Vestor DM traci licencję. KNF sięgnął po najwyższy wymiar kary

Vestor Dom Maklerski traci licencję i będzie musiał zapłacić 1,7 mln zł kary - wynika z komunikatu KNF. Zarząd Vestora miał dopuścić się rażących nieprawidłowości przy przeprowadzaniu emisji obligacji FAS Polska.

Vestor DM traci licencję. KNF sięgnął po najwyższy wymiar kary
Vestor DM traci licencję. KNF sięgnął po najwyższy wymiar kary (fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

W dniu 24 września 2019 roku Komisja Nadzoru Finansowego w związku z naruszeniami, jakich dopuścił się Vestor Dom Maklerski SA podjęła jednogłośnie decyzję o: 

  • cofnięciu zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej,
  • ustaleniu terminu dwóch miesięcy na zakończenie działalności,
  • nałożeniu kary pieniężnej w wysokości 1,7 miliona złotych.

Naruszenia były związane z prowadzeniem przez Vestor w latach 2016-2017 usługi oferowania instrumentów finansowych.

- W szczególności dotyczyło to oferowania przez Dom Maklerski, ze świadomością zamieszczenia w warunkach emisji obligacji emitowanych przez FAS Polska sp. z o.o. (następnie przekształcony w FAS Polska SA, dalej FAS), nieprawdziwych informacji dotyczących zobowiązań przeterminowanych. Wynikiem działania Domu Maklerskiego było prowadzenie ofert obligacji z naruszeniem przepisów ustawy o obligacjach a jednocześnie Vestor nie zapewnił prawidłowo działającego systemu nadzoru zgodności działalności z prawem, w związku z czym podmiot naruszył obowiązek firmy inwestycyjnej działania w sposób rzetelny i profesjonalny, zgodnie z zasadami uczciwego obrotu - tłumaczy KNF.

Konflikt interesów i maksymalna kara

Ponadto Komisja stwierdziła, że Vestor nie zapewnił skutecznie działającego systemu zarządzania konfliktem interesów. - Działając w warunkach istniejącego konfliktu interesów, Vestor zawierał kolejne umowy o oferowanie obligacji FAS pomimo świadomości co do niemożności terminowego spłacania zobowiązań przez emitenta oraz występowania zobowiązań przeterminowanych, a jednocześnie działanie takie służyło realizacji interesów osobistych członków zarządu Vestor. Komisja jako szczególnie naganną oceniła okoliczność, że powyższe działania Domu Maklerskiego odbywały się za wiedzą i z inicjatywy osób wchodzących w skład zarządu Vestor, stanowiących jednocześnie skład zarządu emitenta oraz powiązanych z nim kapitałowo. Działanie takie stało w sprzeczności z regulacjami dotyczącymi konfliktu interesów, obowiązującymi Dom Maklerski i członków jego zarządu - czytamy w komunikacie.

 W opinii Komisji Vestor, w świetle stwierdzonych naruszeń, nie powinien dalej posiadać zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej. - W związku ze stwierdzonymi naruszeniami oraz towarzyszącym im szczególnie obciążającym okolicznościom, tj. postawą członków zarządu podmiotu, Komisja uznała za uzasadnione zastosowanie najbardziej surowej sankcji. Komisja wskazuje w ten sposób na szczególnie naganne wykorzystywanie zaufania inwestorów oraz klientów firmy inwestycyjnej dla własnych, osobistych celów, co godzi zarówno w interesy osób bezpośrednio zainteresowanych, jak również w zaufanie do rynku kapitałowego i jego uczestników - informuje KNF. 

Jednocześnie Komisja informuje, że maksymalny wymiar kary pieniężnej możliwy do zastosowania przez Komisję w niniejszej sprawie wynosił 1 747 tys. zł.


Co z klientami?

Cofnięcie licencji niesie za sobą realne skutki nie tylko dla domu maklerskiego, ale także i dla jego klientów. W komunikacie KNF wylicza, że:

  • w związku z nadaniem decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, od chwili doręczenia decyzji Vestor ma obowiązek zakończenia działalności maklerskiej w terminie dwóch miesięcy,
  • w ciągu powyższych dwóch miesięcy Vestor może podejmować wyłącznie działania zmierzające do zakończenia działalności, w tym powinien niezwłocznie wypowiedzieć umowy dotyczące świadczenia usług maklerskich, jak również wszelkich innych umów związanych z wcześniejszym statusem Vestor jako firmy inwestycyjnej,
  • w przypadku, gdy klienci Vestor nie podejmą decyzji co do aktywów, które Vestor przechowuje, rejestruje lub ewidencjonuje, w związku z działalnością maklerską w zakresie prowadzenia rachunków papierów wartościowych, rachunków derywatów i rachunków zbiorczych oraz prowadzenia rachunków pieniężnych, KNF będzie uprawniona do wszczęcia postępowania i podjęcia decyzji o przeniesieniu tych aktywów do innej firmy inwestycyjnej, która wyrazi na to zgodę.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwsze cofnięcie licencji domowi maklerskiemu w ostatnim czasie. W listopadzie 2018 roku KNF cofnęła spółce Polski Dom Maklerski SA zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej oraz nałożyła na nią karę pieniężną w wysokości 2,5 mln zł. To efekt udziału PDM w aferze GetBacku. W lutym klienci PDM trafili do Santandera.

Adam Torchała

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 tomm33

Te pętaki dzwoniły do mnie w sprawie Legimi, zero etyki zawodowej 20 letni strzęp dzwoni w środę 'panie trzeba sie decydować bo zapisy tylko do piątku'. No i widać jakie to gorące inwestycje wciskali

! Odpowiedz
5 33 marianpazdzioch

Ukradniesz auto za kilkanascie tys. to będziesz tułał się po kryminałach. A tutaj pogrozili paluszkiem, upomnieli się o dolę skarbu państwa i jest OK. Polska 2019.

! Odpowiedz
3 63 knf

KNF powinien odebrać sobie licencję na nadzór nad rynkiem kapitałowym i dopuszczenie do debiutu giełdowego spółki GETBACK, co do której były wątpliwości odnośnie rzetelności raportowanych danych finansowych, co więcej powiązanej z podmiotem, który pozostaje w sporze prawnym ze Skarbem Państwa na kwotę ponad 1 mld zł.

KNF odbierając Abris prawo głosu z akcji, zadziałał prewencyjnie i zdusił aferę w zarodku - KNF miał obawy co do możliwości i intencji działalności Fm Bank.

Co się odwlecze, to nie uciecze, nie wyszło z Fm Bank wyszło z GetBack. Ze spółki wyparowało 2 mld, posadzili płotki za drobne miliony i gotowe - zaufanie do rynku kapitałowego odzyskanie!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 0,95% 50 202,54
2020-06-04 17:15:01
WIG20 1,12% 1 786,58
2020-06-04 17:15:00
WIG30 1,04% 2 070,74
2020-06-04 17:15:00
MWIG40 0,28% 3 555,70
2020-06-04 17:15:01
DAX -0,45% 12 430,56
2020-06-04 17:37:00
NASDAQ -0,69% 9 615,81
2020-06-04 22:03:00
SP500 -0,34% 3 112,35
2020-06-04 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.