REKLAMA

Frankowcy wygrywają w sądach

2021-04-09 13:30
publikacja
2021-04-09 13:30
fot. Trzmiel / Shutterstock

W I kwartale liczba wyroków wydanych przez sądy w sprawach kredytów indeksowanych czy denominowanych do franka szwajcarskiego spadła do 224 z 449 w IV kwartale - wynika z przygotowanego dla PAP Biznes zestawienia Votum Robin Lawyers. W I kwartale 91,5 proc. sądowych wyroków w tych sprawach było korzystnych dla konsumentów.

"Spadek liczby wydawanych wyroków może być spowodowany oczekiwaniem przez sądy powszechne na uchwałę Sądu Najwyższego, która pierwotnie miała zapaść 25 marca, później została przełożona na 13 kwietnia" - podała w opracowaniu grupa Votum. 9 kwietnia poinformowano, że posiedzenie SN znów zostało przełożone, tym razem na 11 maja.

"Pomimo trwającej pandemii Covid-19 sądy pracują sprawnie. Z uwagi na trwającą trzecią falę wirusa oraz trwający stan epidemii sądy w znacznej mierze zaczynają przechodzić na zdalny tryb prowadzenia rozpraw, który pozwala sprawnie prowadzić sprawy sądowe" - dodała.

Z prezentowanych wcześniej danych przez Votum Robin Lawyers wynikało, że w ostatnim kwartale 2020 roku korzystnych dla konsumentów było 95 proc. spraw sądowych, a w III kwartale 91 proc. wyroków.

Votum dotarło w sumie do 224 wyroków wydanych w I kwartale 2021 roku, z czego 205 było wygranych przez konsumentów. Według tych danych w 14 sprawach wygrały banki (6,3 proc. spraw w I kwartale), natomiast w przypadku 5 spraw (ok. 2 proc.) sąd II instancji uchylił wyrok sądu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

Z danych tych wynika, że wśród wyroków korzystnych dla frankowiczów w I kwartale 2021 roku w 163 przypadkach (co stanowiło 79,5 proc. korzystnych wyroków) doszło do unieważnienia umowy, a do tzw. odfrankowienia (konstrukcja PLN+Libor) doprowadzono w 30 takich sprawach (14,5 proc.).

"Sądy zdecydowanie częściej orzekają zgodnie z teorią dwóch kondykcji (korzystniejszej dla kredytobiorców) tj. 105 wyroków. Wyroków rozliczających strony w myśl teorii salda było 34. Z pewnością duże znaczenie na rzecz teorii dwóch kondykcji wywarła uchwała SN wydana 16 lutego 2021 r., która potwierdziła zasadność tej koncepcji w sprawach frankowych" - podało Votum.

Na 22 wyroków prawomocnych 21 było korzystnych dla konsumentów.

Votum podało, że źródłem informacji o wyrokach były dane pozyskane z portali internetowych, mediów i nie jest to pełna baza wyroków, które zapadły w tym okresie.

Votum wytoczył w I kw. ponad 3 tys. powództw w sprawach frankowych

Grupa Votum wysłała w I kwartale 2021 roku do sądów ponad 3 tys. pozwów w sprawach frankowych, a w samym marcu było ich ponad 1,2 tys. i był to rekordowy miesiąc w historii projektu - poinformował PAP Biznes prezes Votum Robin Lawyers, Kacper Jankowski.

Podał, że w lutym 2021 r. kancelaria zainicjowała ponad 1000 postępowań sądowych.

"Z satysfakcją odnotowujemy kolejne rekordy pozwów w poszczególnych miesiącach, co potwierdza, że wprowadzona optymalizacja obsługi spraw, wdrożone narzędzia oraz inwestycja w rozwój zatrudnionych prawników przynosi spodziewane rezultaty. Warto podkreślić, że w samym I kwartale 2021 r. zrealizowaliśmy 50 proc. targetu, jaki udało nam się osiągnąć w całym 2020 r., kiedy sporządziliśmy ponad 6000 pozwów" - powiedział PAP Biznes prezes Votum Robin Lawyers Kacper Jankowski.

W IV kwartale 2020 roku Votum wytoczył 1,3 tys. powództw w sprawach bankowych, a w III kwartale 1,1 tys.

Jankowski ocenił, że wprowadzony lokcdown i ograniczenia spowodowane pandemią nie wpłynęły znacząco na proces rozpatrywania zainicjowanych postępowań przez sądy.

Poinformował, że również pod względem liczby rozpraw I kwartał 2021 roku był rekordowy dla grupy Votum.

"W samym marcu kancelaria reprezentowała klientów podczas 886 terminów sądowych. Warto zwrócić uwagę, że wśród nich odbyło się 60 rozpraw w formie wideokonferencji. Zatem sędziowie coraz częściej sięgają po +rozwiązania covidowe+. Jednak nadal stanowią one jedynie 7 proc. tradycyjnych posiedzeń" - powiedział Jankowski.

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
demeryt_69
Jeszcze wczoraj na tym 'portalu' pisali, że liczba pozwów rośnie - komu tu wierzyć?
jkl777
Pozew nie rowna sie wyrok, SZALOM.
HardMetal
demeryt z tobą serio jest coś nie tak. Niby znawca od wszystkiego a nie rozróżnia pozwu od wyroku. Podpowiem tobie... ilość pozwów wzrosła i to dużo, za to ilość wyroków czyli zakończonych spraw (wynikających właśnie z pozwów) spadła. Jednym zdaniem: sądy pracują wolniej.
prezestak
Votum złożyło w pierwszym kwartele ponad 3000 pozwów to o 600 więcej jak w całym drugim półroczu 2020.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki