unieważnienia umowy, a do tzw. odfrankowienia (konstrukcja PLN+Libor) doprowadzono w 30 takich sprawach (14,5 proc.).

"Sądy zdecydowanie częściej orzekają zgodnie z teorią dwóch kondykcji (korzystniejszej dla kredytobiorców) tj. 105 wyroków. Wyroków rozliczających strony w myśl teorii salda było 34. Z pewnością duże znaczenie na rzecz teorii dwóch kondykcji wywarła uchwała SN wydana 16 lutego 2021 r., która potwierdziła zasadność tej koncepcji w sprawach frankowych" - podało Votum.

Na 22 wyroków prawomocnych 21 było korzystnych dla konsumentów.

Votum podało, że źródłem informacji o wyrokach były dane pozyskane z portali internetowych, mediów i nie jest to pełna baza wyroków, które zapadły w tym okresie.

Votum wytoczył w I kw. ponad 3 tys. powództw w sprawach frankowych

Grupa Votum wysłała w I kwartale 2021 roku do sądów ponad 3 tys. pozwów w sprawach frankowych, a w samym marcu było ich ponad 1,2 tys. i był to rekordowy miesiąc w historii projektu - poinformował PAP Biznes prezes Votum Robin Lawyers, Kacper Jankowski.

Podał, że w lutym 2021 r. kancelaria zainicjowała ponad 1000 postępowań sądowych.

"Z satysfakcją odnotowujemy kolejne rekordy pozwów w poszczególnych miesiącach, co potwierdza, że wprowadzona optymalizacja obsługi spraw, wdrożone narzędzia oraz inwestycja w rozwój zatrudnionych prawników przynosi spodziewane rezultaty. Warto podkreślić, że w samym I kwartale 2021 r. zrealizowaliśmy 50 proc. targetu, jaki udało nam się osiągnąć w całym 2020 r., kiedy sporządziliśmy ponad 6000 pozwów" - powiedział PAP Biznes prezes Votum Robin Lawyers Kacper Jankowski.

W IV kwartale 2020 roku Votum wytoczył 1,3 tys. powództw w sprawach bankowych, a w III kwartale 1,1 tys.

Jankowski ocenił, że wprowadzony lokcdown i ograniczenia spowodowane pandemią nie wpłynęły znacząco na proces rozpatrywania zainicjowanych postępowań przez sądy.

Poinformował, że również pod względem liczby rozpraw I kwartał 2021 roku był rekordowy dla grupy Votum.

"W samym marcu kancelaria reprezentowała klientów podczas 886 terminów sądowych. Warto zwrócić uwagę, że wśród nich odbyło się 60 rozpraw w formie wideokonferencji. Zatem sędziowie coraz częściej sięgają po +rozwiązania covidowe+. Jednak nadal stanowią one jedynie 7 proc. tradycyjnych posiedzeń" - powiedział Jankowski.

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (4)

dodaj komentarz
demeryt_69
Jeszcze wczoraj na tym 'portalu' pisali, że liczba pozwów rośnie - komu tu wierzyć?
jkl777
Pozew nie rowna sie wyrok, SZALOM.
HardMetal
demeryt z tobą serio jest coś nie tak. Niby znawca od wszystkiego a nie rozróżnia pozwu od wyroku. Podpowiem tobie... ilość pozwów wzrosła i to dużo, za to ilość wyroków czyli zakończonych spraw (wynikających właśnie z pozwów) spadła. Jednym zdaniem: sądy pracują wolniej.
prezestak
Votum złożyło w pierwszym kwartele ponad 3000 pozwów to o 600 więcej jak w całym drugim półroczu 2020.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki